konto usunięte

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Paweł G.

Paweł G. Instytut Fizyki
Plazmy i Laserowej
Mikrosyntezy,
Project ...

Temat: Nowe zjawisko magnetyczno-grawitacyjne?

xD Że magnesy spadające przez rurkę miedzianą zostają spowolnione, to zupełnie normalne. Magnes spadając wytwarza zmienne pole magnetyczne, które w przewodniku jakim jest miedź indukuje prądy wirowe. One z kolei wytwarzają pole magnetyczne, które hamują magnes. To nic nadprzyrodzonego, ot, reguła Lenza.
Sugerowałbym, że z rurką aluminiową jest coś nie do końca w porządku ;)

konto usunięte

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Paweł G.

Paweł G. Instytut Fizyki
Plazmy i Laserowej
Mikrosyntezy,
Project ...

Temat: Nowe zjawisko magnetyczno-grawitacyjne?

Zbigniew Modrzejewski:
Ale tu mamy do czynienia nie z jednym magnesem,
tylko z dwoma połączonymi ze sobą na siłę w konfiguracji,
w której się odpychają.

Nie jestem fizykiem, więc proszę mi wybaczyć pewną dozę ignorancji.

:) Nie ma sprawy.
Dwa magnesy to... w dalszym ciągu dwa magnesy ich oddziaływanie z przewodnikiem można rozpatrzyć jako superpozycję oddziaływań poszczególnych magnesów.

Załóżmy, że magnesy zostały sklejone biegunami N, a więc z przodu i z tyłu mają biegun P. Magnes spada wzdłuż rurki. Każdy przekrój rurki, ku któremu zbliża się magnes, doświadcza wzrostu amplitudy pola magnetycznego. Powoduje to wyindukowanie w rurce prądu wirowego, skierowanego zgodnie z regułą Lenza tak, żeby przeciwdziałać ruchowi magnesu. Spadający magnes "widzi" więc przed sobą odpychający biegun P.
Każdy przekrój rurki od którego oddala się magnes doświadcza spadku pola magnetycznego. Prądy wirowe zatem będą miały przeciwny kierunek niż te z przodu magnesu i spowodują, że tył magnesu będzie widział przyciągający biegun N, co oczywiście jest zgodne z regułą Lenza i powoduje spowalnianie ruchu magnesu.

Rozkład pól i profil prądów jest w tym wypadku oczywiście bardziej skomplikowany niż w przypadku pojedynczego magnesu, ale jestem pewny, że z pomocą podręcznika do fizyki i/lub internetu jesteś w stanie go sam oszacować (do czego zachęcam).

edyt1. Acha - wracając do rurki aluminiowej. Na pierwszy rzut oka - wydaje się, że przewodność miedzi i glinu są na tyle blisko, że efekt spowolnienia powinien być niezbyt wiele mniejszy dla Al niż Cu. Wpływ mogą mieć jednak inne parametry utrudniające indukowanie prądów w rurce Al (np. grubość blachy, technologia wykonania, dokładny skład materiału).Paweł G. edytował(a) ten post dnia 29.12.10 o godzinie 13:49



Wyślij zaproszenie do