Michał Jankowiak

Michał Jankowiak Trener, coach,
diagnosta
inteligencji
emocjonalnej,
stree...

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

Jak w ciągu 10 minut przyśpieszyć tempo czytania dwukrotnie? 10 minut. Tyle, przy bardzo wolnym tempie, zajmie Ci przeczytanie tego tekstu...

Pamiętam, że gdy kiedyś, kilka lat temu, usłyszałem o szybkim czytaniu pomyślałem sobie, że to jakieś oszustwo i, że czytanie kilkukrotnie szybciej niż normalnie, jest niemożliwe.

Cóż... każdy z nas popełnia błędy :).

Błędy czytelnicze to strategie zwalniające tempo naszego czytania, rozpraszające koncentrację i obniżające poziom zrozumienia czytanego tekstu. Wielu z nich jesteśmy uczeni w szkole, niestety, z powodu braku wiedzy nauczycieli.

Pierwszy błąd czytelniczy dotyczy przygotowania miejsca w którym będziemy czytać i naszej fizjologii, czyli warunków wewnętrznych organizmu. Czy zdarzyło Ci się np. czytać książkę na leżąco i po jakimś czasie po prostu zasnąć? Albo wielokrotnie przerywać czytanie, by np. napić się wody czy zaspokoić potrzeby fizjologiczne?

Pamiętaj – jeśli przygotowujesz się do czytania dłuższego niż 20 minut – przygotuj się dobrze. Usiądź wygodnie, tak, żeby mieć prosty kręgosłup (uprawianie „yogi” podczas czytania nie wchodzi w grę :), a czytana książka była przed Tobą. Przygotuj sobie szklankę z wodą i pamiętaj, że jest ona (woda, nie szklanka :) konieczna dla harmonijnej pracy mózgu. Zacznij czytać dopiero w momencie, gdy wszystko, co mogłoby Ci przeszkodzić jest zabezpieczone.

Teraz wyznacz sobie cel. Mózg działa wtedy, kiedy ma cel. Konkretny i mierzalny. Pomyśl – gdzie dopłynie statek, który będzie płynął w rejs „gdzieś przed siebie”? Tam, gdzie zaniesie go przypadek. Dokładnie tak samo, jak czytelnik, który po prostu czyta książkę.

Za każdym razem, gdy będziesz czytać – czy to wiersz, książkę, czy gazetę, zadaj sobie kilka pytań:
jak chcę się czuć podczas czytania?
Jaki jest mój główny cel?
Czego nowego chcę się nauczyć?
Na co konkretnie mam zwracać uwagę?
Czy są jakieś konkretne pytania na które chcę znaleźć odpowiedź?
Na co chcę zwracać uwagę czytając kolejne rozdziały?

Te i wiele innych pytań pomogą Ci ustalić kierunek w którym będziesz zmierzać. A mając kierunek, dotrzesz do celu. Pamiętaj – tylko statek mający wyznaczony cel dotrze do portu.

Ok wypłynąłeś i chcesz płynąć szybciej. To dobrze, ponieważ tu właśnie wiele osób popełnia kolejny błąd i czyta zbyt wolno. Pomyśl – jadąc rowerem czy samochodem z małą prędkością jesteś w stanie rozglądać się wokoło, rozmawiać i myśleć o kilku różnych rzeczach. Co innego gdy przyśpieszysz – aż do granicy swoich możliwości – wtedy musisz koncentrować się w pełni na drodze. Ile razy podczas czytania łapałeś się na tym, że minęło już kilka stron, a Ty nic nie pamiętasz, bo myślałeś o niebieskich migdałach? Hej, czytałeś zbyt wolno.

Podczas czytania szybkiego, Twój mózg nie może myśleć o niczym innym niż o czytanym tekście, ponieważ jego możliwości są wykorzystywane w 100%. To na tyle, jeśli chodzi o koncentrację podczas czytania – zasada jest prosta – im szybciej czytasz, tym lepiej i dokładniej się koncentrujesz.

W koncentracji może pomóc Ci także wskaźnik. To niewiarygodne jak często dzieci są oduczane czytania ze wskaźnikiem. Nauczyciele i rodzice mówią „nie pokazuj palcem” i nie wiedzą, że nie dość, że przeszkadzają tym w czytaniu, to obniżają także zdolności psychoruchowe dzieci.

Czytanie ze wskaźnikiem podnosi tempo czytania średnio o około 15-25%. Od razu, bez żadnych żmudnych ćwiczeń, bez żadnych komplikacji. Wystarczy, że pokażesz oku palcem, patyczkiem lub długopisem, gdzie ma się skoncentrować. Wystarczy, że będziesz wykonywać wskaźnikiem płynne ruchy, oko podąży za nim szybciej niż zwykle.

Biegniemy dalej :). Skoncentruj wzrok na którymś z wyrazów z tego artykułu. Sprawdź następnie, czy jesteś w stanie, nie poruszając okiem, przeczytać wyrazy wokół miejsca na którym się koncentrujesz. Jeśli nie, skoncentruj wzrok pomiędzy dwoma wyrazami i przeczytaj je wzrokiem peryferyjnym. I zapamiętaj, by od dziś czytać zawsze w ten sposób. Nie jedna litera, nie jeden wyraz, ale przynajmniej 2-3 wyrazy na jeden rzut oka. Da Ci to przewagę nie tylko w prędkości czytania, ale także w poziomie zrozumienia, ponieważ Twój umysł nie będzie miał 30 różnych informacji (przy czytaniu sylabicznym lub po 1 wyrazie), ale kilka zbiorów informacji, które stworzą jednolitą całość, jaką jest sens zdania. Znów jesteś 25-50% z prędkością czytania „do przodu” :).

Kolejny błąd czytelniczy to fonetyzacja, czyli powtarzanie czytanego tekstu dialogiem wewnętrznym. Chodzi o wewnętrznego lektora, który jak katarynka powtarza to, co czytasz. Dlaczego jest on ograniczeniem? Z dwóch powodów:

1.Dialog wewnętrzny nie jest w stanie świadomie „mówić” z prędkością powyżej 500-700 słów na minutę. Dlatego w pewnym momencie dla każdego może być przeszkodą, którą warto szybko obejść.
2.Twój mózg najlepiej zapamiętuje obrazy, nie abstrakcyjne słowa. Pomyśl – ile razy powtarzałeś sobie w głowie czyjeś imię albo numer telefonu, by po chwili z dialogiem wewnętrznym w stylu „Yyyyyyyyy...” i pełną konfuzją podziwiać wewnętrzną ciszę? Zostaw dialog wewnętrzny. Wyobrażaj sobie zawsze to, co czytasz. Twórz ogromne, kolorowe, jasne i przyjazne, ciekawe obrazy. Obojętnie czy jest to „Pan Tadeusz”, podręcznik matematyki, czy zwykła gazeta, twórz obrazy i korzystaj ze swojego potencjału. Dzięki temu więcej zrozumiesz i więcej zapamiętasz. A gdy wyrobisz w sobie nawyk „widzenia” treści, zamiast jej „słyszenia”, będziesz mógł przyspieszyć ponad 500-700 słów na minutę.

Ostatnim z podstawowych błędów, z którymi możesz pożegnać się podczas, gdy czytasz ten tekst, jest wielokrotne powracanie i czytanie kilka razy tego samego tekstu. Pamiętaj, że:

Towjemu mzógowi wysatrczy prdawoiłwe ułonżeie pesrwziej i ostatinej leitry w wyarzie, by go zrozuimeć.

W zdaniu często wystarczy pierwszy i ostatni wyraz, by je zrozumieć. W akapicie – pierwsze i ostatnie zdanie jest najważniejsze. Nie musisz świadomie zrozumieć 100% tego co czytasz. Twój podświadomy umysł dopełni lukę informacyjną, jeśli taka powstanie. A Ty zaoszczędzisz wiele czasu po prostu czytając dalej.

Zaufaj miliardom swoich komórek mózgowych – neuronów, które bez przerwy pracują dla Ciebie – i które, jak podają naukowcy, wykorzystujesz w 2-10%. Wykorzystaj choćby dodatkowy 1%. A będziesz lata świetlne w rozwoju swojego umysłu niż przed chwilą.

I nade wszystko – pamiętaj, żeby każdy moment, gdy czytasz, być genialną zabawą i rozwojem. Poznawaniem tego, co nowe. Wtedy Twoja motywacja wesprze umiejętności i stworzy nową całość, która poprowadzi Cię w nauce tego jak uczyć się szybciej, przyjemniej i skuteczniej.

Pozdrawiam,
Michał Jankowiak
Michał Jankowiak

Michał Jankowiak Trener, coach,
diagnosta
inteligencji
emocjonalnej,
stree...

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

Witam.

Zainteresowanych zapraszam do nowo powstałej grupy ukierunkowanej na rozwój zdolności poznawczych, intelektualnych.

http://www.goldenline.pl/forum/projekt-geniusz/167506

Zapraszam :)
Michał Jankowiak

konto usunięte

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

Szybkie czytanie jest niestety w głównej mierze chwytem marketingowym. Co daje ci termin: rozumiem tekst w 80%? A jeśli pominałeś rzeczy najważniejsze?
Rozumiemienie w głównej mierze zależy do wiedzy którą posiadasz. Wiedza pozwala ci również wybrać to co Cię najbardziej interesuje. Dobre i ważne dla mnie książki czytam po kilka razy i tzw. szybkie czytanie w niczym nie jest w stanie pomóc gdyż ważne i rozwijąjące informacje trzeba po prostu przemyśleć i się nad nimi zastanowić.
Sz.Cz. może być przydatne moim zdaniem jedynie do wyciagania informacji prasowych prostych i pisanych zwykle tym samym językiem lub do przeglądania tabel, wykresów. Ten sposób pobierania informacji będzie można w najbliższej przyszłości moim zdaniem zautomatyzować programowo.

NLP jest ok...ale czy musimy się bawić w szamanizm? Troche więcej sceptycyzmu i racjonalnego myslenia.

Pozdrawiam
Kuba

konto usunięte

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

Fakty:

"Badania empiryczne przeprowadzone przez psychologów pokazały, że zrozumienie jest optymalne przy szybkościach czytania około 250 - 350 słów na minutę. Według nich jest to wartość stała dla wszystkich kompetentnie czytających. Można też dodać, że umiejętność "szybkiego czytania" nie wpływa na prędkość czytania normalnego, z pełnym zrozumieniem. Badania przeprowadzone nad kursami szybkiego czytania pokazały, że uczą one tylko ograniczonego typu przemykania przez tekst. Jako nawyk czytania jest ono nieodpowiednie do uczenia się lub do czytania ze zrozumieniem."

Nie dajmy się zwariować :)

Miłego dnia
Kuba
Piotr Waydel

Piotr Waydel Właściciel i
organizator różnych
przedsięwzięć

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

Witaj Kuba!

Jeśli twierdzisz, że szybkie czytanie nie jest dla Ciebie to masz w stu procentach rację.
Ale nie możesz odpowiadać za innych.
Gdybym czytał Twoim tempem, nie potrafiłbym zdawać egzaminów po kilku godzinach czytania kilkusetstronicowych podręczników technicznych, nie miałbym wielu zawodów i nie potrafiłbym np w całości zaprojektować Autonomicznego Osiedla Ekologicznych Domów Pasywnych pod kątem konstrukcji, różnorodnych technologii, materiałów, inżynierii finansowej, itd. Zdając się na wąsko wyspecjalizowanych specjalistów otrzymałbym niespójnego, irracjonalnego ekonomicznie potworka.
Nie jest prawdą, że podręcznik techniczny musisz czytać długo, namiętnie i wielokrotnie.
Jeśli wiesz po co czytasz, i jakich konkretnie informacji poszukujesz oraz pragniesz tych informacji, to zanim się obejrzysz, już się kończy czytanie. Wystarczy, że będziesz widział sens całych akapitów lub przynajmniej zdań, a nie dukał pojedyncze słowa.
Jeśli czytasz rzeczy zupełnie Tobie niepotrzebne i nieinteresujące, to nawet wielokrotne czytanie niewiele daje.
Zupełnie inaczej wygląda według mnie czytanie literatury pięknej, którą warto się delektować (jeśli ma się czas).

Pozdrawiam
Piotr
Michał Jankowiak

Michał Jankowiak Trener, coach,
diagnosta
inteligencji
emocjonalnej,
stree...

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

Ja z kolei nie widzę jakiegoś większego związku między NLP i technikami szybkiego czytania. Nie wiem, kiedy zaczęto używać tych ostatnich, ale techniki szybkiego zapamiętywania / uczenia się znane są - wg mojej wiedzy - od czasów Starożytnej Grecji. NLP pojawiło się dużo, dużo później i nie stanowi ich esencji, tylko efektywnie je wspiera.

Początek rozwoju szybkiego czytania datuje się raczej na lata tuż przed II wojną światową. Mnemotechniki dokładnie jak mówisz - Grecja i Rzym.

Co do związku - jeśli NLP jest wiedzą o subiektywnym doświadczeniu i zbiorem modeli sukcesu (to, co skuteczne), to związek jak najbardziej jest. Szybkie czytanie, mnemotechniki, Mapy Myśli to również modele - tak samo jak Model Miltona, czy Time-Line. (oczywiście nie przypisuję NLP ich stworzenia).

Pozdrawiam,
MJ

Pozdrawiam :) Grzegorz

konto usunięte

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

"ome reading research has indicated that instructing a group or class of readers to speed up their reading rate will increase reading comprehension to a limited degree. In fact, inexperienced readers will often choose a rate slower than is appropriate for the material being read. However, this is only true to up to a point. When reading rate is increased to beyond the reading for comprehension rate (over approximately 400 word/min), comprehension will drop to an unacceptable level (below 50% comprehension) as measured on standardized reading tests (Cunningham et al 1990).

Empirical research on reading rate indicates that reading for comprehension is best achieved at 200-350 words per minute. This has been found to be constant for all competent readers (Homa 1983). Research conducted on rapid reading courses indicates that they are actually teaching a limited kind of skimming (Carver 1992). Skimming can be learned easily without the need for an expensive course, and involves reading at a rapid rate for the purpose of searching rather than comprehension (Carver 1992). As a habitual reading rate, it is inappropriate for sufficiently comprehending newspaper articles, textbooks, and novels (Allyn & Bacon, 1987)."

Kuba
Michał Jankowiak

Michał Jankowiak Trener, coach,
diagnosta
inteligencji
emocjonalnej,
stree...

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

Cóż... pozostaje mi życzyć szczęścia w szukaniu opinii u teoretyków, zamiast sprawdzić praktykę (poza tym istnieje mnóstwo badań potwierdzających zalety szybkiego czytania).

Cóż, kto chce, ten skorzysta, kto nie, ten będzie walczył o "rację" :).

Pozdrawiam,
MJ
Katarzyna Chrzanowska

Katarzyna Chrzanowska Dyrektor Biura
Zgodności Procesów,
Citibank Handlowy

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

Jakub, mniej sceptycyzmu! Sama wzielam udzial w kursie szybkiego czytania, i musze powiedziec, ze po kilku miesiacach od jego ukonczenia wciaz widze efekty i uwazam, ze to nie byly stracone pieniadze. Zgadzam sie tez z tym, co pisze Michal - nie trzeba robic duzych krokow. Wystarczy na poczatek z zegarkiem w reku sprawdzic ile czasu zajmuje np. przeczytanie strony w ksiazce "starym" trybem, wyuczonym, a o ile skraca sie ten czas przez tak proste narzedzie jakim jest patyk, za ktorym "idzie" oko. Jesli jestes takim racjonalista, to po prostu sprobuj. Zajmie Ci to kilka minut, a zobaczysz, ze czasem warto bardzo otwarcie podejsc do rzeczy, ktore wydaja sie niemozliwe. Przy okazji takiego cwiczenia zobaczysz tez, ze szybkosc czytania tekstu nie wplywa na jego rozumienie. No chyba ze pozytywnie, bo rzeczywiscie bardziej sie trzeba skupic.
Pozdrawiam.

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

Witam wszystkich.

Mam pytanie częściowo związane z tematem... Chciałem was zapytać czy miał ktoś z Was styczność z czytaniem fotograficznym?

Pozdrawiam
W.Ciesielski
Tomasz P.

Tomasz P. dziennikarz,
psycholog społeczny

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyką na darmowy kurs szybkiego czytania. http://szybkie-czytanie-kurs.zlotemysli.pl/psychologia...

Pozdrawiam!
Marcin K.

Marcin K. Przedsiębiorca,
publicysta, trener,
pasjonat życia...

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

Już jest! Darmowy Kurs Szybkiego Czytania


Obrazek


Fakty:
=> 50 lekcji prosto na maila
=> 15 minut dziennie Twojej pracy
=> 5 X szybciej czytasz*, jeśli zastosujesz się do moich wskazówek

Zapisz się już teraz!

Darmowy Kurs Szybkiego Czytania

* 5 razy szybciej - to przeciętny wynik. Zależy on od Twojego zaangażowania, podążania za moimi wskazówkami i czynników indywidualnych. Najczęściej wzrost prędkości waha się od 3 do 7x (dane od moich kursantów).
Marcin Mucha

Marcin Mucha Audyt2Biznes Sp. z
o.o. - członek
zarządu

Temat: Szybki sposób na szybkie czytanie. :)

10 minut na naukę czytania to trochę za mało, sam brałem udział w 7 tygodniowym kursie czytania 2 razy w tygodniu po 2 godziny i widać efekty, ale tempo było zabójcze.

Jak ktoś chcę się nauczyć to się nauczy, jak nie chce to się nie nauczy.

Dla mnie były to najlepiej zainwestowane pieniądze.

Następna dyskusja:

Mnemotechniki i Szybkie czy...




Wyślij zaproszenie do