konto usunięte

Temat: Międzynarodowy Rok Astronomii 2009

2009 rokiem astronomii

Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Hasłem przewodnim całego wydarzenia jest "Odkryj swój Wszechświat!".

Międzynarodowy Rok Astronomii 2009 (MRA 2009) został zaproponowany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, poparty przez UNESCO oraz formalnie przegłosowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Okazją jest 400 lat od pierwszego użycia teleskopu do obserwacji nieba. Dokonał tego włoski uczony Galileusz.

W ramach inicjatywy organizację różnego rodzaju imprez i wydarzeń zaplanowało 135 krajów, w tym Polska. Będzie to szereg wydarzeń o zasięgu ogólnoświatowym, ogólnokrajowym i lokalnym. Oficjalna międzynarodowa ceremonia otwarcie MRA 2009 odbędzie się w Paryżu 15 i 16 stycznia. Wezmą w niej udział m.in. laureaci Nagrody Nobla.

Wśród inicjatyw o zasięgu globalnym zaplanowano 11 głównych projektów. Szczegółowe informacje można znaleźć na witrynie http://astronomy2009.org, a w języku polskim pod adresem http://astronomia2009.pl. Poniżej lista globalnych projektów.

100 godzin astronomii - astronomia non-stop przez 100 godzin, na całym świecie, imprezy publiczne, pokazy nieba na żywo z obserwatoriów, pokazy internetowe. Wszystko to w dniach od 2 do 5 kwietnia 2009 r.

Galileoskop - spójrz w niebo tak jak to robił Galileusz 400 lat temu. Projekt wyprodukowania niewielkiego, prostego i bardzo taniego teleskopu, którym można obserwować Księżyc, księżyce Jowisza, fazy Wenus.

Kosmiczny dziennik - blog pisany przez zawodowych astronomów, o tym jak to jest być astronomem, o swoich aktualnych badaniach, ale także o swoich rodzinach, rozrywkach, zainteresowaniach.

Portal do Wszechświata - globalne miejsce ze zbiorem astronomicznych materiałów, tekstów, zdjęć, ilustracji, komunikatów prasowych instytutów naukowych.

Ona jest astronomem - astronomia dla kobiet. Płeć piękna ciągle stanowi mniejszość wśród zawodowych astronomów. Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania wśród młodych kobiet karierą naukową w astronomii.

Świadomość ciemnego nieba - bardzo wielu ludzi nie wie jak wygląda prawdziwe, ciemne, rozgwieżdżone nocne niebo. Noc oświetlona milionami miejskich świateł nie pozwala na dostrzeżenie nic więcej poza Księżycem i kilkoma najjaśniejszymi gwiazdami. W ramach projektu przeprowadzona zostanie inicjatywa UNESCO "Astronomia i Światowe Dziedzictwo" w celu ochrony szczególnie wartościowych miejsc astronomicznych. Organizatorzy chcą także uświadomić społeczeństwom, że problem zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem to nie tylko utrudnienie dla badań astronomicznych, ale także zagrożenie ekologiczne (dla wielu zwierząt) i zdrowotne (zaburzenia snu).

Astronomia i Światowe Dziedzictwo - projekt UNESCO ochrony szczególnie cennych astronomicznych miejsc na Ziemi. Cennym nie tylko dla astronomii, ale również dla jej związków z różnymi kulturami.

Galileo Teacher Training Program - cykl międzynarodowych seminariów i szkoleń dla nauczycieli. Odbędzie się w kilku krajach, w tym w Polsce.

Świadomość Wszechświata - Universe Awareness (UNAWE) to międzynarodowy projekt skierowany do małych dzieci w ubogich regionach, który ma pomóc im zauważyć piękno otaczającego je Wszechświata.

Z Ziemi do Wszechświata - wystawy spektakularnych zdjęć kosmosu prezentowane w miejscach publicznych w wielu krajach świata.

Globalny rozwój astronomii - astronomia powinna być uprawiana na trzech polach: zawodowym (badania uniwersyteckie), publicznym (popularyzacja nauki, media, miłośnicy astronomii) i edukacyjnym (szkoły). Projekt ma pomóc w budowaniu odpowiednich struktur organizacyjnych w rejonach świata zacofanych pod tym względem.

Źródło: Astronomia.pl

Również:
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2128

Oficjalne strony:
http://www.astronomia2009.pl/
http://www.astronomy2009.org/Magdalena W. edytował(a) ten post dnia 09.01.09 o godzinie 13:26

konto usunięte

Temat: Międzynarodowy Rok Astronomii 2009

Rozpoczął się cykl wykładów "A jednak się kręci – astronomia 400 lat po Galileuszu"
W środę, 7 stycznia wykładem "Pennsylwańsko-toruński projekt poszukiwań planet poza Układem Słonecznym" dr hab. Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zainaugurował cykl "A jednak się kręci - astronomia 400 lat po Galileuszu", podczas którego naukowcy z Torunia wygłoszą w czterech miastach województwa kujawsko-pomorskiego łącznie 40 referatów.

Wykłady odbywać się będą się przez cały rok, w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.

Naukowcy wygłoszą swoje referaty w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Toruniu i Włocławku.

Każdy z wykładów przedstawiony zostanie we wszystkich z czterech wymienionych miastach - toruńscy astronomowie zajmą się w ten sposób łącznie dziesięcioma tematami dotyczącymi współczesnych badań Wszechświata.

Szczegółowe informacje o wykładach można znaleźć w serwisie internetowym polskich obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, pod adresem: http://www.astronomia2009.pl/3/index.php?id=5.

Źródło:
Astronomia.pl

konto usunięte

Temat: Międzynarodowy Rok Astronomii 2009

Polska premiera filmu ”Eyes on the Skies”

16 stycznia 2009 roku w Planetarium Olsztyńskim, podczas inauguracji obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, odbędzie się polska premiera filmu "Eyes on the Skies", który Międzynarodowa Unia Astronomiczna i Europejska Agencja Kosmiczne przygotowały na "światowe święto astronomii".

Film "Eyes on the Skies", którego tytuł można przetłumaczyć na język polski jako "Oczy skierowane ku niebu", przedstawia czterystuletnią historię teleskopu. To właśnie wynalezienie tego instrumentu uważane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń nowożytnej astronomii. Obrazowi towarzyszy książka o tym samym tytule.

Autorami filmu są dwaj światowej sławy popularyzatorzy astronomii - Holender Govert Schilling i Duńczyk Lars Lindberg Christensen. Pierwszy z nich przez lata współpracowała z redakcjami takich czasopism jak "New Scientist", "BBC Sky at Night", "Sky & Telescope", "Science" czy "Scientific American", a w uznaniu jego zasług dla popularyzacji nauki Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała w 2007 roku asteroidę numer 10986 jego imieniem.

Lars Lindberg Christensen jest rzecznikiem prasowym Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiego Obserwatorium Południowego, Międzynarodowej Unii Astronomicznej i Hubble Europe. Był także pomysłodawcą zorganizowania konferencji "Communicating Astronomy with the Public".

Polska wersja napisów dla filmu "Eyes on the Skies" została przygotowana przez zespół Planetarium i Obserwatorium w Olsztynie. Premierowy pokaz obrazu rozpocznie się o godzinie 17:00 16 stycznia 2009 roku w budynku planetarium. Każdy z uczestników imprezy otrzyma kopię filmu na DVD.

Źródło:
Astronomia.pl

konto usunięte

Temat: Międzynarodowy Rok Astronomii 2009

Lista wydarzeń MRA2009 (międzynarodowych, ogólnopolskich, lokalnych, regionalnych) znajduje się na stronie http://www.astronomia2009.pl/3/ - można być na bieżąco :)

konto usunięte

Temat: Międzynarodowy Rok Astronomii 2009

Zainteresowanych zapraszam do grupy Międzynarodowy Rok Astronomii 2009

Następna dyskusja:

Nagroda Nobla w dziedzinie ...




Wyślij zaproszenie do