Sylwester Zalewski

Sylwester Zalewski Białogród-osada
warowna z Xw

Temat: Prosba o wsparcie - Archeoskansen

Witam bardzo serdecznie. Dziękuję, że zdecydowali się Państwo na przeczytanie mojej wiadomości. Mam zaszczyt przedstawić Państwu Podbeskidzkie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Palenica”, którego jestem prezesem.
Stowarzyszenie działa od 2006 roku , poprzez kultywowanie i pielęgnowanie tradycji i kultury, propagowanie wiedzy historycznej, prezentacji strojów i obyczajów historycznych oraz rozwijaniu indywidualnych zainteresowań w dziedzinie historii i kultury. Przyczyniamy się do organizacji życia koleżeńskiego, inicjujemy restaurację zachowanych obiektów historycznych, ale przede wszystkim podnosimy stan świadomości historycznej społeczeństwa. Jesteśmy grupą ludzi zafascynowanych historią i kulturą wczesnego średniowiecza. Próbujemy poznać życie ludzi z interesujących nas czasów i miejsc, doświadczając go niejako na własnej skórze. Już od ponad pięciu lat organizujemy pokazy przedstawiające życie i kulturę dawnych Słowian oraz Wikingów.
Jako grupa odtwórstwa historycznego jesteśmy szeroko rozpoznawalną formacją w kraju i za granicą. Otrzymujemy zaproszenia na największe festiwale historyczne w Europie. Co roku jesteśmy jedną z głównych atrakcji na takich cyklicznych festiwalach jak:
-tradycyjne święto „Rękawka” na kopcu Kraka w Krakowie,
-festiwal historyczny „Najazd Barbarzyńców” na zamku w Ogrodzieńcu,
-festiwal „Svatobor” w miejscowości Risice, Czechy,
-festiwal „Wikingowie i Słowianie" w Chudowie,
-„Festiwal Słowian i Wikingów” na wyspie Wolin,
- festiwal „Veligrad - Boj o hradiště” w Archeoskansenie Modrá, Czechy.
-festiwal „Lofotr Viking Festival” w Bøstad, Norwegia.
W tym roku na ponad hektarowej działce zakupionej ze środków stowarzyszenia rozpoczęliśmy realizację nowego projektu mającego na celu rekonstrukcje grodu warownego z X w.
Jak dotąd nie przeprowadzono żadnej rekonstrukcji zabudowy tego typu na terenie Polski. Projekt byłby ewenementem na skalę kraju co do sposobu budowy i zastosowanych technik. Niezwykle atrakcyjna forma zapoznania społeczności z historią z pewnością ściągnie też dużą liczbę turystów, nawet z najodleglejszych zakątków Polski. Miejsce to będzie się wyróżniać również funkcjonowaniem zarówno w sezonie letnim jak i zimowym.
Głównym celem tego przedsięwzięcia jest rekonstrukcja warownej osady z czasów, kiedy to na ziemiach polskich do władzy dochodzi dynastia Piastów. Budowa ta umożliwi zorganizowanie imprez masowych propagujących historię i kulturę.
Ponadto zrealizowany projekt stałby się namacalnym źródłem historii dla dzieci, młodzieży jak również osób dorosłych, poprzez tak zwane lekcje żywej historii.
Zwiedzanie osady niezwykłe uatrakcyjni każdą wycieczkę grup turystów z zagranicy i całego kraju.
Stworzymy ośrodek kulturalny, mający na względzie rozwój i aktywizację zawodów wymierających. W powstałym ośrodku będzie się odbywać wymiana międzynarodowa poprzez podtrzymanie dotychczasowej wieloletniej współpracy PSRH „Palenica” z projektem unijnym o nazwie liveARCH (Culture 2000), który ma ośrodki -archeoskanseny i muzea w całej Europie, min:
-Lofotr Viking Museum (NO),
-The Museum of Foteviken (SE),
-Pfahlbaumuseum Unteruhldingen (DE),
-Historisch OpenluchtMuseum Eindhoven (leader) (NL),
-Araisi Archaeological Museum Park at the Latvian National History Museum (LV),
- Matrica Múzeum és Régészeti Park (HU),
- Parco Archeologico e Museo all’aperto della Terramara di Montale (IT),
-The Scottish Crannog Centre (SC).

W grodzisku organizowane będą festiwale wczesnośredniowieczne z udziałem grup rekonstrukcji historycznej z Polski i Europy połączone z koncertami muzyki dawnej. Na imprezach tego typu będzie można zobaczyć wszelakich rzemieślników, bitwy i walki indywidualne wojów, pokazy łucznicze, średniowieczne gry i zabawy, inscenizacje pradawnych obrzędów starosłowiańskich oraz codzienne życie w średniowiecznej wiosce, gdzie wszystko obejrzeć można z bliska, dotknąć i na własnej skórze odczuć czasy, kiedy zaczynała formować się państwowość polska. Festiwale tego typu w całej Polsce połączone są zawsze z sukcesem komercyjnym.
Projekt będzie promowany za pośrednictwem plakatów informacyjnych oraz ulotek na obecnie funkcjonujących festiwalach historycznych oraz na stronach internetowych stowarzyszenia , wielu zaprzyjaźnionych z nim instytucji, innych grup rekonstrukcyjnych oraz prasie ogólnokrajowej. Uzyskaliśmy już patronat medialny w regionalnej prasie i telewizji.
Państwa zaangażowanie będzie miało oddźwięk we wcześniej wspomnianych mediach , gdzie umieszczone zostaną informacje i znaki graficzne marki Państwa firmy.
Zwracamy się z prośbą o wsparcie przez objęcie patronatu nad budową. Dzięki zaangażowaniu Państwa firmy powstałoby grodzisko okolone fosą oraz wałem ziemnym, chaty drewniane oraz brama wjazdowa z palisadą.
Na otwarcie grodu zostanie zorganizowany Festiwal - naprawdę oryginalny i bardzo skuteczny sposób na wypromowanie Państwa firmy. Proponujemy Państwu dobrze widoczną informację o naszym patronie umieszczoną przy głównym wejściu. Oferujemy również darmowe wejście na teren grodu dla przedstawicieli firmy, promocyjne ceny na zorganizowanie firmowych eventów i pokazów, imprez zimowych takich jak kuligi w historycznych strojach. Zapewnimy państwu niezwykle atrakcyjne otoczenie w klimacie wczesnego średniowiecza, w spokojnym zakątku z dala od zgiełku miasta.
Chciałbym poprosić o spotkanie w dogodnym dla Państwa terminie, omówił bym wtedy szczegółowo etapy projektu. Proszę też o informację zwrotną, w razie jakichkolwiek pytań jestem dostępny przez e-mail: sylwester.zalewski@o2.pl i pod nr telefonu +48 515-446-248
Z poważaniem Sylwester Zalewski, prezes stowarzyszenia.

Podbeskidzkie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Palenica”
KRS: 0000252602, data utworzenia: 24.01.2006r.
NIP : 9372488847 , REGON: 240335631
43-300 Bielsko-Biała ul. Jagienki 2a
http://www.bdn.org.pl/Palenica
Lukas Bank 04 1940 1076 3090 8903 0000 0000