Grzegorz
Cynk
tłumacz przysięgły
j. niemieckiego i
angielskiego
Temat: Nasi odkryli asteroidy w pasie Kuipera
wyborcza.plBiało-czerwona poza Neptunem
pioc
2010-05-08
Polscy astronomowie odkryli nowe asteroidy na skraju Układu Słonecznego. Największa ma prawdopodobnie średnicę ponad 1000 km i może zostać nawet wyróżniona zaliczeniem w poczet tzw. planet karłowatych.
Wypatrzyli je astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego za pomocą teleskopu w Las Campanas w Chile. Do tej pory znajdowali oni globy w odległych, obcych układach gwiezdnych. Teraz po raz pierwszy skierowali wzrok w bliższe okolice i niemal od razu dokonali odkrycia. Na swojej internetowej stronie informują o dostrzeżeniu czterech nowych asteroid oznaczonych jako: 2010 EK139, 2010 FX86, 2010 EL139 i 2010 HE79, które krążą poza orbitą ostatniej z planet - Neptuna - w chmurze asteroid zwanej pasem Kuipera.
fot. Teleskop, za pomocą którego polscy astronomowie dokonali odkrycia
Pierwsza z nich - piszą astronomowie - jest jednym z największych obiektów odkrytych w ostatnich latach w Układzie Słonecznym. Jej średnicę oszacowano wstępnie na blisko 1000 km (jeżeli jest skalista, bo lodowa byłaby nieco mniejsza), pełen obieg wokół Słońca zajmuje jej 578 lat. Pozostałe asteroidy to także nie ułomki - są rozmiaru kilkuset kilometrów.
- Śledzenie obiektów z pasa Kuipera to nasz nowy projekt obserwacyjny; zaczęliśmy go prawie dokładnie dwa miesiące temu, kiedy w Chile zainstalowaliśmy nową wielką kamerę - powiedział nam prof. Udalski. - Mając tak unikalny w skali światowej instrument, możemy obecnie monitorować wielkie obszary południowego nieba, które jeszcze w ten sposób nie były przeszukiwane.
- Przegląd zakończymy jesienią. Mam nadzieję, że znajdziemy jeszcze sporo nowych nieznanych ciał. Może trafi nam się jakaś perełka o rozmiarach Plutona (który ma średnicę 2300 km) - dodaje astronom. - Może też uda się znaleźć ciekawe obiekty na trajektorii lotu sondy New Horizons, które ta sonda mogłaby odwiedzić po przejściu koło Plutona w 2015 r. Zdaniem prof. Udalskiego rozmiar asteroidy 2010 EK139 klasyfikuje ją do grupy planet karłowatych: - Trochę to potrwa, zanim zostanie wpisana na listę, bo Międzynarodowa Unia Astronomiczna działa wolno.
A wtedy trzeba będzie nadać jej lepsze imię (w tej chwili nazwy są prowizoryczne). Jakie? - Jeszcze się nie zastanawiałem, ale oczywiście jakąś ładną nazwę trzeba będzie wymyślić - mówi prof. Udalski.
Może czytelnicy "Gazety" pomogą? Prosimy o nadsyłanie propozycji na adres nauka@agora.pl. Ale uwaga, Międzynarodowa Unia Astronomiczna przyjęła konwencję, według której planety karłowate z pasa Kuipera otrzymują nazwy postaci mitologicznych (z różnych kultur świata). Dotychczas są takie trzy: Haumea (hawajska bogini płodności), Makemake (bóg stwórca z wierzeń mieszkańców Wyspy Wielkanocnej), Eris (grecka bogini niezgody).
źródło: http://wyborcza.pl/1,75476,7855180,Bialo_czerwona_poza...