Temat: Wulgaryzmy i inne brzydkie słowa ...
Magdalena K.:
Tak przewrotnie skojarzył mi sie pewien wykład (być może prawdziwy;-) prof. Miodka.
Jeśli jest za bardzo grzeszny uprzejmie proszę i likwidację mojego postu.
No Magdaleno, udało Ci się przemycić trochę słów .... ale zrobiłaś to bardzo inteligentnie, poprzez cytat, dlatego nie będziemy nic kasować :-)
Co więcej poruszyłaś bardzo ważne zagadnienie używania tych słów w mowie potocznej!
Patrząc chłodno na wykład prof. Miodka należy stwierdzić, że on przekazuje swoje obserwacje na temat tego jak wyraża się nasze społeczeństwo. W końcu tym się zajmuje - mową - także tą współczesną "brukową". Jednak przyznaję, że nie wiem, jak bym zareagował gdybym usłyszał prognozę pogody wyrażoną słowami które dał w przykładzie. Zobaczcie na media i to, że tak naprawdę słowa o których mówimy pojawiają się w niej dość często (filmy, seriale np. "Badziewiakowie" i zapewne inne programy których nie wychwytujemy, gdyż są ich setki - jestem przekonany że także w programach kierowanych do młodzieży). Młodzież "łapie" te słowa i dlatego też później są w użyciu w mowie potocznej (zgodnie z zasadą "...bo czym skorupka za młodu ..." lub jak powiedział kiedyś JPII na którymś przemówień do młodzieży "...z jakim przystajesz takim się stajesz ..." ).
Jeśli chodzi o Savoir-vivre i zagadnienie używania wulgaryzmów:
- dla osób dobrze wychowanych używanie ich jest całkowicie zabronione (chodzi o wrażenie jakie pozostaje, po ich użyciu - część się zaśmieje, część będzie miała zniesmaczoną minę a część nie zareaguje, bo dla nich jest to normalne).
- gdy jednak komuś "wyrwie się" to słowo, powinien zreflektować i przeprosić za użycie go (pamiętajcie, że wśród grona osób które je usłyszy może być kilka które ma wysoki stopień wrażliwości, może je odnieść do siebie i w ten sposób nie będą czuły się dobrze w takim towarzystwie).
- szczególnie wysoki stopień wrażliwości co do wulgaryzmów będą miały kobiety (najpopularniejsze słowa odnoszą się właśnie do płci pięknej - a z drugiej strony są właśnie wypowiadane najczęściej przez mężczyzn), ale nie oznacza to, że wśród mężczyzn należy też się takim "rynsztokowym" słownictwem posługiwać.
- najlepszą metodą na wypieranie wulgaryzmów z naszego słownictwa (jeśli macie z tym problemy) jest zastępowanie ich innymi odpowiednikami a z czasem zupełne zaprzestanie. Najlepszą metodą jest zwiększenie naszego zasobu słownictwa, czytanie większej ilości literatury, książek.
Problem używania wulgaryzmów polega moim zdaniem na tym, że chcąc szybko coś powiedzieć, brakuje nam słów na wyrażenie emocji - jestem jednak pewien, że dużo trafniej moglibyśmy je wyrazić gdybyśmy mieli odpowiednio duży zasób słownictwa.
Zobaczcie np. na takie dzieła tylko jednego autora jakim jest Sienkiewicz wymieńmy tylko kilka "Potop", "Krzyżacy" i "Quo vadis" ... czy stosował w nich wulgaryzmy? A zobaczmy ile zostało w nich użytych słów i w stosunku do jak różnych (czasem dramatycznych) przeżyć bohaterów tych powieści.
Zgodnie z zasadami Savoir-vivre wszystko co robimy musi być najszlachetniejsze i "najwyższej próby", także jeśli chodzi o nasze relacje z innymi ludźmi.
Natomiast jeśli ktoś Cię obraża, to nie oznacza to, że musisz mu odpłacić dokładnie tym samym - zauważyłem, że reakcja innego typu np. poprzez wyjście, wyrażenie dezaprobaty - bez wchodzenia w dyskusję może być dużo bardziej skuteczne i dać więcej do zastanowienia drugiej osobie (bardzo często po zreflektowaniu taka osoba przeprosi Cię).
Moim zdaniem takie rozprzestrzenienie się brzydkich słów w naszej potocznej mowie związane jest właśnie z tym, że brakuje reakcji na ich użycie ... reagujcie dezaprobatą a na pewno choć częściowo uda wam się to zmienić.
Zastanówcie się również nad swoją sytuacją, gdy wśród waszych znajomych, współpracowników pada przekleństwo, np. co 2-gie słowo.
Czy nie powinniście zmienić środowiska, czy to w którym przebywacie, jest dla Was odpowiednie?
Niestety nie zawsze można wpłynąć na szybką zmianę przyzwyczajeń twoich znajomych, czy współpracowników....
Jacek Synowiec edytował(a) ten post dnia 16.09.07 o godzinie 13:00