Temat: Czy coś Cię w życiu olśniło?
Z punktu widzenia bhp:
Olśnieniem nazywa się pewien przebieg (stan) procesu widzenia, przy którym występuje odczucie niewygody lub zmniejszenie zdolności rozpoznawania przedmiotów czy jedno i drugie, w wyniku niewłaściwego rozkładu luminancji.
Luminacja – to krótko mówiąc, jaskrawość.
Z punktu widzenia występujących skutków wyróżnia się następujące rodzaje olśnienia:
przeszkadzające - zmniejszające zdolność widzenia na bardzo krótki, ale zauważalny czas i bez wywoływania uczucia przykrości.
przykre - wywołujące uczucie przykrości, niewygody, rozdrażnienia oraz wpływające na brak koncentracji bez zmniejszenia zdolności widzenia.
oślepiające - olśnienie tak silne, że przez pewien zauważalny czas żaden przedmiot nie może być spostrzeżony.
Z punktu widzenia warunków powstawania rozróżniamy następujące rodzaje olśnienia:
olśnienie bezpośrednie, które jest spowodowane przez jaskrawy przedmiot występujący w tym samym lub prawie tym samym kierunku co przedmiot obserwowany
olśnienie pośrednie, które jest spowodowane przez jaskrawy przedmiot występujący w innym kierunku niż przedmiot obserwowany
olśnienie odbiciowe, które powodują kierunkowe odbicia jaskrawych przedmiotów.
W zależności od tego, z którym aspektem olśnienia mam w danym momencie do czynienia taka byłaby odpowiedź na pytanie co to jest lub czym to jest. Wiadomo, że może być odbierane jako coś pozytywnego lub odwrotnie. To zależy od kąta padania światła, umiejscowienia źródła światła względem mnie. Cała reszta to "przedmiot/podmiot" obserwowany. ;)