Jakub Łoginow

Jakub Łoginow Nie ma kangurów w
Austrii

Temat: "Witam"

Marcin Południkiewicz:
W takim razie w Liście Motywacyjnym też należałoby tego unikać.
Gorzej jak nie znamy osoby rekrutującej..i wtedy do łask by wróciło "Witam"?

Czy może bez wstępu tak z buta..Jestem zainteresowany..
:D

List motywacyjny, gdy tylko jest taka możliwość, powinien być kierowany do konkretnej osoby (np. dyrektora) - wtedy zwracamy się do tej osoby. Jeżeli nie, to forma Szanowni Państwo jest naturalna i zrozumiała. Inaczej, niż w przypadku maila, który z natury rzeczy jest kierowany do konkretnej osoby. I wtedy zwracanie się per "Szanowni Państwo" jest moim zdaniem nietaktem. Ale jest wyjątek - gdy maila piszemy nie na konkretną osobę (np. jan.kowalski@portal-z-informacjami.pl) ale na ogólny adres, obsługiwany przez nie wiadomo kogo, w domyśle - przez zespół, np. redakcja@portal-z-informacjami.pl. Wtedy ten mail jest właśnie kierowany do "szanownego państwa", bo jeden adres mailowy obsługuje wiele osób.

Gdy wysyłamy maila masowego (np. newsletter, mailingi), to nie wiemy, czy mail jest obsługiwany przez konkretną osobę, czy też przez grupę osób (np. biuro@, redakcja@, team@..). Wtedy bezpieczniej jest użyć formy Witam / Dzień dobry (tej drugiej nie lubię, ale to rzecz gustu), niż Szanowni Państwo, gdyż Witam jest uniwersalne.

Tak ja to widzę, ale wyrocznią nie jestem, chętnie poznam inny punkt widzenia.
Małgorzata K.

Małgorzata K. Księgowość

Temat: "Witam"

Starszym osobom (na pewno nie wszystkim) słowo "Witam" wydaje się niewłaściwe w biznesowej firmowej korespondencji. Pewnie bardziej przyzwyczajeni do "Szanownych państwa" sprzed ery Internetu. Kiedyś tak pisałam w listach motywacyjnych. Gdzieś na stronach o komputerach przeczytałam ,że to słowo to uniwersalne, charakterystyczne dla Internetu słowo powitalne.
Grzegorz S.

Grzegorz S. Konsultant IT

Temat: "Witam"

tak czy owak, WITAĆ można kogoś u siebie w domu, w sklepie itp.

przywitac można się z kimś (co znie jest jednoznacze z WITAĆ kogoś)

http://literufka.wordpress.com/tag/kiedy-uzywac-slowa-...
Paweł S.

Paweł S. architekt, własne
studio

Temat: "Witam"

Nie bardzo rozumiem, czemu niby można witać tylko u siebie w domu.
Jeśli idę ulicą i widzę znajomego, to się z nim WITAM mówiąc "dzień dobry" albo "cześć". Niezależnie od miejsca i czasu przy spotkaniu się witamy a przy rozstaniu żegnamy.

Inna sprawa to forma przywitania. "Witam" przyjęło się już dawno w języku potocznym i odpowiada stopniowi poufałości. Jeśli powiem "witam drogą panią" to na pewno będzie miało to inny wydźwięk niż "dzień dobry pani". Nie jest ani niepoprawne ani obraźliwe.

Ale to jest język mówiony, który nie do końca przenosi się na język pisany. Była mowa o mailach, a w nich powinny obowiązywać zasady takie jak w korespondencji tradycyjnej, czyli listach. A w listach piszemy w zależności od poufałości:
- Szanowna Pani / Panie
- Droga Aniu, Kochana Mamo,
- Jurku / Stasiu / Zosiu
I osobiście takich form używam. Choć często staram się omijać formy te najbardziej oficjalne i zamiast "Wielebny Księże Proboszczu" piszę "Księże Proboszczu" a zamiast "Szanowny Panie Profesorze" samo "Panie Profesorze". Ale to też wynika z częstotliwości kontaktów i wymiany korespondencji.

Oczywiście maile nie zawsze są w takiej formie jak list. Jeśli piszemy do siebie 10 razy dziennie na zasadzie dyskusji i odpowiedzi, to maile są formą dialogu a nie listu. I zapewne z tego wynika coraz powszechniejsze stosowanie form z języka mówionego. "Witam", "Cześć", "Hej" itp.
Jeśli zapytam "Cześć, o której będziesz" i za chwilę mam odpowiedź "Cześć, o 9.20" - to trudno taką wymianę maili (=listów) porównywać do tradycyjnej korespondencji.

Ale zdecydowanie nie widzę miejsca dla formy "Dzień Dobry"! To forma oficjalna której nigdy w korespondencji "analogowej" ;) się nie stosowało. Jak ktoś wysyła mi mail i w nagłówku pisze "dzień dobry" a później w treści zwraca się per "pan", to wygląda, że się sili na formę oficjalną, ale nie wie jak się pisze listy.

Savoir - vivre internetowy się dopiero tworzy. Przyjęte jest przecież, że na forach zwracamy się do siebie bezpośrednio (na "ty"), kiedy gdybyśmy się spotkali przypadkiem na ulicy, mówilibyśmy sobie pan / pani. Są ludzie, którzy w korespondencji używają tylko małych liter twierdząc, że taki jest "sieciowy zwyczaj". Nie podzielam tego akurat zdania, ale też staram się obserwować i rozumieć trendy. Ponieważ sam w mowie codziennej raczej nie używam formy "witam", więc nie powtarzam jej w "potocznej korespondencji". Ale przy właściwym stopniu poufałości nie jest to forma niepoprawna.

Temat: "Witam"

Słowo "witam" drażni równie doskonale jak słowo "pozdrawiam".
Na okoliczność pozdrawiania jest wierszyk autorstwa Marzeny Antoniak:
"bez umiaru zwyczajnie pozdrawiam
także w wersji pozdro, pzdr pozdrawiam
pojedynczych i mnogich gorliwie pozdrawiam
formułkami pozdrawiam serdecznie pozdrawiam
w imię uprzejmości przedziwnych zasad pozdrawiam
w ramach niezmiernej i zbytecznej kurtuazji pozdrawiam
każdą wypowiedź wykańczam grzecznie słowem pozdrawiam
nawet, gdy rzucam przekleństwa wiązanki, a jakże pozdrawiam
jestem przecież przyjacielsko nastawiony/a, wobec tego pozdrawiam
bądź pozdrowiona/y, raduj się, ciesz się, witaj, bo świadomie pozdrawiam
czyli Zdrowaś Mario - pozdrowienie anielskie zawsze i wszędzie zostawiam".
Izabela  Sadowska-Trzcińs ka

Izabela
Sadowska-Trzcińs
ka
Koordynator działu
sprzedaży usług i
rozwiązań Isolution
...

Temat: "Witam"

Jakub Łoginow:
A mi się Witam w mailu podoba. Jest takie uniwersalne. Nie wyobrażam sobie zacząć maila od Dzień dobry. Dla mnie dzień dobry jest wyłącznie dla sytuacji "na żywo", a więc osobistego spotkania lub rozmowy telefonicznej. W mailu jakoś tak dziwnie wygląda...

Zgadzam się w zupełności :-) mam identyczne zdanie i również w mailach używam zwrotu Witam,
A już zupełnie dyskwalifikujące wydaje mi się użycie w mailu formy "Szanowni Państwo". Jasne, mail jest wysyłany do wielu osób, ale czyta go jedna konkretna osoba, która wcale nie jest "szanownym państwem", tylko ewentualnie "szanownym panem" lub "szanowną panią". A ponieważ pisząc do wielu osób nie da się odgadnąć ich płci, to w takiej seryjnej korespondencji forma Witam jest bardzo pomocna.

Temat: "Witam"

Witam Was, Ciebie, gości - przy fizycznym powitaniu. Istnieje w języku polskim określenie "dzień dobry" stosowne do maili, aczkolwiek wypierane przez witam. Język nie jest martwy i łatwo przyjmuje nowe zwroty.

konto usunięte

Temat: "Witam"

Nie znoszę "Witam" w mailach, które dostaję ;-)

Osobiście, gdy piszę do kogoś, używam zwrotu

Panie/Pani Kowalski/a:

[treść listu]

NIE POZDRAWIAM SERDECZNIE, za każdym razem, ewentualnie raz mogę pozdrowić na 20 wymienionych maili.
Z reguły kończę sygnaturą z imieniem i nazwiskiem.

Konkrety, bez personalnych rozczuleń :)
Małgorzata Mostowska

Małgorzata Mostowska Założyciel,
bePure.pl

Temat: "Witam"

Temat bardzo na czasie, bo połowa maili, które otrzymuję zaczyna się od "witam". Pytałam o ten jakże popularny obecnie zwrot na innym, dużo mniej aktywnym forum, dlatego cieszę się, że tutaj ten temat się rozwinął.
Zostało już ustalone, że witać to mogą gospodarze, ale nadal nie znalazłam skutecznej alternatywy dla "witam". Było wspomnienie o "dzień dobry", ale językoznawcy nie polecają tej formy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy wiadomość zostanie odczytana.
Szanowny Panie/Szanowna Pani - często sugerowane przez polonistów - brzmią jak dla mnie trochę oficjalnie. Są takie osoby w naszym życiu, do których nie wypada rzucić luźnego "hej", ale też nie będzie w dobrym guście użycie bardzo formalnego zwrotu. Jak zatem wtedy zaczynać? Panie.../Pani..? A co jeśli jest to osoba w naszym wieku, z którą nie jesteśmy per pan, ale też nie łączą nas bliższe kontakty, co wtedy?
Myślę, że popularność słowa "witam" wynika właśnie z braku alternatyw bądź po prostu niewiedzy o nich.
Jakub Łochowicz

Jakub Łochowicz Lubię i potrafię
sprzedawać.

Temat: "Witam"

Myślę, że sporo zależy od firmy i od tego z kim rozmawiamy. Jeśli piszę nawet z firmowego maila do osoby, którą znam, czy dobrze znam, to przecież nie napiszę ani "Dzień dobry", ani Szanowny Panie", tylko po prostu "Cześć". Jeśli piszę do Klientów, których nie znam, to zawsze jest to "Dzień dobry". Amerykanie w ogóle mają inny system i na początku piszą np.:

Kate,

Jest nam bardzo miło, że nam zaufałaś, a ja jestem niesamowicie szczęśliwy, że mogłem służyć Ci pomocą. Proszę nie wahaj się z nami skontaktować jak tylko poczujesz taką potrzebę. Jeśli tylko w czymś jeszcze będę mógł służyć, proszę o kontakt. Życzę miłego weekendu.

Wysłane z mojego IPhone 5.,
Jim


Brakuje w tych mailach jeszcze tylko propozycji dostarczenia śniadania do łóżka, pogłaskania i zaśpiewania kołysanki. KEEP SMILING!

Wracając do meritum - nie lubię zwrotu "Witam" i uważam, że śmiało można go zastąpić "Dzień dobry" bez znaczenia kiedy Klient odczyta mail. Czy ktokolwiek z Was poczułby się dziwnie czytając maila o 2 w nocy z nagłówkiem "Dzień dobry"?

I jeszcze wyjaśnienie pani profesor Małgorzaty Marcjanik z Poradni Językowej
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9799Jakub Łochowicz edytował(a) ten post dnia 16.09.12 o godzinie 16:15

konto usunięte

Temat: "Witam"

To tak jakby Amerykanie zastanawiali się nad "Hi" w Emailach pisanych do młodych, starych w biznesie i bez. Jest i już. Jaki kraj taki obyczaj.
Magdalena Szymecka

Magdalena Szymecka architekt wnętrz

Temat: "Witam"

Ja również nie znoszę "WITAM" w mailach od nieznajomych osób, tym bardziej gdy jest to korespondencja zawodowa. Dla mnie brzmi bardzo lekceważąco.

Temat: "Witam"

W korespondencji biznesowej reguły są proste. Listy, maile do osób nam nie znanych tytułujemy Szanowna Pani/Szanowny Panie, do osób które znamy z nazwiska, ale nie jesteśmy na ty, piszemy Szanowna Pani Nowak/Szanowny Panie Kowalski, a do znajomych Kasiu/Piotrze.
Nie ma witam i absolutnie nie ma dzień dobry!
I albo to przestrzegamy i jesteśmy profesjonalni albo nie przestrzegamy, ale wtedy z biznesową korespondencja nie ma to nic wspólnego.

Temat: "Witam"

Popieram w całej rozciągłości!
Marcela K.:
W korespondencji biznesowej reguły są proste. Listy, maile do osób nam nie znanych tytułujemy Szanowna Pani/Szanowny Panie, do osób które znamy z nazwiska, ale nie jesteśmy na ty, piszemy Szanowna Pani Nowak/Szanowny Panie Kowalski, a do znajomych Kasiu/Piotrze.
Nie ma witam i absolutnie nie ma dzień dobry!
I albo to przestrzegamy i jesteśmy profesjonalni albo nie przestrzegamy, ale wtedy z biznesową korespondencja nie ma to nic wspólnego.

Temat: "Witam"

Marcela K.:
W korespondencji biznesowej reguły są proste. Listy, maile do osób nam nie znanych tytułujemy Szanowna Pani/Szanowny Panie, do osób które znamy z nazwiska, ale nie jesteśmy na ty, piszemy Szanowna Pani Nowak/Szanowny Panie Kowalski, a do znajomych Kasiu/Piotrze.
Nie ma witam i absolutnie nie ma dzień dobry!
I albo to przestrzegamy i jesteśmy profesjonalni albo nie przestrzegamy, ale wtedy z biznesową korespondencja nie ma to nic wspólnego.


Ktoś wcześniej poruszył, że nie używamy/nie powinniśmy używać zwrotu "Szanowni Państwo"
Jak zatem zatytułować e-maila, gdy nie wiemy czy piszemy do Pani czy Pana?
Wiele firm zostawia w kontakcie niespersonifikowanego e-maila np. biuro@nazwafirmy.pl

Rozumiem, że wówczas można rozpocząć od zwrotu "Szanowni Państwo" ?
Michał K.

Michał K. Ludzie są jak
choinki - dwa, trzy
razy siekierką i
leżą :)

Temat: "Witam"

Krzysztof R.:
Ktoś wcześniej poruszył, że nie używamy/nie powinniśmy używać zwrotu "Szanowni Państwo"
Jak zatem zatytułować e-maila, gdy nie wiemy czy piszemy do Pani czy Pana?
Wiele firm zostawia w kontakcie niespersonifikowanego e-maila np. biuro@nazwafirmy.pl

Rozumiem, że wówczas można rozpocząć od zwrotu "Szanowni Państwo" ?
Co da się załatwić pisząc do "nikogo" na niespersyfikowanego maila?? Szkoda czasu na taką korespondencję (i na zastanawianie się jak tytułować "biuro").

Temat: "Witam"

Krzysztof R.:
Marcela K.:
W korespondencji biznesowej reguły są proste. Listy, maile do osób nam nie znanych tytułujemy Szanowna Pani/Szanowny Panie, do osób które znamy z nazwiska, ale nie jesteśmy na ty, piszemy Szanowna Pani Nowak/Szanowny Panie Kowalski, a do znajomych Kasiu/Piotrze.
Nie ma witam i absolutnie nie ma dzień dobry!
I albo to przestrzegamy i jesteśmy profesjonalni albo nie przestrzegamy, ale wtedy z biznesową korespondencja nie ma to nic wspólnego.


Ktoś wcześniej poruszył, że nie używamy/nie powinniśmy używać zwrotu "Szanowni Państwo"
Jak zatem zatytułować e-maila, gdy nie wiemy czy piszemy do Pani czy Pana?
Wiele firm zostawia w kontakcie niespersonifikowanego e-maila np. biuro@nazwafirmy.pl

Rozumiem, że wówczas można rozpocząć od zwrotu "Szanowni Państwo" ?
albo "Szanowny Adresacie" ;-)

Temat: "Witam"

W mojej ocenie WITAM to czasownik. Czyli, co robię? WITAM. Dlaczego zatem mam informować kogokolwiek o tym co właśnie robię? WITAM? Jasne jest, że jeśli do kogoś piszę, to w pierwszych słowach listu WITAM go, tyle, że on o tym wie i nie muszę o tym przypominać. Zatem uważam następujące zasady za jedynie słuszne:
1. Nie wiem do kogo piszę (czyli biuro@xxxxx.pl.com.eu etc...) - Szanowni Państwo,
2. Znam płeć adresata - Szanowna Pani, Szanowny Panie,
3. Jeśli znam kogoś "jakiś czas", a nie jesteśmy per TY - Szanowny Panie Michale (tak dla przykładu, imię należy wprowadzić, według stanu rzeczywistego...).
4. Jesli kontynuuję z kimś korespondencję, wtedy w mojej ocenie wystarczy Pani xxx, Panie xxx.

Ot co myślę.
Łączę pozdrowienia.

Temat: "Witam"

Jeszcze jedna rzecz mi się nasunęła. Apropos POZDRAWIAM. I tu znowu czasownik. Co robię - pozdrawiam. Czynność ta to może podniesienie dłoni na znak pozdrowienia? Zatem bardziej zręcznie jest napisac na końcu korespondencji - ŁĄCZĘ POZDROWIENIA? Dla mnie komletną katastrofą jest SERDECZNIE POZDRAWIAM. Dlaczego ktoś kogo w życiu nie widziałem na oczy lub spotkałem się z nim raz może dwa POZDRAWIA MNIE SERDECZNIE? Serdecznie, czyli od serca. Uważam, że osoby SERDECZNIE się pozdrawiające musi łączyć naprawdę bliska zażyłość...

Temat: "Witam"

Krzysztof R.:
Ktoś wcześniej poruszył, że nie używamy/nie powinniśmy używać zwrotu "Szanowni Państwo"
Jak zatem zatytułować e-maila, gdy nie wiemy czy piszemy do Pani czy Pana?
Wiele firm zostawia w kontakcie niespersonifikowanego e-maila np. biuro@nazwafirmy.pl

Rozumiem, że wówczas można rozpocząć od zwrotu "Szanowni Państwo" ?
Gdy piszemy do firmy, nie wiedząc kto (Pani, Pan) jest po drugiej stronie, możemy użyć formy "Szanowni Państwo", jak i formy podwójnej "Szanowna Pani/Szanowny Panie".

Następna dyskusja:

Witam wszystkich




Wyślij zaproszenie do