Temat: kilka testów t na jednym zbiorze danych?

Cześć wszystkim.

Zły jestem na siebie, ponieważ mam pewien problem o którym czuję, że jest z gatunku głupich i banalnych, jednak nie mogę sam dojść do jednoznacznej odpowiedzi.

Przeprowadziłem pewien eksperyment: grupa eksperymentalna E + grupa kontrolna K. Pre-test + post-test. Pomiędzy pomiarami na grupę E oddziaływał
pewien czynnik.

Mam szereg hipotez na temat wpływu tego czynnika na funkcjonowanie osób
w kilku aspektach. Stąd kilka zmiennych zależnych.

I teraz moja wątpliwość:
czy mogę testować hipotezy z wykorzystaniem testów t? (Oczywiście przy spełnionych założeniach). Przewertowałem kilka książek i tekstów do statystyki, googlałem, googlałem i nic. Trafiałem tylko na odpowiedzi dotyczące FWER w odniesieniu do zmiennych niezależnych o więcej niż 2 poziomach - wtedy wiadomo - ANOVA a nie testy t. Może nie znalazłem właściwych słów kluczowych...

Mnie jednak chodzi o coś innego - mam zmienną niezależną "pomiar" o dwu poziomach. Zastanawiam się czy mogę testować kolejne hipotezy dotyczące kolejnych zmiennych zależnych (mierzących kilka aspektów funkcjonowania) za pomocą testów t - na tym samym zbiorze danych?

Ponadto chcę sprawdzić czy pomiędzy grupami nie było różnic w poziomie wyjściowym tych zmiennych - a więc będą dodatkowe testy t dla grup niezależnych.

Doradźcie proszę :)

Przy okazji jeszcze jedno pytanie:
Hipotezy o wpływie czynnika x na poszczególne aspekty funkcjonowania chcę testować za pomocą testów dla pomiarów zależnych. Jeśli są różnice między pre i post-testem dla grupy E, a dla K nie ma, to można wnioskować o wpływie czynnika x.
Czy ma sens równoległe przeprowadzenie porównań międzygrupowych dla
wyników post-testu? (przy założeniu braku różnic w poziomie wyjściowym).

Będę wdzięczny za wskazówki lub linki do tekstów na temat.
Piotrek

konto usunięte

Temat: kilka testów t na jednym zbiorze danych?

Piotr Słonka:
I teraz moja wątpliwość:
czy mogę testować hipotezy z wykorzystaniem testów t? (Oczywiście przy spełnionych założeniach).
Słuszna wątpliwość! Intuicyjnie mówiąc: im więcej porównań, tym większa szansa, że gdzieś przypadkowo pojawi się różnica, choć jest nieistotna. Czyli możesz wykonać kilka testów na tych samych zbiorach, ale musisz odpowiednio zmodyfikować poziom istotności. Jak - to Ci niestety nie powiem, bo od ponad roku nie mam do czynienia ze statystyką i musiałbym trochę pomyśleć i poczytać. Zobacz tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_comparisons

Następna dyskusja:

BSK - niewiele danych - pos...




Wyślij zaproszenie do