Diana Pogodna wolny zawód
Temat: Dawni chrześcijanie znad Nilu ?
Polskie wykopaliska w kościołach w Banganarti, między III a IV kataraktą na Nilu w Sudanie, rzucają nowe światło na temat kontaktów Europy z doliną środkowego Nilu w okresie średniowiecza. Misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW prowadzi badania w Banganarti, wsi na prawym brzegu Nilu, w połowie drogi między III a IV kataraktą, już od 12 lat.„Odnaleźliśmy tam m.in. najważniejsze centrum pielgrzymkowe Makurii, chrześcijańskiego królestwa nad środkowym Nilem, które opierało się zakusom muzułmańskiego Egiptu i zislamizowanych plemion arabskich aż do połowy XIV wieku” – wyjaśnia kierownik badań.
Naukowcy zastanawiali się przez lata, co przyczyniło się do tak intensywnego ruchu pielgrzymkowego do Banganarti. Pielgrzymi przybywali bowiem do Banganarti już od początku VIII wieku, kiedy po wschodniej stronie tzw. kościoła dolnego wzniesiono dwa okazałe grobowce. Pomiędzy nimi wybudowano kaplicę kultu wspominkowego. Grobowce stały się celem pielgrzymek, a przestrzeń wokół nich miejscem świętym.
W drugiej połowie XI wieku nieznany z imienia władca makurycki w miejscu dolnego kościoła wzniósł budowlę nie mającą analogii wśród kościołów doliny Nilu, a także wschodu i zachodu. Sanktuarium poświęcone zostało archaniołowi Rafałowi. W XII wieku odwiedzali je również muzułmanie, o czym świadczą odkryte przez archeologów graffito i rysunek ślepego wędrowca imieniem Ali. Relikwie, które przyciągały tłumy, wystawione były na widok publiczny na murowanym postumencie stojącym w geometrycznym i kultowym centrum budowli.
„Siedem kaplic usytuowanych wzdłuż ściany wschodniej Rafaelionu wyposażono w ołtarze i ozdobiono malowidłami przedstawiającymi władców w towarzystwie apostołów, pod opieką archanioła Rafała” – opisuje naukowiec.
Więcej :
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,391469...