Temat: pytanie do obrony
Collective behaviour czyli zachowania zbiorowe to znacznie więcej. Le Bon jako początek jest w miarę ok, chociaż jego podejście zostało odrzucone później. Z wczesnych twórców warto wspomnieć Gabriela Tarde.
Za klasyka w opisywanej materii można natomiast uznać Roberta E. Parka, który jako pierwszy użył sformułowania „zachowania zbiorowe” (collective behaviour) w książce Introduction to the Social Science napisanej wspólnie z Ernestem W. Burgessem
Blumer jest już znacznie lepszy ale raczej nie sposób się na nim zatrzymać. Po nim są jeszcze Ralph H. Turner i Lewisa Killian.
Podsumowałbym to jeszcze Neilem Smelserem z jego perspektywą strukturalną - co prawda później trochę porzuconą ale stworzył jakiś konkret który trudno pominąć.
W ostatnich dziesięcioleciach można pociągnąć jeszcze temat teorią mobilizacji zasobów oraz nowych ruchów społecznych chociaż trochę się tu zaciera różnica pomiędzy zachowaniami i działaniami zbiorowymi.
:-)
Dobra, trochę się wymądrzyłem w temacie z mojej magisterki, myślę że wystarczy przeczytać:
Domański Andrzej. 2003. Aktualność koncepcji zachowań zbiorowych. „Studia socjologiczne”. 4
Biela Adam. 2005. Tłum. W: kom. red. Zbigniew Bokszański [et al.].Encyklopedia Socjologii. Suplement. Warszawa: Oficyna Naukowa
Misztal Bronisław. 2005. Zachowania zbiorowe. W: kom. red. Zbigniew Bokszański [et al.]. Encyklopedia Socjologii. Suplement. Warszawa: Oficyna Naukowa.
i będzie ok.
A jeżeli chodzi o dynamikę populacji to piramidy wieku zapewne tak ale nie dam głowy czy chociażby kwestie migracji też się w to zaliczają.