Daniel Janik

Daniel Janik #MentalPower, Daniel
Janik Sport
Consulting

Temat: Trening mentalny w sporcie

Zachęcam do zapoznania się z tematem treningu mentalnego. Jakkolwiek to nie brzmi, metoda ta wcale nie polega na żadnym "mentaliźmie" ani innych magicznych sztuczkach. Trening mentalny to nic innego, jak praca z umysłem zawodników na podstawie naukowo potwierdzonych metod (psychologia, neurobiologia, socjologia itp.), po to, by skuteczniej wykorzystać posiadane umiejętności oraz rozwinąć je w krótszym czasie.

To zarówno praca indywidualna jak i drużynowa, gdzie poprzez różne ćwiczenia (narzędzia treningu mentalnego) wpływamy na nasze myśli, emocje i przekonania tak, by wspierały nas w naszych dążeniach.

Dlaczego warto?

1. Przygotowanie fizyczne, taktyka i technika - zawodnik spędza wiele godzin, by były one na jak najwyższym poziomie. Tam jednak, gdzie decydują ułamki sekundy, centymetry, gdzie między poszczególnymi zawodnikami lub drużynami różnice są tak niewielkie, to przygotowanie mentalne jest elementem decydującym. Motywacja, pewność siebie i wiara we własne możliwości, oraz dowaga w kluczowych momentach (tzw. "zimna głowa") jest tym, co przeważa szalę zwycięstwa. Sam Michael Phelps mówi i pisze w swoich książkach otwarcie o tym, że w głównej mierze to właśnie przygotowaniu mentalnemu zawdzięcza swoje medale!

2. Nastawienie na szybkie efekty. Wiemy, że w sporcie liczy się wynik (sami jesteśmy byłymi sportowcami) i każdy (w tym sponsorzy) liczą na jak najlepszy wynik. Dlatego nasze działanie planujemy tak, by w możliwie krótkim czasie dać efekt. Czasem wystarczy już jedna sesja, by pojawiły się efekty, choć nierzadko potrzebnych jest kilka, ponieważ z samej definicji widać, że to jest proces.

3. Często mamy do czynienia z zawodnikami perspektywicznymi, mającymi talent, którzy w decydujących momentach nie potrafią się przełamać. Każdy zawodnik inwestuje mnóstwo czasu i pieniędzy, by uwolnić swój potencjał a bywa- ku rozpaczy swojej, trenerów oraz kibiców - że raz za razem zawodzi. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mentalnemu możemy uniknąć przynajmniej części takich sytuacji i skuteczniej wykorzystać potencjał zawodników, którzy dobrze rokują!

Wejdź i poznaj trening mentalny