Temat: Gdy jesteś u kresu sił-domowy diabeł w psiej skórze
W przypadku objawów agresywnych musimy pamiętać o podstawowej i znanej wszystkim zasadzie: AGRESJA RODZI AGRESJĘ.
Prawdopodobnie, kiedy jeszcze problem był maóły, został rozogniony takim właśnie "przyciskaniem" psa do podłogi. Wzrastała w nim frustracja ,a dodatkowo lęk. Zawsze,gdy pies pokazuje zęby, oznacza to stres bądź lęk.
Na odległość trudno mi cokolwiek powiedzieć. Musiałabym zobaczyć jego zachowanie w codziennym życiu.
Jedyne co mogę doradzić to kontrwarunkowanie na zabiegi pielęgnacyjne. Pies nie lubi być dotykany, czesany itp. I ja mu sie wcale nie dziwię!
Wczujmy się w jego sytuację. Ktoś podchodzi do Ciebie ze szczotą i na siłę rozczesuje kłaki, ciągnąc przy tym, poza tym wciąż cię dotyka, choć nie masz na to ochoty. Więc warczysz, a kiedy to nie pomaga, kłapiesz zebami.
Twój pies reaguje całkiem naturalnie. Mechanizm ostrzegania jest prosty u psów :
ZNIERUCHOMIENIE -- > WARCZENIE -- > POKAZANIE ZEBÓW -- > KŁAPANIE W POWIETRZE -- > GRYZIENIE.
Twój pies stosuje cały arsenał znaków ostrzegawczych, aby ci powiedzieć, ze masz mu dac spokój.
Spróbuj mówic do niego po psiemu.
Trzymając szczotkę do sierści w dłoni podejdź do psa na odległość dwóch, trzech metrów, przykucnij pod skosem i odwróć głowę od niego (zwróć sie profilem do psa). Kilka krotnie ziewnij (to psi sygnał uspokajający) lub widocznie obliż się (brzmi głupio,ale tak rozmawiasz z psem). Obserwuj psiaka. Jesli podejdzie zaciekawiony bardzo delikatnie wyciągnij szczotkę przed siebie (w bok od psa) i nagródź za podejście.
Powtórz po pięciu minutach to ćwiczenie. Uważnie obserwuj psa. Jeśli w ciągu kolejnych dni zauwazysz, że pies chętniej podchodzi do Ciebie i szczotki, spróbuj tego samego będąc na wprost, Potem podnieś poprzeczkę i wyciagaj stopniowo rękę, pod głowę psa (NIGDY NIE NAD PSA I NIE GŁASZCZ PSA PO GŁOWIE!!!). Nagradzaj każde zachowanie, które rokuje dobrze na przyszłość. Nawet to najmniej istotne. Nisko nad podłogą i powoli przesuwaj szczotkę, pracuj cierpliwie i stopniowo. Bez nerwów.
Pamiętaj, PIES CZYTA TWOJE EMOCJE! Bądź wesoła i mów do psa cicho,ale wysoko. Zaznaczaj zachowanie słowami "dobry piesek, taaak, dobrze" wesoło i wysoko,ale nie za głośno.
Na szczekanie polecam kaganiec husher.
http://husher.pl/Husher_-_problem_szczekania_rozwiazan...
Zarządzaj także dobrami, czyli jedzeniem i zabawą. Kiedy pies Cię gryzie piśnij i przerwij zabawę. Odwróc się plecami, ALE NIC NIE MÓW. Kiedy sie połozy lub odejdzie, zacęć go do zabawy ulubiona zabawką. I powtarzac czynność aż zrozumie, że uzycie zebów oznacza koniec zabawy. Ucz go także panowania nad emocjami. Przerywaj zabawę, kiedy zbyt mocno się ekscytuje, kiedy zaczyna Cię gryźć lub kiedy głośno i piskliwie szczeka.
Karm tylko o określonych godzinach i nie za darmo. Naucz go kilka komend i dawaj jedzenie za ich wykonanie. A przede wszystkim naucz go komendy "czekaj". Nakładaj jedzenie przytrzymując go w tej komendzie, a potem wymów słowo "ok" lub" dobrze", które go zwolni i pozwoli jeść.
Praca z psem wykazującym agresję wymaga cierpliwości i dobrego nastawienia. Jesli masz gdzieś w poblizu szkołę wykorzystująca metody pozytywne, zapisz się z psem na kurs. Czasem warto wydać kilka stówek i cieszyć sie silną i jedyna w swoim rodzaju więzią z psem.
Życzę powodzenia i sukcesów wychowawczych.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.