Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: Zły dobór próby

Jeden z najpowszechniejszych powodów, dla których ludzie popełniają błędy w ocenie sytuacji są dwa rodzaje błędów w doborze próby.

Na czym on polega? Wyobraź sobie, że mieszkasz w oazie na środku pustyni i nigdy nie wychodziłeś poza nią. Co jakiś czas masz gości. Wszyscy mówią, że droga z najbliższego miasta do oazy jest bardzo trudna i niebezpieczna i wiele osób na niej ginie. Twoje doświadczenie mówi jednak co innego - w końcu wszyscy ci ludzie jakoś dotarli do tej oazy, a więc droga musi być bezpieczna. Nie wiesz o tych wszystkich, którzy wyruszyli z miasta do oazy, ale zginęli po drodze, a jest ich dziesięciokrotnie więcej niż tych, którzy Cię odwiedzili.

To właśnie pierwszy błąd doboru próby. Grupa nie została wybrana losowo, bierzemy pod uwagę jedynie osoby, które osiągnęły sukces, a to po prostu za mało, by trafnie ocenić sytuację. Jest to popularny błąd przy ocenie skuteczności różnych metod medycyny alternatywnej, gdzie brane są pod uwagę testymoniale osób, które uważają, ze im pomogło, a ignorowana cała reszta.

Drugi błąd doboru próby polega na tym, że na każdą osobę oddziałuje dużo więcej czynników, niż jesteśmy w stanie ocenić. Jeśli więc nie weźmiemy dostatecznie dużej grupy, to nie wiemy co faktycznie zadziałało. Np. w przypadku większości chorób pewien procent ludzi zdrowieje sam z siebie, bez żadnej interwencji - ich organizm jest wystarczająco silny, itp. Załóżmy, że w przypadku danej choroby jest ich 10%. Jeśli przetestujemy terapię x na tą chorobie na grupie 10 osób, szanse na to, że wszystkie te osoby przypadkiem należą do tej grupy 10% są dość duże. Jeśli zrobimy ten sam test na grupie 100 osób, szanse już maleją, a na grupie 1000 osób, prawdopodobieństwo, że przypadkiem trafiliśmy na akurat tych 10% są już bardzo małe. Dlatego właśnie ważny jest odpowiedni dobór próby oraz stosowanie, gdy to możliwe, rozwiązań placebo i "bez terapii" dal porównania.
Michał Stolarczyk

Michał Stolarczyk Konsultant kariery,
kierownik projektów,
trener, psycholog.

Temat: Zły dobór próby

Przypadek z analizowaniem tylko przypadków, którym się udało jest najczęstszy w popularnej literaturze dotyczącej sukcesu. Np. większość ludzi, którzy osiągnęli sukces stawiało sobie jasne cele i pisało je na kartce. Pytanie: jak wiele osób, które tak robiły, osiągnęło sukces? Nie wiemy tego.

Tak więc wniosek, że aby osiągnąć suckes, trzeba mieć cele i spisywać je na kartce jest nieprawidłowy. Prawidłowe jest twierdzenie, że jeśli ktoś osiągnął sukces, to prawdopodobnie wcześniej wyznaczył sobie taki cel i zapisał go na kartce.

Dobre przykłady.

Następna dyskusja:

Techniki antysceptyczne - S...




Wyślij zaproszenie do