Konrad W. PM
Temat: Stowarzyszenie Mazowecki Klaster Lotniczy - serdecznie...
Witam,w zalaczeniu krotkie info z Biuletynu Mazowieckiego Klastra Lotniczego AVIATION MAZOVIA. Wszystkich zaintersowanych zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam,
K.
_________
Witam wszystkie osoby zainteresowane działalnością Mazowieckiego Klastra Lotniczego – AVIATION MAZOVIA.
W ostatnim czasie MKL-AM przechodzi szybki rozwój oraz prowadzi coraz szerszą działalność statutową. W związku z licznie podejmowanymi działaniami Zarząd Klastra zobowiązał się na bieżąco przesyłać informacje dotyczące tych działań do Członków Klastra oraz innych osób zainteresowanych.
W początkowej fazie istnienia, Mazowiecki Klaster Lotniczy – AVIATION MAZOVIA zaistniał w postaci porozumienia podpisanego dnia 30 maja 2008 roku przez następujące podmioty:
Awis Art
Polmotor Aviation
Sky Poland
Solaris Group Aviation & Wind
Stowarzyszenie Mechaników Lotniczych
Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa
Theor Sp. z o.o.
Trac Tool Design Polska Sp. z o.
Partnerem Mazowieckiego Klastra Lotniczego na zasadach doradczych został Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej reprezentujący Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Od tego momentu pod patronatem MKL zostały złożone następujące projekty:
- Projekt zakładający wyszkolenie grupy osób technicznej kadry lotniczej do licencji pilota PPL, finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i złożony na stopniu wojewódzkim,
- Projekt zakładający wyszkolenie ponad stu osób do międzynarodowej licencji mechanika lotniczego, finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i złożony na stopniu ogólnokrajowym.
Mazowiecki Klaster Lotniczy nawiązał kontakty zagraniczne w celu zainicjowania współpracy:
- Dnia 10 lipca 2008 roku mieliśmy przyjemność gościć w Warszawie delegację Brandenburskiego Klastra Lotniczego. Dwustronne rozmowy zaowocowały pomysłami współpracy Mazowsze – Brandenburgia. Planowane jest stworzenie w najbliższym czasie wspólnych projektów (miedzy innymi szkoleniowych dla mechaników lotniczych tzw. na typ SP) finansowanych z europejskiego programu wspierania klastrów INNET. W najbliższych tygodniach planowane jest kontynuowanie rozmów podczas spotkania w Berlinie i konkretyzowanie wspólnych działań.
- W sierpniu 2008 roku podjęto rozmowy z Montrealskim Klastrem Lotniczym. Jeszcze w tym roku pragniemy zainicjować spotkanie i podjąć rozmowy dotyczące współpracy.
Od początku istnienia porozumienia Mazowiecki Klaster Lotniczy zainteresowanie naszymi działaniami wykazywało Biuro Marszałka Województwa Mazowieckiego. Urząd Marszałkowski zainteresowany jest wspieraniem rozwoju przemysłu lotniczego na Mazowszu. W naszym wspólnym interesie jest rozwój innowacyjności branży lotniczej, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw lotniczych Mazowsza, a także ułatwienie powstawania nowych działalności w tej branży na naszym terenie.
Zgodnie z założeniami polityki Unii Europejskiej dotyczącej wspierania rozwoju struktur klastrowych, liczymy na dalszą współpracę z Urzędem Marszałkowskim, a także na wsparcie finansowe samorządu, szczególnie potrzebne w początkowych fazach rozwoju Klastra przez które przechodzi właśnie MKL-AM.
Liczymy na pomoc w tworzeniu biura administracyjnego MKL, oraz pragniemy współdziałać na polu promocji lotniczego Mazowsza. Wspólnym pomysłem jest udział i promocja Członków Mazowieckiego Klastra Lotniczego w branżowych targach i konferencjach organizowanych w Polsce, Europie i na Świecie. W najbliższym czasie będziemy dożyć w tym celu do wypracowania wspólnej strategii działania.
Zintensyfikowanie działań rozwojowych MKL-AM, spowodowało iż w pewnym momencie na drodze do dalszego rozwoju Klastra stanęła przeszkoda natury formalno – prawnej. Niezbędnym do pozyskania funduszy wsparcia okazało się posiadanie przez MKL-AM własnej osobowości prawnej.
W tym celu dnia 12 sierpnia 2008 r. zostało zwołane Walne Zgromadzenie MKL-AM. Osoby zgromadzone na zebraniu ustaliły statut i jednogłośnie przegłosowały założenie Stowarzyszenia Mazowiecki Klaster Lotniczy – AVIATION MAZOVIA.
Rozbudowa MKL-AM zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa polskiego została niniejszym podzielona na dwa etapy:
Etap 1 – założenie przez osoby fizyczne Stowarzyszenia Mazowiecki Klaster Lotniczy – AVIATION MAZOVIA – etap zrealizowano, pełną dokumentację wykonano oraz złożono w XIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego dla m. st. Warszawy – Stowarzyszenie MKL-AM jest w trakcie rejestracji;
Podczas Walnego Zgromadzenia Założycielskiego, w głosowaniu jawnym wybrano następujące osoby do organów przedstawicielskich Stowarzyszenia MKL-AM.
Zarząd:
p. Wróbel Konrad – Prezes Stowarzyszenia
p. Błasiak Krzysztof – Wiceprezes Stowarzyszenia
p. Stachera Tadeusz – Wiceprezes Stowarzyszenia
Komisja Rewizyjna:
p. Czarnecki Mariusz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
p. Dziubiński Adam – Członek Komisji Rewizyjnej
p. Ziemba Michał – Członek Komisji Rewizyjnej.
Etap 2 – przystąpienie do MKL-AM wszystkich zainteresowanych Przedsiębiorstw, Instytutów i innych podmiotów związanych z branżą lotniczą i pokrewnymi na Mazowszu. Przystąpienie odbywać się będzie na podstawie podań – wniosków o przyjęcie podmiotu w poczet członków Stowarzyszenia MKL-AM skierowany do Zarządu MKL-AM.
Przynależność do struktury Klastra nie będzie w przyszłości warunkiem koniecznym do uzyskania wsparcia od Klastra, jednakże jest niezbędne do dalszego rozwoju i pozyskiwania funduszy przez Klaster, konieczne jest również w celu czynnego kreowania kierunków działania i rozwoju Klastra.
W ZWIĄZKU Z REALIZACJĄ ETAPU DRUGIEGO PROSIMY WSZYSTKIE PRZEDSIĘBIORSTWA O KONTAKT W CELU ZŁOŻENIA WNIOSKU – DEKLARACJI UCZESTNICTWA. ZARZĄD KLASTRA BĘDZIE RÓWNIEŻ KONTAKTOWAŁ SIĘ Z DOTYCHCZASOWYMI CZŁONKAMI POROZUMIENIA W TEJ SPRAWIE.
Szczególne znaczenie dla przyszłych projektów innowacyjnych ma fakt zainteresowania Mazowieckim Klastrem Lotniczym instytutów naukowych Mazowsza. Wole przystąpienia do Klastra wyraziły w niedawno Przemysłowy Instytut Telekomunikacji oraz Instytut Lotnictwa. Mamy nadzieję, że łącząc potrzeby przedsiębiorstw z doświadczeniem i możliwościami instytutów, Klaster stworzy w niedługim czasie projekty badawczo rozwojowe.
Partnerem prasowym Mazowieckiego Klastra Lotniczego pozostaje Pilot Club Magazine, w którego sierpniowym numerze można było przeczytać informację o powstaniu naszej struktury. Wydawnictwo przygotowuje również do jednego z kolejnych numerów obszerniejszy materiał dotyczący MKL-AM. Zainteresowanie Klastrem wykazał również ostatnio Przegląd Lotniczy Aviation Revue.
Z pozostałych pomysłów planowanych do realizacji pozostają w niepodjętej dotychczas fazie:
- budowa platformy internetowej, celem promocji i wymiany informacji pomiędzy członkami MKL-AM,
- rozpoznanie potrzeb przedsiębiorstw oraz możliwości finansowania i budowy Przemysłowego Parku Technologii Lotniczych na Mazowszuu.
Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do kontaktu w sprawie członkowstwa w Mazowieckim Klastrze Lotniczym. Jesteśmy również zawsze otwarci na Państwa sugestie i propozycje współpracy.
W imieniu Klastra
Zarząd Mazowieckiego Klastra Lotniczego – AVIATION MAZOVIAKonrad Wróbel edytował(a) ten post dnia 01.09.08 o godzinie 14:47