Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: Europlus biblioteka fontów - opinie

chciałam zakupić na firmę...

Dwie osoby mi poleciły zakup tego zbioru fontów, mam 1500 zł na ten cel. A może polecacie coś innego?
Rafał Sylwester Świątek

Rafał Sylwester Świątek Pomożecie? Pomożemy!

Temat: Europlus biblioteka fontów - opinie

Dwie osoby mi poleciły zakup tego zbioru fontów, mam 1500 zł na ten cel. A może polecacie coś innego?
Posiadanie tego pakietu (i podobnych) daje wrażenie swobody. Po pewnym czasie jednak zaczynamy się orientować, że większość krojów jest nam niepotrzebna (lub potrzebna bardzo rzadko), a te które są potrzebne należałoby rozszerzyć o pełne rodziny.

Uważam, że lepiej rozbudowywać swoją bazę fontów stopniowo. Do konkretnego zlecenia kupować wybrane rodziny lub pojedyncze kroje. No ale… skąd projektant ma wiedzieć, że chce tego, a nie innego kroju? No właśnie, hm… potrzeba doświadczenia.

R.S.

konto usunięte

Temat: Europlus biblioteka fontów - opinie

Podstawowe pytanie jakie się nasuwa, to czemu miały by służyć te fonty!?
Jeśli chcesz otworzyć punkt z "małą poligrafią" (wizytówki, pieczątki, zaproszenia itd.) to jest to bardzo rozsądne i ekonomiczne rozwiązanie.
Masz sporo fontów za niewielką cenę.

Konkurencyjny pakiet Telefont Bitstream Euro jest droższy i popularniejszy.
Głównie za sprawą elastycznej licencji wielostanowiskowej i "dziedziczenia" użytkowników po starych pakietach Theta i fontach dołączonych do pakietu CorelDraw.

Jeśli zajmujesz się projektowaniem to warto rozważyć fonty kupowane na sztuki.
Niby wychodzą drogo bo 3-4 rodziny są porównywalne z kilkudziesięcioma rodzinami w pakiecie. Z drugiej jednak strony masz większy wybór, możesz łatwiej zrobić coś nowoczesnego i nieoklepanego.

Dość często użycie "niestandardowego" fontu przesądza o sukcesie projektu.
Jeśli klient dostaje na codzień projekty składane Myriadem i Minionem z dodatkiem Swiss 721 (Helvetica Neue) to na pewno doceni użycie np. Emigre Folosofia czy Mr Eaves.

Zastanów się czy chcesz się swoimi pracami wtopić w tłum czy z niego wyróżnić!?
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: Europlus biblioteka fontów - opinie

Czyli muszę jeszcze przemyśleć ten zakup.
Nie zajmuję się projektowaniem, choć jakiś czas temu zaczęłam bawić się literkami.

Logiczne wydaje mi się kupowanie fontów, wtedy kiedy będą mi potrzebne - pod konkretne zlecenie, ale może się zdarzyć tak, czy też już się zdarzyło, że widząc czcionkę widziałam cały plakat reklamowy - w głowie - ja tak trochę pokrętnie - dlatego szukam takiego zbioru czcionek, które od czasu do czasu mnie pobudzą do myślenia.

Mała poligrafia gdzieś tam może się pojawić w mojej działalności (choć mam nadzieję, że częściej pojawi się poligrafia przez duże "P"), stąd też pomysł z zakupem, bo ja fontów nie projektuję. Robię więc rozeznanie... ale dzięki za uwagi, jeszcze jednak zastanowię się nad zakupem.Dorota S. edytował(a) ten post dnia 16.03.11 o godzinie 13:50

konto usunięte

Temat: Europlus biblioteka fontów - opinie

Rozumiem, że chodzi o:
http://telefont.pl/europlus.html
?

Jeśli tak, to jest to przyzwoity zestaw, a w każdym razie dostaje się przyzwoite pisma do składu tekstu podstawowego, np. Aldine 721, Baskerville No 2, Bell Centennial i Bell Gothic, Bodoni, Caslon 540, Century 725, Century Expanded, Classic Garamond, De Vinne, Dutch 766, Dutch 811, Dutch 823, Geometric 415, Gothic 720, Humanist 521, Humanist 777, Imperial, Industrial 736, Kis, Kuenstler 480, Lapidary 333, Latin 725, Modern 880, Modern No 20, News 701-706, News Gothic, Original Garamond, Revival 555-565, Stymie, Swiss 721, Transitional 511, Venetian 301.

Nie są to bardzo rozbudowane rodziny i w wielu z nich przydałyby się kapitaliki czy cyfry nautyczne, ale te kroje, które wymieniłem, to w większości bardzo dobrze zrobione „klony” najpopularniejszych pism chlebowych Linotype, przygotowane pod okiem Matthew Cartera. Można ich spokojnie używać do składu tekstu podstawowego, oczywiście należy dobrać krój stosownie do konkretnego zastosowania stylistycznego.

Spis krojów Bitstream i ich odpowiedników Linotype jest dostępny m.in. tu:
http://www.sanskritweb.net/forgers/bitstream2.pdf
(opatrzony dość polemicznym i zabawnym wstępem — ale warto dodać, że od ośmiu lat Bitstream posiada licencję od Linotype na te wszystkie projekty, ale nie na nazwy, dlatego Bitstream posługuje się innymi nazwami).

Za te pieniądze lepszego zestawu przyzwoitych krojów chlebowych w takiej liczbie się nie dostanie.

Natomiast wszystkie kroje akcydensowe z tego zestawu są w zasadzie „do wyrzucenia”, bo są bardzo opatrzone i „trącą myszką” (głównie latami 80-tymi i 90-tymi).

Generalnie kroje chlebowe „starzeją się” dużo wolniej niż akcydensowe.

Dlatego np. biblioteka
http://fonty.pl/eurofonty.htm
jest dużo mniej godna polecenia bo po pierwsze, o ile mi wiadomo, fonty te przygotowane zostały bez żadnej licencji, a po drugie dominują w niej dość opatrzone i niezbyt przystające do dzisiejszych wymagań projektowych. Adam Twardoch edytował(a) ten post dnia 17.03.11 o godzinie 14:31

konto usunięte

Temat: Europlus biblioteka fontów - opinie

Pakiet Telefontu ma jeszcze jeden wielki atut - licencję bez limitu stanowisk! :-)

Inna sprawa, że nie są to fonty identyczne z Bitstram. Różnice są zarówno w szerokości i wysokości glifów a w przypadku grubszych italików również w kącie pochylenia. No i są to TTF-y w których nie zdefiniowano nawet podstawowych funkcji zecerskich.

Eurofont oferuje zestaw fontów w formatach OpenType OTF, TTF i Type 1.
W wersjach OTF i TTF bardzo dobrze działają funkcje zecerskie.
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: Europlus biblioteka fontów - opinie

Adam Twardoch:
Rozumiem, że chodzi o:
http://telefont.pl/europlus.html
?
taaaak :o)

panie Adamie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i rekomendację - kupuję.
Mam wrażenie, że dla mnie posiadanie takiej biblioteki fontów to podstawa, wiem, że w razie potrzeby zlecę projekt fontu profesjonaliście, ale cena Europlusa jest bardzo przystępna, więc warto być jednak w posiadaniu takiego zbioru. Nie mam już żadnych wątpliwości :)Dorota S. edytował(a) ten post dnia 16.03.11 o godzinie 23:04

konto usunięte

Temat: Europlus biblioteka fontów - opinie

Pani Doroto,

jeśli idzie o dobór konkretnych fontów z tej biblioteki to składu tekstów podstawowych, to polecam mój przegląd:
http://www.dtp.art.pl/nietylkotimes.html
w którym zamieściłem sporo fontów z biblioteki Telefont Euro Plus.

Polecam też gorąco trzy książki z frazą „w typografii” w tytule:

• Hans-Peter Willberg „Pierwsza pomoc w typografii” (Słowo/obraz terytoria)
• Robert Bringhurst „Elementarz stylu w typografii” (Design Plus / d2d.pl)
• Jost Hochuli „Detal w typografii” (Design Plus / d2d.pl)

A jeżeli chciałaby się Pani dokształcić w zakresie typografii pod okiem znakomitych polskich fachowców (redaktorów, typografów, projektantów), polecam zajęcia na Akademickim Kursie Typografii w Warszawie. Mam przyjemność tam wykładać, zajęcia prowadzi tam również m.in. Robert Oleś, wydawca dwóch spośród trzech wymienionych przeze mnie książek. Wśród uczestników naszych zajęć od pięciu lat regularnie pojawiają się m.in. redaktorzy, którzy pragną podszlifować swoje kwalifikacje. Adam Twardoch edytował(a) ten post dnia 17.03.11 o godzinie 14:46



Wyślij zaproszenie do