konto usunięte

Temat: Analiza zagrożeń

Witam,
Zwracam się do was z pytaniem o analizę zagrożeń. Generalnie w każdym zakładzie w którym byłem, analiza już była. Macie kilka rad jak się ją robi w szybki i przejrzysty sposób? Na co należy zwrócić szczególną uwagę nie licząc CP i CCP
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Analiza zagrożeń

wybacz ale muszę...
wpisujesz sobie Quality Manager a pytasz o podstawy...
trochę mi wstyd bo jestem z pierwszego rocznika przetwórstwa UTP...

konto usunięte

Temat: Analiza zagrożeń

Bądź co bądź lubię te nasze fora gdzie sarkazm jest normalnością! P A. edytował(a) ten post dnia 22.02.12 o godzinie 08:42
Michał Schulz

Michał Schulz Specjalista ds.
systemów
zarządzania,
Makromor Sp. z o.o.

Temat: Analiza zagrożeń

Mam nadziej, że i ja nie wyjdę na kogoś sarkastycznego ;), ale najprościej to zrobić dokładnie tak, jak podaje Kodeks Żywnościowy (a dokładniej Zalecany Międzynarodowy Kodeks Praktyki - ogólne zasady higieny żywności" (CAC/RCP 1-1969) i załącznik do Kodeksu - "System analizy zagrożeń i krytyczny punkt kontrolny (HACCP) oraz wytyczne jego stosowania"). Dokument ten jest ogólnie dostępny. Każdy poradnik i norma dotycząc systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności na tym bazuje.

W dużym skrócie:
1. Opisać wyroby – żeby lepiej wiedzieć, co może być z nimi nie tak (cechy fizyczne, dopuszczalne zanieczyszczenia, warunki przechowywania i transportu, trwałość itd.), określić przeznaczenie (do czego to jest, kto nie powinien tego jeść – np. alergicy).
2. Zrobić schemat procesu – prosty rysunek pokazujący etapy procesu produkcyjnego, zweryfikować, poprawić, znów zweryfikować. To może potrwać .
3. Analiza – np. w formie tabeli, gdzie umieszczamy :
3.1. Etapy ze schematu.
3.2. Zagrożenia fizyczne, chemiczne i biologiczne, które mogą się pojawić (tu potrzeba wiedzy o procesie, wymaganiach dotyczących wyrobu – ale po to m.in. robimy jego opis, a także... wyobraźni) .
3.3. Ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia każdego zagrożenia (w skali 1 – 2 – 3. 1 – małe, 3 – duże).
3. 4. Ocenę znaczenia zagrożenia dla zdrowia naszego klienta (też w skali 1 – 2 – 3. Ogólnie – zagrożenie minimalne czy szpital / pogrzeb).
3.5. Ocenę zagrożenia – mnożymy prawdopodobieństwo i znaczenie zagrożenia.
3.6. Sprawdzamy, czy dane zagrożenie jest krytycznym punktem kontroli (warto wcześniej określić, że sprawdzamy np. tylko dla zagrożeń ocenionych na co najmniej 4. Tu trzeba samemu określić, kiedy. Sprawdzamy za pomoc ą pytań z tzw.„drzewa decyzyjnego”, które jest w dokumencie wymienionym przeze mnie na początku. Wyniki odpowiedzi zapisujemy).
4. Mamy wyznaczone krytyczne punkty kontroli. Warto pamiętać, że może ich wcale nie być!
5. Czytamy, co wymyśliliśmy i poprawiamy ;)
Analizę można oczywiście robić inaczej – ale zawsze dla zagrożeń ocenia się prawdopodobieństwo i skutek

W dużym uproszczeniu trzeba zrobić coś podobnego do FMEA.

konto usunięte

Temat: Analiza zagrożeń

Super! Forum nabiera troszkę życia!

konto usunięte

Temat: Analiza zagrożeń

ok dziękiP A. edytował(a) ten post dnia 22.02.12 o godzinie 08:41

konto usunięte

Temat: Analiza zagrożeń

odpowiedziałem na priv, nie będe już Cię lał na forum(chyba się starzeje :)). Dzisiaj 12 h robię jeansy :). Życzę powodzenia w uzupełnianiu wiedzy elementarnej...
Michał Schulz

Michał Schulz Specjalista ds.
systemów
zarządzania,
Makromor Sp. z o.o.

Temat: Analiza zagrożeń

Co do analizy zagrożeń - jeszcze jedna ważna sprawa: wyznaczając krytyczny punkt kontroli trzeba się poważnie zastanowić:
1. Czy organizacja jest w stanie dobrze go nadzorować. Nadzór powinien być taki, aby szybko i prosto można było się zorientować, ze coś jest nie tak.
2. Czy krytyczny punkt kontroli i sposób jego monitorowania naprawdę sprawi, że będzie się zapobiegać zagrożeniu.

To wydaje się oczywiste - ale w praktyce bywają jeszcze krytyczne punkty kontroli robione np. "pod organ nadzorujący bezpieczeństwo żywności / pasz" albo "żeby był jakiś CCP" bez zastanowienia się, czy służą czemuś w praktyce.

Następna dyskusja:

IFS v 6 analiza zagrożeń




Wyślij zaproszenie do