Magdalena
Jarosińska
konsultantka, Avon
Cosmetics Polska
Hubert
F.
Property Negotiator,
CBRE
Temat: Polski dżentelmen - blog dla mężczyzn z Starej Gwardii
Marek P.:
Ostatnio rektor Politechniki Świętokrzyskiej wprowadził do programu nauczania obowiązkowy przedmiot najogólniej rzecz ujmując z savoir vivru. Będą normalne wykłady, a całość tematyki kończyć się będzie normalnym egzaminem. Dlaczego o tym niesłychanym i nieprawdopodobnym fakcie piszę? Bo uważam, ze taki przedmiot powinien być obowiązkowy w całej Polsce i na każdej uczelni. Oczywiście widzę już na twarzyczkach studentów cyniczne uśmieszki politowania i wszechobecną krytykę władz uczelni i wykpiwanie ich pomysłu. Zdaję sobie doskonale sprawę, że władze uczelni nie bez powodu wprowadziły ten przedmiot i taką właśnie tematykę. Młodzież nie zdaje sobie bowiem absolutnie sprawy z powagi tego wydarzenia, ale ja niczemu się w Polsce już nie dziwię. Mówi się od wielu lat, że gimnazja w Polsce są bezsprzecznie wylęgarnią wszelkiego zła, narkomanii, bandytyzmu, pijaństwa czy seksu, uprawianego byle gdzie, byle jak i z byle kim.
Śmiem jednak twierdzić, że na polskich uczelniach wcale nie jest lepiej. To co dzieje się w polskich gimnazjach nie odbiega wcale od realiów, mających miejsce na polskich uczelniach. Z tą jednak różnicą, że poziom chamstwa i prostactwa na naszych uczelniach osiąga niespotykane wyżyny. Na ten temat mówi się i pisze coraz częściej. To poraża. Na jakim etapie zatem życia młodego człowieka chcemy wykształcić "Polskiego dżentelmena" ??? Kto tego ma dokonać? Nie ma co liczyć zarówno na rodzinę, na szkołę, nie mówiąc o kościele. A zatem kto???
P.S. Zupełnie zapomnieliśmy podjąć temat uzupełniający lub równoległy. Obok "Polskiego dżentelmena" musi dla równowagi istnieć "Polska Dżentelmenka"? Ja nie widzę w tym różnicy, tym bardziej, że w ostatnich latach coraz częściej widać i słychać żenujący brak zasad i kultury u kobiet. Kobiety niestety stały się często bardzo wulgarne i cyniczne w kontaktach. Psycholodzy i socjolodzy także to zjawisko zauważają i zaczyna się o tym mówić.
Świetny pomysł!
Miałem na studiach zajęcia z savoir-vivru i uważam, że jest to świetny pomysł by wprowadzić takie zajęcia na każdej uczelni. Jednak muszę przyznać, że niesłychanie ważnym jest aby zajęcia był dostosowane do dzisiejszych czasów. Nie chcę krytykować, żadnego z wykładowcy, ale uważam że pokazywanie zdjęć Lenina, Stalina i Breżniewa jako kreatorów mody nie wkomponowuje się w nasze czasy. Potrzeba świeżych umysłów, a przede wszystkim pasjonatów.
Miałem okazję odbyć szkolenie z savoir vivru i etykiety spotkań prowadzone przez Adama Jarczyńskiego w Europejskiej Akademii Dyplomacji i muszę przyznać, że z takimi ludźmi pomysł szerzenia savoir vivru na polskich uczelniach z pewnością by nie umarł, a zyskał by na wartości. Myślę że savoir vivre powróci do łask i zaskoczy nas swoją popularnością.
Pozdrawiam i dziękuję za krzewienie tak szczytnej idei.
Podobne tematy
-
Savoir-vivre, czyli sztuka... » jeszcze o napiwkach dla fryzjerów i listonoszy -
-
Savoir-vivre, czyli sztuka... » Jaki prezent dla przyjaciółki w dniu ślubu?? -
-
Savoir-vivre, czyli sztuka... » carrefour wwa reduta kasa nr3 - dla ciężarnych -
-
Savoir-vivre, czyli sztuka... » podziękowanie dla przełożonych -
-
Savoir-vivre, czyli sztuka... » Co sądzicie o zajeciach dla dzieci z savoir vivre? -
-
Savoir-vivre, czyli sztuka... » Kultura polskich mężczyzn -
-
Savoir-vivre, czyli sztuka... » Savoir-vivre dla firm robiących reklamy -
-
Savoir-vivre, czyli sztuka... » Prezent dla żony,może portfel? -
Następna dyskusja: