Agnieszka B.

Agnieszka B. AIST Biuro Kontaktów
ze Wschodem, tłumacz
języka rosyjski...

Temat: Buendy ortogafficzne

Aleksander R.:

Mądra uwaga. Jakoś od początku coś mi nie pasowało w tym wątku, ale dopiero Ty Jakubie to wyraziłeś. Ja też nie lubię błędów, ale podobnie jak Ty uważam, że ich popełnianie jest mniejszą gafą, niż publiczne ich poprawianie. Ja bym się nawet na prywatną wiadomość z uwagą nie zdecydował. Co innego pomysł z wpleceniem poprawnej formy do swojej wypowiedzi...


Witam wszystkich!

Zapisałam się dziś do Waszej grupy i muszę przyznać, że poruszacie w niej kilka ciekawych tematów.

Kilka kwestii, omówionych w poprzednich postach, wydało się być dla mnie dość istotnymi.

Po pierwsze: Nigdy nie zwracam uwagi na błąd w wątkach tematycznie nie związanych z językiem. Gafą może być zwrócenie uwagi na błąd ortograficzny w wątku pt. "Kuchnia chińska" i każdym innym, który dotyczy tematu innego, niż poprawność językowa. Jeżeli dany wątek porusza problem ortografii, a uczestnicy, biorący udział w dyskusji, popełniają w swoich wypowiedziach błąd, to myślę, iż zwrócenie im uwagi (oczywiście, w sposób delikatny lub przynajmniej sugerujący powtórną edycję postu) nie jest rzeczą niestosowną.

Po drugie: Nie uznaję wysłania wiadomości z taką uwagą kanałem prywatnym. Bez przesady. <chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego?;)>

Po trzecie: Dwie osoby (przepraszam, nie znam jeszcze:)) są na 99,9% pewne, że ich wypowiedzi są wolne od błędów. Macie rację, bądźcie pewni na 99,9% ;) - błędów ortograficznych brak, ale są literówki i drobne niedociągnięcia w interpunkcji. :)

Po czwarte: Jeśli mowa o pisowni i poprawności językowej, kwestii stylistycznej i estetycznej języka, to przyznaję, że jest to dla mnie bardzo ważna kwestia, żeby nie powiedzieć "zboczenie zawodowe", więc gdybym się przypadkiem zapędziła, to z góry "psiepsiasiam". :)

Po piąte: Piszemy "nie wiem", a nie "niewiem". ;)

Daję przyzwolenie na popełnianie błędów "specjalnie" lub "żeby było śmiesznie" - to często spotykana tendencja na forum internetowym, która dotyczy również mnie.

Jakość ortografii nie świadczy moim zdaniem o wykształceniu w sensie dosłownym, a raczej o zdolności percepcji i sprawności umysłowej.

Błędy ortograficzne drażnią mnie straaaaasznie, ale osoba, która je popełnia, nie jest u mnie skreślona całkowicie, ja po prostu nie oceniam. Oceniam tylko na forum, którego tematyka związana jest z językiem, bo po to zostało ono założone. Forma zwrócenia uwagi na błąd zależy od kultury osobistej i dyplomacji osoby krytykującej, krytyka jednak zawsze powinna być konstruktywna. :)

Wienc postanowilam do was na pisac o tym wszystkim, bo ja z regóły błenduf niepopelniam, chociasz uwarzam, rze nikt niejest doskonaly. :D

Pozdrawiam!
Agnieszka

Małgorzata Popko

Małgorzata Popko twórcze
przeobrażanie świata

Temat: Buendy ortogafficzne

Uważam, że nie należy nikomu zwracać uwagi - zwłaszcza tutaj - w końcu siedzą tutaj osoby dorosłe i nie jesteśmy w szkole .... A czy błędy mnie rażą? Pewnie, że tak. Wydaje mi się, że osoba z wyższym wykształceniem powinna posługiwać się poprawną polszczyzną (nawet jeśli jest to naiwne stwierdzenie).
Małgorzata Popko

Małgorzata Popko twórcze
przeobrażanie świata

Temat: Buendy ortogafficzne

Bardziej irytują mnie błędy w środkach masowego przekazu. Oglądam raz sobie taki TVN - a tam "na pewno" pisane łącznie! to już się nie godzi.. potem taki dzieciak ogląda takie "fakty" i strzela byka na dyktandzie.. "ależ proszę pani... w telewizji widziałem, że było napisane łącznie" (dzieciak pewnie powie razem - co też jest błędem - patrz słownik poprawnej polszczyzny;)) - tak samo razi mnie jak ktoś mówi w cudzysłowiu albo w każdym bądź razie - mówimy w cudzysłowie i w każdym razie ;)
Elżbieta U.

Elżbieta U. szkolenia
savoir-vivre i
stylizacja, PR,
marketing, reklama

Temat: Buendy ortogafficzne

Jak chodziłam do szkoły podstawowej (kilka lat temu :)) to panował miły zwyczaj pisania jednego dyktanda tygodniowo. Wszystkie wyrazy z błędami należało napisać powtórnie w zeszycie od 50 do 100 razy. Po takiej ilości nawyk prawidłowego pisania danego słowa był prawie 100% gwarantowany. Może warto by było wrócić do tego :)
Piotr R.

Piotr R. Specjalista PR ds.
komunikacji
wewnętrznej

Temat: Buendy ortogafficzne

Teraz jest to zbyt proste: Ctrl+C, Ctrl+V :):)
Elżbieta U.

Elżbieta U. szkolenia
savoir-vivre i
stylizacja, PR,
marketing, reklama

Temat: Buendy ortogafficzne

Piotr, masz rację, niestety :(
Ctrl+C Ctrl+V i po kłopocie :(

Mój Dziadek (świętej pamięci), przed wojną jak chodził do szkoły to uczył się kaligrafii. Do końca życia pisał przepięknie, potrafił pisac równo na gładkiej kartce papieru, a te zawijaski, ozdobniki..... mam zachowanych kilka jego listów.
Ostatnio odryłam, że na odwrocie jednej z fotografii Dziadka widnieje dedykacja dla mojej Babci - kaligrafia na poziomie mistrzowskim. Nie dość, że piękne pismo, nie dość że zawijaski to jeszcze wszystko pisane stalówką która była płaska i dawała wspaniały efekt cieńszych i grubszych kresek. Poezja :))
Andrzej Wojciech Łukasik

Andrzej Wojciech Łukasik Dystrybutor,
Herbalife (mam
pasjonujące zajęcie,
chciałb...

Temat: Buendy ortogafficzne

Kłaniam się niziutko, jestem nowy i pod wrażeniem, wielkim - szczególnie powyższej wypowiedzi. Mam podobną pamiątkę.

Ale największe wrażenie zrobił na mnie swego czasu profesor dogmatyki, który uparcie poprawiał błędy, przede wszystkim w mowie. Szczególnie: TĘ sobotę; TĘ książkę !, accusativus femininum singularis !! Tępił też okrutnie nadużywanie "po prostu". Cytuję: "Simpliciter, czyli : bez zastrzeżeń, massa damnata !!!". Będę Mu dozgonnie (a także dłużej) wdzięczny. Ja przyjmuję wszelkie poprawki, po prostu i zawsze, bo to ważne, by umieć posługiwać się mową i pismem. Miłosz, Szymborska, Sienkiewicz, Reymont; omalże noblista Żeromski, Mrożek, Wyspiański, Baczyński, Tuwim ... to do czegoś zobowiązuje.

Czy w okolicy ostatniego nawiasu nie powinno być przecinka? Chyba nie, bo tam nie ma orzeczenia, nawet domyślnego. Nie, jednak powinien być po nawiasie ... nie jestem pewny.

Inne nacje są troszkę mniej rygorystyczne: "The Beatles" to błąd, powinno być "The Beetles", jeszcze wiele innych.


Andrzej Wojciech Łukasik edytował(a) ten post dnia 23.02.07 o godzinie 18:20
Ireneusz B.

Ireneusz B. Lubuski Zarząd
Melioracji i
Urządzeń Wodnych

Temat: Buendy ortogafficzne

Małgorzata M.:Bardziej irytują mnie błędy w środkach masowego przekazu. Oglądam raz sobie taki TVN - a tam "na pewno" pisane łącznie! to już się nie godzi.. potem taki dzieciak ogląda takie "fakty" i strzela byka na dyktandzie.. "ależ proszę pani... w telewizji widziałem, że było napisane łącznie" (dzieciak pewnie powie razem - co też jest błędem - patrz słownik poprawnej polszczyzny;)) - tak samo razi mnie jak ktoś mówi w cudzysłowiu albo w każdym bądź razie - mówimy w cudzysłowie i w każdym razie ;)


Witam
Właśnie te powszechnie dostrzegane błędy w środkach masowego przekazu pojawiają się obecnie częściej niż kiedyś. Kłania się niedbalstwo językowe sms-owe, oraz na takich forach jak to, gdy nikt nikomu nie zwraca uwagi na popełniane błędy. Sami dbamy w ramach bzdurnie pojmowanej "wolności od krytyki" o nasze niechlujstwo w pisaniu, że o mowie nie wspomnę.
Pozdrawiam
I.B.
Dorota R.

Dorota R. Kadry i płace; HR;
obsługa Klienta

Temat: Buendy ortogafficzne

Magdalena K.:

(Off topic: Rafał- mam dla Ciebie kwiatka: wczoraj przeprowadzałam rozmowę kwalifikacyjną: kandydatka powitała mnie siedząc! I z tejże pozycji uscisnęła mi rekę (zresztą zimna ryba)... )


Pozwól, że się do tego odniosę. Popełniła gafę, bo rzeczywiście powinna okazać Ci szacunek i unieść szanowną z siedziska. Ale z drugiej strony, z tego, co wiem, zgodnie z zasadami savoir-vivre'u, kobieta nie musi wstawać przy powitaniu. Kandydatka może działała na wyczucie, a że jej nie wyszło...:)

a co do ortografii czy ogólnie poprawności językowej: ogromnie jestem na to wyczulona i nie raz i nie dwa zdarzało mi się poprawiać moich znajomych, czy doprowadzałam ich do szewskiej pasji...:)
Bardzo nie lubię i natychmiast wyłapuję błędy w wypowiedziach i razi mnie to, szczególnie w wystąpieniach publicznych osób wysoko postawionych. Np. rzeczone już przez p. Ireneusza " w cudzysłowiu"... aż mi się włosy jeżą...
A co mnie jeszcze strasznie mierzi to omijanie w pisowni interpunkcji... Koszmar!
Andrzej Wojciech Łukasik

Andrzej Wojciech Łukasik Dystrybutor,
Herbalife (mam
pasjonujące zajęcie,
chciałb...

Temat: Buendy ortogafficzne

To prawda, ale ...
jedno zdanie, dopisane przez niewiastę James'a Joyce to treści pocztówki {bez dużej litery na początku i bez jakiejkolwiek interpunkcji; co zresztą natychmiast skomentował (patrz "Listy")}, stało się inspiracją do ostatniego rozdziału jego najsłynniejszej powieści.
Ireneusz B.

Ireneusz B. Lubuski Zarząd
Melioracji i
Urządzeń Wodnych

Temat: Buendy ortogafficzne

[author]Andrzej Wojciech
Dorota R.

Dorota R. Kadry i płace; HR;
obsługa Klienta

Temat: Buendy ortogafficzne

[author]Andrzej Wojciech
Andrzej Wojciech Łukasik

Andrzej Wojciech Łukasik Dystrybutor,
Herbalife (mam
pasjonujące zajęcie,
chciałb...

Temat: Buendy ortogafficzne

Każdy by padł.
Joyce to Joyce, jeszcze tłumaczył go Słonimski.
O Z.

O Z. specjalista

Temat: Buendy ortogafficzne

Ludzie po prostu za mało czytają i stąd to wynika. Większość z nas to wzrokowcy a dzisiaj niestety świat przekazu to głównie obrazki i krótkie slogany i smsy...
Marzena G.

Marzena G. HR Director, Tauron
Wytwarzanie

Temat: Buendy ortogafficzne

Salesman v.s. Buyer
Grópa ma na celu przeprowadzenie negocjacji handlowych z omówieniem technik negocjacyjnych

Powyższy cytat pochodzi z Golden Line.....
Ireneusz B.

Ireneusz B. Lubuski Zarząd
Melioracji i
Urządzeń Wodnych

Temat: Buendy ortogafficzne

Witam
Przyczyna jest jeszcze głębsza. Leży ona w systemie nauki pisania w szkole podstawowej. Kiedyś do szkoły nosiło się coraz grubsze zeszyty do j. polskiego, bo PISAŁO się w nich coraz więcej. Od kiedy pojawiły się "zeszyty ćwiczeń", w których wpisuje się pojedyncze wyrazy lub frazy trudno wymagać od pokoleń lat dziewięćdziesiątych i późniejszych w ogóle umiejętności pisania ręcznego i poprawnego.
Nie wspomnę już o przepisywaniu do znudzenia lub opanowania pojedynczych wyrazów w tzw. brudnopisach.
Co do czytania to również uważam, że jest ono podstawą do zapamiętywania pisowni.
Pozdrawiam
I.B.
Natalia Książka Pachulska

Natalia Książka
Pachulska
delivering happiness

Temat: Buendy ortogafficzne

Marzena G.:Salesman v.s. Buyer
Grópa ma na celu przeprowadzenie negocjacji handlowych z omówieniem technik negocjacyjnych

Powyższy cytat pochodzi z Golden Line.....


Aż strach pomyśleć, co to za techniki negocjacyjne. Poddałabym się bez walki...
Marzena G.

Marzena G. HR Director, Tauron
Wytwarzanie

Temat: Buendy ortogafficzne

Natalia Maria K.:
Marzena G.:Salesman v.s. Buyer
Grópa ma na celu przeprowadzenie negocjacji handlowych z omówieniem technik negocjacyjnych

Powyższy cytat pochodzi z Golden Line.....


Aż strach pomyśleć, co to za techniki negocjacyjne. Poddałabym się bez walki...


Taka "grópa" groźna jest... ;P
Agnieszka B.

Agnieszka B. AIST Biuro Kontaktów
ze Wschodem, tłumacz
języka rosyjski...

Temat: Buendy ortogafficzne

Marzena G.:Salesman v.s. Buyer


Pomijając "ó"... [załamka]

Buyer - rozumiem "Kupujący", a "Sprzedawca" - Buyerant? :D
Karolina A Krawczyk

Karolina A Krawczyk Referent ds.
handlowych. BIG FLAG

Temat: Buendy ortogafficzne

Mój tato w dzieciństwie co tydzień robił mi dyktando i wszystkie błędne wyrazy musiałam przepisywać po 100 razy. Z wyrazem "rzut" miałam problem i przepisywałam go 1000 razy (do końca życia będę pamiętać, że "rz"). I wtedy dostawałam szału, a teraz jestem mu bardzo wdzięczna. W liceum wygrywałam wszystkie olimpiady ortograficzne.
I jakoś kiedyś nie było tyle dysortografów i dyslektyków co dziś. Dlatego ja wychodzę z założenia, że pewnie w 90 % wypadków te zjawiska chorobowe wynikają z lenistwa, a nie rzeczywistej przypadłości.
I nie cierpię błędów ortograficznych. Czy to w SMSach, czy to w internecie, czy w pismach służbowych i literaturze.



Wyślij zaproszenie do