Michał Jankowiak

Michał Jankowiak Trener, coach,
diagnosta
inteligencji
emocjonalnej,
stree...

Temat: Kurs świadomego śnienia

1. Dziennik snów.

Dziennik snów to absolutna podstawa przy nauce pamiętania snów. Pozwala lepiej się na nich skoncentrować i zachęcić podświadomość do lepszego ich kodowania w naszym umyśle.

Klasyczny dziennik snów:

Przygotuj sobie zeszyt (najlepiej jak będzie to nowy zeszyt/notes, używany tylko w tym celu) lub dyktafon. Leżąc w łóżku, będąc na granicy snu, powtórz do siebie w myślach kilkunastokrotnie:

"Tej nocy koncentruję się na swoich snach i zapamiętuję każdy ich szczegół. Rano budzę się pamiętając doskonale wszystkie swoje sny i zapisuję je w dzienniku snów."

Mówiąc to w swoich myślach odczuj silne przekonanie, że tak właśnie będzie. Następnie zwizualizuj sobie siebie rano, gdy wstajesz i rzeczywiście pamiętasz swoje sny. Poczuj radość z tego powodu, być może zdziwienie czy dumę. Zastanów się przez chwilę, jakie emocje da Ci pamiętanie swoich snów? Co dzięki tej umiejętności osiągniesz? Jakie stany i odczucia będą temu towarzyszyć?

Rano, gdy się obudzisz, zapisz to, co zapamiętałeś/aś w dzienniku. Niech będzie to Twoja pierwsza czynność po obudzeniu się (na początku ważne są nawet sekundy - im więcej zapiszesz, tym więcej zapamiętasz).

---> Jeśli:
Ćwiczenie po 3-4 dniach nie będzie dawało rezultatów, tzn nie będziesz pamiętać swoich snów, użyj kreatywności. Po prostu rano zacznij tworzyć w wyobraźni sen, który mogłeś lub mogłaś mieć. Zapisz choćby kilka linijek - działa to niesamowicie sugestywnie na podświadomość i z reguły po kilku dniach sny zostają już w pamięci.

---> Jeśli:
Osiągniesz poziom zapamiętywania przynajmniej 4-5 snów dziennie, możesz porzucić notowanie linearne (trwa to wtedy dość długo...) i zacząć notować obrazkami. Po prostu zamiast opisywać dany sen - narysuj najważniejsze symbole i skojarzenia, dzięki którym zapamiętasz sen. Pamięć wizualna jest skuteczniejsza dla naszego mózgu - dlatego dzięki tej technice możesz zapamiętywać nawet 8-10 snów z jednej nocy.
Michał Jankowiak

Michał Jankowiak Trener, coach,
diagnosta
inteligencji
emocjonalnej,
stree...

Temat: Kurs świadomego śnienia

2. Przygotowanie do snu.

To, w jakim stanie zasypiasz, odgrywa ogromną rolę w nauce świadomego śnienia. Jeśli idąc spać słyszysz w głowie chaos rozbieganych myśli, zastanawiasz się czy pamiętałeś/aś o wszystkich obowiązkach minionego dnia lub krzyczysz na siebie, że czegoś nie zrobiłeś/aś, koniecznie przygotuj sobie dodatkowe czyste kartki przy łóżku.

Zapisz na nich wszystkie myśli, które biegają w Twojej głowie. Gdy myśli będą już na papierze - powiedz do siebie kilkukrotnie dialogiem wewnętrznym: "Zapisałem/am wszystko, co ważne, więc rano będę o tym na pewno pamiętać. Teraz kładę się spać z czystym umysłem".

Gdy już się położysz, przez chwilę relaksuj się i rozluźniaj ciało. Następnie przez kilka minut skoncentruj się na swoim oddechu i tylko na nim.

Dzięki temu nie tylko zwiększysz prawdopodobieństwo świadomego snu, ale otworzysz się na zdrowszy i pełen szybkiej regeneracji sen. Zasada jest prosta - z jakimi emocjami kładziesz się spać, z takimi się budzisz. Dzięki temu więc każdy kolejny dzień Twojego życia będzie przyjemniejszy. Pieczesz kilka pieczeni na jednym ogniu. :)

Pozdrawiam,
Michał Jankowiak
Michał Jankowiak

Michał Jankowiak Trener, coach,
diagnosta
inteligencji
emocjonalnej,
stree...

Temat: Kurs świadomego śnienia

3. Autosugestie.

Autosugestie to zwroty i pozytywne stwierdzenia, które wypowiadamy dialogiem wewnętrznym, by dokonać w sobie wybranej zmiany. Jest to jedna z podstawowych, skutecznych metod kontaktu z podświadomością.

Kładąc się spać zadbaj o to, by było Ci jak najbardziej wygodnie. Autosugestie działają najlepiej, gdy zastosujesz je w stanie pogłębionego rozluźnienia, czy inaczej w transie autohipnotycznym.

Zastanów się co chcesz osiągnąć dzięki autosugestiom. Formułując je, pamiętaj o zasadach ich tworzenia:

1. Pozytywnie sformułowane - tzn. unikamy słowa "nie" i zamiast mówić do siebie: "Nie mam problemów ze snem", mówimy: "Śpię spokojnie i zdrowo".

2. W czasie teraźniejszym, i jeśli to możliwe - w trybie dokonanym, tzn. zamiast: "Będę pamiętać swoje sny", mówimy: "Pamiętam swoje sny".

3. Unikamy słowa "chcę", np. zamiast: "Chcę śnić świadomie", mówimy: "Śnię świadomie".

Kolejna ważna sprawa - autosugestie wypowiadamy pewnym siebie, zdecydowanym głosem. Możesz posłużyć się też głosem osoby, z której zdaniem się liczysz - swojego autorytetu czy mentora. Po prostu wyobraź sobie, że właśnie ta osoba mówi do Ciebie określone sugestie.

Przykładowe sugestie przydatne przy praktyce świadomego śnienia:

Czuję się absolutnie dobrze i błogo. Jestem gotowy na pełną świadomość we śnie.

Dzisiejszej nocy śnię świadomie i kreatywnie wykorzystuję każdy świadomy sen, ucząc się i poznając siebie oraz spełniając w tym śnie swoje marzenia.

Rano budzę się pamiętając dokładnie wszystkie swoje sny. Z radością zapisuję je w dzienniku snów zwracając uwagę na to, że moja pamięć snów jest coraz lepsza.

Autosugestie warto wypowiadać wielokrotnie - do momentu, aż poczujesz, że zgadzasz się z nimi w pełni. Jeśli nie zadziałają od razu - spokojnie. Czasem nasza podświadomość potrzebuje kilku dni czy nawet tygodni, by je zrealizować. Nastaw się jednak jak najbardziej pozytywnie. :)

Pozdrawiam,
Michał Jankowiak
Agnieszka K.

Agnieszka K. ARCHITEKT WNĘTRZ

Temat: Kurs świadomego śnienia

A jak jest z Testami Rzeczywistości ?
Marcin Kaźmierczak

Marcin Kaźmierczak Project Management
for making positive
changes :)

Temat: Kurs świadomego śnienia

Pani Agnieszko:
http://www.swiadomesny.pl/technika-test-rzeczywistosci...

Następna dyskusja:

Darmowy wideo kurs analizy ...




Wyślij zaproszenie do