konto usunięte

Temat: Inżyniersko

Witam wszystkich.
Trafiłem na tę grupę z prawdziwą przyjemnością i cieszę się, że takowa istnieje :).

No a skoro już tu trafiłem, to postanowiłem zasięgnąć porady. Kończę właśnie studia na specjalizacji Grafika komputerowa i DTP, a tematem mojej pracy inżynierskiej jest "Projektowanie czcionki z wykorzystaniem technik komputerowych".
W części pierwszej opisałem pokrótce historię typografii, podstawowe pojęcia z zakresu pisma i szerzej - typografii zorientowanej komputerowo. Druga część to dokładny opis moich działań w aplikacji FontForge, prowadzących do celu pracy, czyli czcionki artystycznej o nazwie Ink :).
Całość ma, jak dotąd, 19 stron. To troszkę mało. Czy moglibyście doradzić mi o czym jeszcze napisać, które tematy poruszyć, a które rozwinąć?
Dodam, że bazuję przede wszystkim na książce "Kompletny przewodnik po typografii", której autorem jest James Felici.
Rafał Sylwester Świątek

Rafał Sylwester Świątek Pomożecie? Pomożemy!

Temat: Inżyniersko

Marcin Drabot:
Kończę właśnie studia na specjalizacji Grafika komputerowa i DTP, a tematem mojej pracy inżynierskiej jest "Projektowanie czcionki z wykorzystaniem technik komputerowych".
To zły tytuł. Inżynierowi przystoi posługiwać się trafną terminologią. Bo w rzeczy samej będziesz pisać nie o projektowaniu czcionki, lecz pisma drukarskiego (bądź ekranowego). Czcionkę mógłbyś zaprojektować np. w programie AutoCAD, wszak to przedmiot trójwymiarowy. Ale to dygresja.

Przede wszystkim poszerz źródła! Feliciego traktowałbym raczej jako uzupełnienie. Niestety, współcześnie niewiele wydaje się wartościowej literatury po polsku. Koniecznie nabądź książki z d2d.pl oraz Typografię typowej książki, a następnie wyrusz w rajd po antykwariatach. Warto zaopatrzyć się w książki z Ossolineum (serie: Inwentarium wiedzy o poligrafii i Książki o książce), postaraj się zdobyć publikacje Filipa Trzaski. Niektórzy polecają kilka tytułów wydanych ostatnio przez PWN (Ambrose & Harris), ale to pomyłka — są bezwartościowe.

R.S.

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

Dziękuję za wspomnienie o tytule. Może lepszym byłby "Projektowanie fontu elektronicznego przy wykorzystaniu technik komputerowych"? Dodam, że ów nie do końca trafnie sformułowany zaproponował sam promotor...

Widzę za to, że pominąłem ważną informację.
Studiuję na uczelni stricte informatycznej, również sama specjalizacja skupia się niemal wyłącznie na technicznych, komputerowych aspektach słowa grafika. Moja praca inżynierska to maksimum jakichkolwiek związków ze Sztuką, jakie udało mi się wykrzesać z promotora.
Tu właśnie znajduje się sedno mojego kłopotu. Praca traktować ma o procesie tworzenia pliku zawierającego znaki pisma, ale wyłącznie w zakresie tematycznym informatyki.
Dlatego też zwracam się z prośbą o pomoc we wskazaniu materiałów z tym związanych oraz podpowiedź co powinno się w takiej pracy znaleźć. Chciałem już zagłębiać się w opisy standardów kodowania oraz szczegółowe specyfikacje formatów, ale... nie chcę pisać o rzeczach niekoniecznych. Brak mi też odpowiednio rzetelnych źródeł wiedzy.

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Rafał Sylwester Świątek

Rafał Sylwester Świątek Pomożecie? Pomożemy!

Temat: Inżyniersko

Marcin Drabot:
Dziękuję za wspomnienie o tytule. Może lepszym byłby "Projektowanie fontu elektronicznego przy wykorzystaniu technik komputerowych"?
Font — współczesny nośnik pisma
1. Historia pisma w zarysie (od czasów prehistorycznych).
2. Pobieżna historia typografii (od Gutenberga).
3. Rozdział o typografii elektronicznej i fontach (w odróżnieniu od czcionek, o których w pkt. 2.) — formaty fontów, kodowania etc.
4. Obowiązujący standard (Unicode + OpenType, ew. o webfontach).
5. Przyszłość — tu możesz pofantazjować.

Dzięki mnie masz już 25% pracy zrobione. Ciekaw jestem jak się odwdzięczysz :-P

R.S.

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

Punkty 2, 3 i częściowo 4 już mam :).
Tylko nie wiem, czemu wymienione 5 to zaledwie czwarta część pracy :<.

A co do wdzięczności... coś się może wymyśli!

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

Rodzaje krzywych i formatów plików, Unicode i formaty regionalne, funkcje zecerskie OpenType, odsadki, kerning, nazewnictwo rodzin.

To sobie dodaj do ulubionych. Na tacy podane są wszystkie prawdziwe problemy, z którymi borykają się ludzie robiący takie rzeczy.

PS: Ja bym historię typografii ograniczył do minimum, bo to nijak się nie klei do reszty. Jeśli przebrnąłeś przez to, zostaw raczej "historię problemów technicznych". Na przykład wymyślając minuskułę użyto kilku liter o kształtach sprawiających w analogowym druku problem przez 500 lat - jak "f" czy "r". Technika komputerowa nieco temu zaradziła - odstępy można podcinać już bez pilnika.Hubert Tatarkiewicz edytował(a) ten post dnia 13.09.10 o godzinie 09:13

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

O, to też są dobre pomysły. Dziękuję!

Da się znaleźć jakieś dobre źródła dla tych tematów? Najlepiej e-booki. Szukać w google umiem :), ale jeśli ktoś ma takie od razu, to szkoda czasu na szukanie. Pojęcia takie jak "odsadki" czy "funkcje zecerskie" brzmią jeszcze obco...

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

Na tej stronie w zakładce "Notes on type design" znajdziesz wszystkie podstawy. Przejrzyj uważnie całą zawartość.
Leszek Dariusz S.

Leszek Dariusz S. dojrzałem do zmiany
pracy

Temat: Inżyniersko

Może jednak rozdział o samej budowie pisma i znaków - pojęcia grafemu, digrafemu etc. Toć przecie uniwersalny szkielet na którym zacznie się budowa...

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

Kurde... sam opis projektowania/kreślenia poszczególnych glifów może zająć co najmniej 30 stron (jedna na każdy glif) a Ty się zastanawiasz o czym pisać.

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

Na stronie http://www.typefacedesign.org/ dostępne są prace absolwentów kierunku Master of Arts in Typeface Design na University of Reading. Co roku kończy te studia kilka-kilkanaście osób.

Część z absolwentów z ostatnich 5 lat opublikowała na tej stronie swoje Reflections on Practice (w skrócie "RoP"), czyli eseje poświęcone procesowi projektowania dyplomowego kroju. W sumie w tej chwili dostępne jest 45 takich esejów.

Polecam ich ściągnięcie (linki opisane "RoP" w rocznikach 2005-2010) i przestudiowanie wybranych. To powinno wskazać Ci jak może wyglądać struktura Twojej pracy, w jaki sposób pracę podzielić i o czym pisać. Może jest sens pisać o każdym znaku osobno, po jednym znaku na stronie — ale może niekoniecznie. Dużo ciekawszy jest proces znajdowania kierunku stylistycznego. Konkretny opis technologiczny też może być ciekawy — szczególnie jeżeli zdecydujesz się opublikować Twoją pracę, albo przynajmniej jej fragmenty, jako rodzaj polskojęzycznego tutoriala dla użytkowników programu FontForge (który to program notabene jest dostępny w wersji polskiej, wcale nie najgorzej spolonizowanej).

Pozdrawiam,
Adam Twardoch

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

Adam Twardoch:
Dużo ciekawszy jest proces znajdowania kierunku stylistycznego.
ekhmm Adamie, z całym szacunkiem, proces znajdowania kierunku MUSI być w takiej pracy. W końcu praca jest o konkretnym utworze, byłoby trudno ominąć jego genezę.

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

No to też ja napisałem "dużo ciekawszy jest proces znajdowania kierunku stylistycznego". Niż opisywanie każdego glifu po kolei. Niektóre znaki, szczególnie te początkowe, należy opisać pewnie bardziej szczegółowo. W Reading studenci projektują najpierw napis "adhesion" i tam ustalają kwestie aspektów stylistycznych kroju. Potem dodają pozostałe znaki — w wielu przypadkach te decyzje są już wtórne, wynikające z tego, co zdecydowaliśmy na początku. Oczywiście zdarza się, że po narysowaniu całego alfabetu i znaków dodatkowych zaczynają wprowadzać wiele poprawek a nawet zarzucają początkową koncepcję. Właśnie o tym piszą w tych 45 opublikowanych RoP. To ciekawa i pouczająca lektura.

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

Dlatego właśnie mając na uwadze, że celem pracy jest prezentacja własnego kroju, jestem nieco zdziwiony pytaniem o czym pisać.
Irena Laszczyk

Irena Laszczyk projektantka
graficzna zakręcona
na punkcie literek i
nie...

Temat: Inżyniersko

Ja również, ponieważ sama na dyplom projektowałam własny
krój czcionki ENERI i wiedziałam o czym pisać.
Tylko wydaje mi się, ze kolega bardziej się chce zagłębić
w kwestie techniczno-informatyczne a mniej w zagadnienie
czysto projektowe.
Michał Svoboda

Michał Svoboda I want it, and I
want it NOW!

Temat: Inżyniersko

kolega napisał w drugim swoim poście:

"Praca traktować ma o procesie tworzenia pliku zawierającego znaki pisma, ale wyłącznie w zakresie tematycznym informatyki."

...Panowie dyskutują o literach a tu się umiejętność czytania ze zrozumieniem kłania :) no offence :)

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

Marcinie,

ujęcie kwestii tworzenia fontów od strony technicznej też oczywiście jest ciekawe. Warto by przedstawić formaty fontów, kodowanie Unicode itd.

Jednym z niewielu znanych mi polskojęzycznych materiałów na ten temat jest mój tekst:
http://www.twardoch.com/download/edupl_technologia_fon...

Nieco skrócona wersja tego tekstu ukazała się notabene pod tytułem „W labiryncie fontów” drukiem w magazynie „Design Extra!” nr 2/2003 (2) — Fonty, So­ftwa­re-Wy­daw­nic­two Sp. z o.o., Warszawa 2003.

Drugi tekścik, który mogę polecić to:
http://www.twardoch.com/download/edupl_pierwszekrokity...

Wersja drukowana tego tekstu pod tytułem „I ja zostanę typografem” również ukazała się w tym samym magazynie. Cytując możesz więc użyć odpowiednich not bibliograficznych.

Pozdro,
Adam

konto usunięte

Temat: Inżyniersko

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Nie ma to jak pomoc dobrych dusz internetowych :) Dzięki Wam miałem co pisać.

Pracę oddałem i przygotowuję się właśnie do obrony. Dam znać jeśli się powiedzie.



Wyślij zaproszenie do