konto usunięte

Temat: Mapa korupcji oraz Rekomendacje antykorupcyjne przy...

Jako że zarówno ABW i CBA zajmują się zwalczaniem zjawiska korupcji w Polsce, pozwoliłem sobie wkleić poniższe dokumenty.

Myślę, że warto chociaż ogólnie się z nimi zapoznać.
;-)

--

Rekomendacje postępowań antykorupcyjnych przy stosowaniu procedury udzieleania zamówień publicznych

"Zamówienia publiczne są największym w kraju rynkiem, przez który przepływają strumienie finansowe środków budżetowych oraz ogromna część środków unijnych.

Realizacja zadań publicznych przez podmioty dysponujące środkami publicznymi wiąże się z obowiązkiem ich wydatkowania zgodnie z obowiązującymi procedurami udzielania zamówień publicznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759).

Centralne Biuro Antykorupcyjne, realizując zadania nałożone przez ustawodawcę, zwraca uwagę na mogące pojawić się nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych w toku realizacji zakupu usług lub dostaw, a także procesów inwestycyjnych. Niniejsze rekomendacje mają na celu przybliżenie procesu udzielania zamówień publicznych oraz udzielenie wsparcia kierownikom jednostek zamawiających w prowadzeniu postępowań o udzielenie zamówień publicznych poprzez wskazanie często pojawiających się nieprawidłowości oraz sposobów im zapobiegania. Opisane przykłady nieprawidłowości oraz sposoby im zapobiegania mogą pozytywnie wpłynąć na realizację procesu udzielenia zamówienia publicznego, a tym samym znacznie zwiększyć szanse zamawiającego na zakończenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z pożądanym skutkiem."

http://www.cba.gov.pl/ftp/zdjecia/Rekomendacje.pdf

--

Mapa korupcji

"Z uwagi na swoje zadania ustawowe ukierunkowane przede wszystkim na zwalczanie korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, CBA podjęło próbę dokonania podsumowania skali zjawiska.

Z tego też względu, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, w styczniu 2010 r. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwrócił się do Prokuratora Generalnego – Ministra Sprawiedliwości, Szefa Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych, Komendanta Głównego Policji, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Komendanta Głównego Straży Granicznej, Ministra Finansów, Naczelnego Prokuratora Wojskowego oraz Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej o przekazanie danych statystycznych dotyczących stwierdzonych przestępstw korupcyjnych.
Uzyskane od służb i instytucji dane i informacje zostały usystematyzowane w trzech blokach tematycznych. W pierwszym zostały wskazane i omówione obszary szczególnie zagrożone korupcją. Zaprezentowano również mechanizmy popełniania przestępstw korupcyjnych. Drugi rozdział poświęcono danym statystycznym dotyczącym stwierdzonych przestępstw korupcyjnych. Większość zaprezentowanych danych pochodzi z lat 2004-20093. Rozdział zakończony jest wstępną charakterystyką sprawców przestępstw korupcyjnych. Trzeci rozdział opracowania dotyczy społecznego odbioru zjawiska korupcji. Przedstawiono w nim szerokie spektrum przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilkunastu lat badań sondażowych dotyczących korupcji. Ostatnią częścią publikacji jest podsumowanie, w którym zostały omówione przyczyny oraz skutki występowania korupcji, a także problemy z diagnozowaniem zjawiska i szacowaniem jego skali."

http://www.cba.gov.pl/ftp/zdjecia/Mapa_korupcji.pdf

Grzegorz Szymański

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: Mapa korupcji oraz Rekomendacje antykorupcyjne przy...

Hmmm,
...

Łapówki made in Germany

"Jak wyliczyła badająca korupcję organizacja Transparency International, w tym roku korupcja będzie kosztowała niemiecką gospodarkę aż 270 mld euro. Nic więc dziwnego, że Niemcy w końcu wzięli się do jej oczyszczania z brudnych interesów.

(...)

Do 1998 roku korupcja nie była w Niemczech karana, dlatego Niemcy przyzwyczaili się do pozyskiwania kontraktów za pomocą łapówek – mówi „Rz” Caspar von Hauenschild. Co więcej do 1998 r. łapówki można było odliczyć sobie od podatku."

Całość pod adresem http://rp.pl/artykul/559377.html



Wyślij zaproszenie do