konto usunięte

Temat: Polityka klimatyczna UE

Jerzy C.:
Zbyszek M.:
Jan O.:

Panie Jerzy jaka jest Pana opinia o energetyce jądrowej w perspektywie
planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce ?

No wlasnie.


http://energetyka.wnp.pl/polska-przed-redukcja-emisji-...

Polska i tak nie ucieknie od modernizacji całej przestarzałej infrastruktury energetyczno-ciepłowniczej w 90 % opartej o kotły węglowe o niskiej sprawności energetycznej i niezwłocznie powinna się skupić na tym problemie a nie myśleć o nowych zupełnie budowanych od podstaw inwestycjach takich jak budowa elektrowni atomowej .

Oczywiście urzędnikom zawsze bardziej będą się uśmiechały nowe projekt by obsadzać swoimi ludźmi kolejne lukratywne stanowiska kierownicze i wyciągać z budżetu grube pieniądze na ekspertyzy , projekty i kontrakty managerskie.
Ale myśląc w ten sposób nie staczy nam środków ani na modernizacje istniejącej infrastruktury , energetycznej ani na osiągnięcie jakichkolwiek zasadnych celów ekologicznych i ekonomicznych którymi próbuje się uzasadnić budowę elektrowni atomowej.
Z cała pewnością stworzy się zupełnie nowej problemy ekologiczne i społeczne ( patrz protesty które zablokowały budowę elektrowni w Żarnowcu pod koniec latach 80- tych.

A generalnie najważniejszy powód przeciw budowie elektrowni atomowej w Polsce jest taki ,że ludziom o mentalności z komedii "Miś " i Ryś " Barei nie należy dawać do realizacji i zarządzania takich niebezpiecznych i wymagających przestrzegania technologi jak technologia atomowa!

http://www.youtube.com/watch?v=n_7IA8G0nhM
Nie do kąońca zrozumiałem .. Jest Pan za czy przeciw energetyce jądrowej !?

Sławek D.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Polityka klimatyczna UE

Jan O.:
http://www.youtube.com/watch?v=n_7IA8G0nhM
Nie do kąońca zrozumiałem .. Jest Pan za czy przeciw energetyce jądrowej !?

Zdecydowanie jestem przeciw!
Kraj w którym nie można sobie poradzić z problemem pijanych kierowców a także często pijanych motorniczych tramwajów i pociągów nie powinien stawiać elektrowni atomowych , bo grozi to tym co stało się w Czernobylu i Fukushimie! http://losyziemi.pl/tag/fukushima
Uczmy się o Niemców którzy po awarii w Fukoshimie postanowiły zamknąć do 2020 wszystkie istniejące w Niemczech elektrowni atomowych!

A że nie są to gołosłowne twierdzenia że budowa elektrowni atomowej w Polsce to fundowanie nam wszystkim kolejnych problemów , zamiast rozwiązywania już istniejących w polskiej energetyce polecam zobaczyć do czego doprowadziło w 2012 typowo polskie obchodzenie już obwiązujących przepisów o emisji CO2 przez rzekome"zielone certyfikaty" w Elektrowni Turów poprzez "współ-spalanie biomasy" ,mające faktycznie negatywny wpływ na emisje i prowadzące do spadku efektywności energetycznej :

http://www.youtube.com/watch?v=ZTMx3awTqeA

http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/...

Pożar w Turowie: zachłanność PGE przyczyną tragedii
Informacja prasowa - 25 lipca, 2012
Wybuch i pożar w elektrowni Turów to wynik zachłanności Polskiej Grupy Energetycznej. Łącząc węgiel z biomasą, PGE tworzy niebezpieczną mieszankę paliwową, która służy wyciąganiu pieniędzy za produkcję tzw. zielonej energii. Tymczasem nie jest ona ani bezpieczna, ani też ekologiczna.
Pracownicy elektrowni Turów mieli we wtorek wieczorem bardzo dużo szczęścia. W wyniku wybuchu, do którego doszło o godz. 21:57, ranne zostały tylko cztery osoby. Mniej szczęścia mieli pracownicy elektrowni PGE Dolna Odra, w której doszło do podobnego wypadku w 2010 roku. Wówczas jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne, w tym jedna w stanie ciężkim trafiła do szpitala w związku z rozległymi poparzeniami. W obu przypadkach do wybuchu doszło w związku z procesem nawęglania biomasy. Obie elektrownie należą do Polskiej Grupy Energetycznej.

„Bloki węglowe nie są i nie będą bezpiecznym miejscem spalania biomasy, ponieważ ich instalacje nie zostały do tego zaprojektowane. Po tragicznym wypadku w 2010 roku prezes PGE Dolna Odra mówił, że zdarzenie to pokazało nowe zagrożenie i zostaną z niego wyciągnięte wnioski. Jak widać niewiele udało się w tej kwestii zrobić” - twierdzi Anna Ogniewska, specjalistka ds. zielonej energii w Greenpeace Polska.
Zagrożenie pożarowe związane z łączeniem węgla i biomasy jest powszechnie znane, jednak pokusa związana z wykorzystaniem tej niebezpiecznej mieszanki paliwowej jest olbrzymia, ponieważ obowiązujący w Polsce system wsparcia dla energii odnawialnej oferuje spółkom energetycznym gigantyczne pieniądze za takie symulowanie wytwarzania zielonej energii. Tylko w ubiegłym roku spółki energetyczne mieszające biomasę z węglem otrzymały dodatkowe wsparcie w wysokości ponad 2 mld zł.

Kiedy w marcu tego roku aktywiści Greenpeace weszli na chłodnię kominową elektrowni Turów, opinia publiczna dowiedziała się, że spalanie węgla z biomasą nie jest ekologiczne, a Polska oferuje najwyższe na świecie dotacje do produkcji tego typu pseudozielonej energii. Wśród poruszanych wątków pojawiał się także problem ryzyka wybuchu i pożaru, wynikający z wykorzystania tej niebezpiecznej mieszanki. Co najmniej od dwóch lat mówią o tym głośno krajowi i zagraniczni eksperci.

Greenpeace apeluje do Polskiej Grupy Energetycznej o zaprzestanie jakichkolwiek form lobbingu w celu utrzymania wsparcia dla spalania biomasy mieszanej z węglem i stopniową likwidację tych niebezpiecznych instalacji.

Sławek D.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Polityka klimatyczna UE

Andrzej S.:
Ludzie - koszty,no i sens tej "polityki"

Dokładnie tak!
Więc proponuje policzmy wspólnie na tej grupie jakie są koszty poszczególnych wariantów jakie mogą być związane z poszczególnymi wariantami dostosowywania naszej energetyki do wymogów XXI wieku. Zacznijmy od komentarza z grupy OZE ( Odnawialne Źródła Energii)wystąpienia premiera Tuska na posiedzeniu rady Europy 22-23 .03 w sprawie dalszej polityki klimatycznej do 2030 r.
A potem policzmy jakie oddziaływania na środowisko będzie emitowął planowany nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów.
Bartosz S.:
D.Tusk mówi o tym, że przy określeniu celów klimatycznych trzeba policzyć koszty - oczywiście trzeba policzyć koszty, ale można odwrócić punkt widzenia i może trzeba policzyć ZYSKI w postaci nowych zagranicznych inwestycji w OZE, rozwoju przemysłu pod te projekty, nowe miejsca pracy i pobudzenie do innowacyjności na szczeblu lokalnym?
D.Tusk: "Możemy rozmawiać o bardziej precyzyjnych celach klimatycznych, tylko gdy będziemy mieli dokładne wyliczenia, kogo ile to będzie kosztowało i jak wygląda mechanizm zadośćuczynienia dla polskich interesów - zapowiedział po drugim dniu szczytu UE premier Donald Tusk." http://www.wnp.pl/wiadomosci/tusk-nie-ma-zgody-polski-...

Nie możemy wciąż żyć marzeniami - rodzimy gaz łupkowy raczej nie rozwiąże naszych wszystkich problemów, sprowadzanie go w postaci LNG - na taką samą skalę jak teraz z Rosji - tylko, że z USA to wciąż drenaż naszych portfeli. Stawianie tylko na węgiel, to w dłuższej perspektywie stawianie na rosyjski surowiec. Postawienie na OZE jako ważnego gracza na rynku energetycznym to poszukiwanie rozwiązań na terytorium Polski, czy jak zwykle sprawy oczywiste są najtrudniejsze!
Poniżej dwie ważne informacje jako uzupełnienie:
1/ "Koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego jest coraz mniej. Na początku ubiegłego roku było ich w marcu tego roku ważnych jest już tylko 92. Problemem jest również to, że niewielka liczba koncernów systematycznie realizuje prace poszukiwawcze." http://gazlupkowy.pl/coraz-mniej-zainteresowanych-lupk...
2/ "...zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Jest to szczególnie istotne w kraju takim jak Polska, który tylko w roku 2012 wydał na import ropy, gazu i węgla, głównie z Rosji, ponad 80 miliardów złotych." http://www.wnp.pl/wiadomosci/ekolodzy-krytykuja-panstw...
Maciej W.:
Joanna L.:
Rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera na świecie 7 milionów ludzi.
Koszty leczenia różnych postaci raka, który jest spowodowany zanieczyszczeniem powietrza - potężne.
Zgadza sie. Na świecie tak.
- poprzez spalanie paliw kopalnych między innymi

oo i tu jest pole do uscislenia :) jakich paliw ?
- wegiel - zalezy gdzie i jak spalany, w krajach 3 swiata szkodzi, w amatorskich paleniskach i piecach u nas rowniez zanieczyszcza
- w elektrowniach i ciepłowniach zawodowych w Polsce ??
nie emituje praktycznie nic poza CO2

No to policzmy to wielkie nic emitowane z elektrowni Turów. Nie tak dawno Starostwo Powiatowe wydało decyzję pozwolenia na budowę nowego bloku energetycznego mocy 460 MW. Decyzja ta została zaskarżona do SKO . SKO podtrzymało i decyzja została zaskarżona do WSA w e Wrocławiu. Dlatego wybrałem się wczoraj przestudiować dokumentacje w Starostwie powiatowym w Zgorzelcu.

Oto jak będzie wyglądać eksploatacja tego nowego bloku:
-sprawność bloku netto 41,5%
-zużycie paliwa ( węgiel brunatny) 2 883 000 ton /rok
-zużycie wody zdemineralizowanej -255 700 m3/rok
- ścieki 1 084 780 m3/rok( w okresie bezdeszczowym) - 1 097 905 (w okresie deszczowym) m3/rok
-popiół lotny 566 000t/rok
-żużel 63 000 t/rok
- zużycie mączki wapiennej do odsiarczania 100 000 t/rk

Roczne emisje zanieczyszczeń pyłowo gazowych po oczyszczeniu w instalacji IOS wyniosą :
SO2- 1 411 mg/rok
NOX - 1882 Mg/rok
-pył - 94 Mg/rok
-CO2 - 2.800.000 Mg/rok

konto usunięte

Temat: Polityka klimatyczna UE

Jerzy C.:
Andrzej S.:
Ludzie - koszty,no i sens tej "polityki"

Dokładnie tak!
Więc proponuje policzmy wspólnie na tej grupie jakie są koszty poszczególnych wariantów jakie mogą być związane z poszczególnymi wariantami dostosowywania naszej energetyki do wymogów XXI wieku. Zacznijmy od komentarza z grupy OZE ( Odnawialne Źródła Energii)wystąpienia premiera Tuska na posiedzeniu rady Europy 22-23 .03 w sprawie dalszej polityki klimatycznej do 2030 r.
A potem policzmy jakie oddziaływania na środowisko będzie emitowął planowany nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów.
Bartosz S.:
D.Tusk mówi o tym, że przy określeniu celów klimatycznych trzeba policzyć koszty - oczywiście trzeba policzyć koszty, ale można odwrócić punkt widzenia i może trzeba policzyć ZYSKI w postaci nowych zagranicznych inwestycji w OZE, rozwoju przemysłu pod te projekty, nowe miejsca pracy i pobudzenie do innowacyjności na szczeblu lokalnym?
D.Tusk: "Możemy rozmawiać o bardziej precyzyjnych celach klimatycznych, tylko gdy będziemy mieli dokładne wyliczenia, kogo ile to będzie kosztowało i jak wygląda mechanizm zadośćuczynienia dla polskich interesów - zapowiedział po drugim dniu szczytu UE premier Donald Tusk." http://www.wnp.pl/wiadomosci/tusk-nie-ma-zgody-polski-...

Nie możemy wciąż żyć marzeniami - rodzimy gaz łupkowy raczej nie rozwiąże naszych wszystkich problemów, sprowadzanie go w postaci LNG - na taką samą skalę jak teraz z Rosji - tylko, że z USA to wciąż drenaż naszych portfeli. Stawianie tylko na węgiel, to w dłuższej perspektywie stawianie na rosyjski surowiec. Postawienie na OZE jako ważnego gracza na rynku energetycznym to poszukiwanie rozwiązań na terytorium Polski, czy jak zwykle sprawy oczywiste są najtrudniejsze!
Poniżej dwie ważne informacje jako uzupełnienie:
1/ "Koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego jest coraz mniej. Na początku ubiegłego roku było ich w marcu tego roku ważnych jest już tylko 92. Problemem jest również to, że niewielka liczba koncernów systematycznie realizuje prace poszukiwawcze." http://gazlupkowy.pl/coraz-mniej-zainteresowanych-lupk...
2/ "...zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Jest to szczególnie istotne w kraju takim jak Polska, który tylko w roku 2012 wydał na import ropy, gazu i węgla, głównie z Rosji, ponad 80 miliardów złotych." http://www.wnp.pl/wiadomosci/ekolodzy-krytykuja-panstw...
Maciej W.:
Joanna L.:
Rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera na świecie 7 milionów ludzi.
Koszty leczenia różnych postaci raka, który jest spowodowany zanieczyszczeniem powietrza - potężne.
Zgadza sie. Na świecie tak.
- poprzez spalanie paliw kopalnych między innymi

oo i tu jest pole do uscislenia :) jakich paliw ?
- wegiel - zalezy gdzie i jak spalany, w krajach 3 swiata szkodzi, w amatorskich paleniskach i piecach u nas rowniez zanieczyszcza
- w elektrowniach i ciepłowniach zawodowych w Polsce ??
nie emituje praktycznie nic poza CO2

No to policzmy to wielkie nic emitowane z elektrowni Turów. Nie tak dawno Starostwo Powiatowe wydało decyzję pozwolenia na budowę nowego bloku energetycznego mocy 460 MW. Decyzja ta została zaskarżona do SKO . SKO podtrzymało i decyzja została zaskarżona do WSA w e Wrocławiu. Dlatego wybrałem się wczoraj przestudiować dokumentacje w Starostwie powiatowym w Zgorzelcu.

Oto jak będzie wyglądać eksploatacja tego nowego bloku:
-sprawność bloku netto 41,5%
-zużycie paliwa ( węgiel brunatny) 2 883 000 ton /rok
-zużycie wody zdemineralizowanej -255 700 m3/rok
- ścieki 1 084 780 m3/rok( w okresie bezdeszczowym) - 1 097 905 (w okresie deszczowym) m3/rok
-popiół lotny 566 000t/rok
-żużel 63 000 t/rok
- zużycie mączki wapiennej do odsiarczania 100 000 t/rk

Roczne emisje zanieczyszczeń pyłowo gazowych po oczyszczeniu w instalacji IOS wyniosą :
SO2- 1 411 mg/rok
NOX - 1882 Mg/rok
-pył - 94 Mg/rok
-CO2 - 2.800.000 Mg/rok
Ok - a co z perspektywą fuzji termojądrowej ?

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Polityka klimatyczna UE

Andrzej S.:
Jerzy C.:
Andrzej S.:
Ludzie - koszty,no i sens tej "polityki"
Oto jak będzie wyglądać eksploatacja tego nowego bloku:
-sprawność bloku netto 41,5%
-zużycie paliwa ( węgiel brunatny) 2 883 000 ton /rok
-zużycie wody zdemineralizowanej -255 700 m3/rok
- ścieki 1 084 780 m3/rok( w okresie bezdeszczowym) - 1 097 905 (w okresie deszczowym) m3/rok
-popiół lotny 566 000t/rok
-żużel 63 000 t/rok
- zużycie mączki wapiennej do odsiarczania 100 000 t/rk

Roczne emisje zanieczyszczeń pyłowo gazowych po oczyszczeniu w instalacji IOS wyniosą :
SO2- 1 411 mg/rok
NOX - 1882 Mg/rok
-pył - 94 Mg/rok
-CO2 - 2.800.000 Mg/rok

Prąd będzie?A jak inaczej go znaleźć?

Właśnie na tym polega cała sprawa że nie potrzeba go gdzie indziej szukać tylko zastosować właściwe wysoko skuteczne do 99% bezodpadowe metody wychwytywania gazów i pyłów ze spalin i zastosowania ich jako...półproduktów dla przemysłu chemicznego: SO2, NO, N2O.
Tymczasem w projekcie zastosowano przestarzałą i nisko skuteczną metodę mokro wapienną produkująca tak duże ilości ścieków i odpadów

A jej skuteczność to tylko:
72,3% redukcji SO2
37,5 % redukcji NOx
54,6 % redukcji pyłu
30,5 % redukcji CO
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Polityka klimatyczna UE

Własnie na tym polega podejście naukowe -które powinno dominować na tej grupie ,że dyskusję zaczyna się od przeanalizowania danych inwestycji oraz jej kosztów i uzyskanych efektów ( które można zdobyć u organów wydających decyzje pozwoleń na budowę na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznych oraz o dostępi do informacji o ochronie środowiska.

http://www.goldenline.pl/grupy/Zainteresowania/odnawia...
Maciej W.:
Jerzy C.:

Roczne emisje zanieczyszczeń pyłowo gazowych po oczyszczeniu w instalacji IOS wyniosą :
SO2- 1 411 mg/rok
NOX - 1882 Mg/rok
-pył - 94 Mg/rok
-CO2 - 2.800.000 Mg/rok

super ze przytacza Pan te dane
wegiel brunatny w turowie 460MWx8700h/rok = 4002 GWh

wszystkie wiatraki w Polsce :
moc 3200 MW x 2100 h pracy = 6720GWh

moja propozycja darujmy sobie hałas, infradzwieki, pola elektromagnetyczne czy zabijanie zwierzat
o emisji w instalacjach bez odsiarczania spalin i odpylaczy takich jak sa np w rosji chinach czy iranie to juz nawet nie mowmy bo okaze sie ze 1% firm ktore sie przeniosa z powodu drogiej energii z wiatru załatwi nam wieksza emisje niz ten jeden blok w turowie.

Czy potrafilby Pan określić spadek sprawności kotłow weglowych przy zmniejszonym obciazeniu ?
uwzgledniajac zwiekszenie wspolczynnika nadmiaru powietrza, problemy niejednorodnosci warstwy, przedmuchy w kotłach a co za tym idzie zwiekszoną emisje NOx
gdy wieje i bilansujace elektrownie weglowe sa niedociązone ?
jakie sa to straty na poziomie ogolnopolskim w 56 elektrowniach na wegiel ?
innymi słowy ile emitujemy przez wiatraki ?

Dokładnie tak!
Należy modernizować istniejące elektrownie podnosząc i kontrolując i optymalizując ich sprawność poprzez pełną automatykę optymalizacyjną oraz i nowe innowacyjne rozwiąznia ( no podawanie ciepłego powietrza odpadowego np z wymienników przed Instalacją Odsiarczania Spalin oraz podgrzewanie nim pyłu węglowego ) zamiast pchać się w inwestycje czy to wiatraków czy elektrowni atomowych!
Dokładnie podobnie w 1994 zamiast pchać się w budowę Programu Autostrad - który jak był i jest realizowany i jak przy olbrzymich kosztach dał niewielkie efekty poprawy bezpieczeństwa i komfortu komunikacji w Polsce ( nowo wybudowane autostrady to zaledwie 1 % wszystkich dróg), za te same pieniądze można było bez potrzeby wykupywania terenów i budowy od podstaw zmodernizować już do dziś wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w systemie oddzielonych od siebie na przemiennie prowadzonych (np ze zmianą co kilometr) 3 pasów ruchu. Zyskałoby na tym całe społeczeństwo , czyli my wszyscy!
Tak jest niestety w Polsce że urzędnicy i powiązane z nimi firmy prą agresywnie do tego by "kręcić lody " na inwestycjach infrastrukturalnych państwowych i samorządowych , wiec nie chcą modernizować tylko budować wciąż nowe obiekty ( bo najprościej i najszybciej zarabia się na samym projekcie i zarządzaniu tym projektem( patrz np milionowe premie za projekt i olbrzymia cena budowy stadiony narodowego na EURO2012)

Następna dyskusja:

POLITYKA KLIMATYCZNA UE




Wyślij zaproszenie do