konto usunięte
Temat: Szczepionka zaraz po urodzeniu - okaleczenie Dziecka na...
Nataliya Kozova:
Czyli jednak nieskuteczna....
To nie jest całkiem tak. Obecna szczepionka BCG ma niską skuteczność zależnie od podłoża genetycznego. Dla nas akurat jeszcze w miarę działa (chociaż nie stuprocentowo) - zupełnie inaczej jest w Indiach czy Afryce. Tym niemniej jednak jest to znaczące zabezpieczenie z dwóch przyczyn. Po pierwsze, kamizelka kuloodporna nie daje stuprocentowej ochrony, ale mimo to się ją stosuje. Po drugie, nawet szczepionka dająca 50% ochronę może zatrzymać epidemię. Tym niemniej jednak, w związku z powrotem gruźlicy (hm... powrotem? ona nigdy całkiem nie odeszłą) opracowano trzy nowe szczepionki o znacznie większej efektywności.
Przeczytałam artykuł Dr Jayne Donegan na temat BCG, która opisuje sytuacje na wyspach. Sa daleko od Rosji, a mają też z tym niezły problem.
Trudno porównywać sytuację na wyspach z sytuacją w Polsce. Zaraz wytłumaczę.
To prawda, że różne czynniki zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Niemniej jednak brak tych czynników nie chroni przed gruźlicą! Proszę wziąć pod uwagę, że większość ludzi, którzy są zainfekowani prątkiem gruźlicy, nie rozwija pełnoobjawowej choroby -- prątki "ukrywają się" w komórkach ludzkich, i "czekają na swój moment".
Kiedy przybyłem do laboratorium, w którym teraz pracuję, kolega naukowiec, Hindus, wprowadzał mnie w temat. M.in. powiedział mi, że 90% populacji w Indiach ma latentną gruźlicę. Kiedy wyraziłem zdumienie, odpowiedział: "a tak, ja też. Zawsze jeszcze mogę zachorować."
Dalej: olbrzymie znaczenie miała epidemia HIV -- jak już wspominałem, jest to jedna z głównych bezpośrednich przyczyn śmierci przy AIDS (pół miliona śmierci rocznie).
Z tym, że gruźlica "boi się słońca" to nie do końca tak. Lepiej powiedzieć, że lubi ciemność. Konkretnie, lubi obniżony poziom witaminy D3 (istotnej dla odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu). Witamina ta jest syntetyzowana m.in. ze związku chemicznego o nazwie 7-dehydrocholesterol pod wpływem UV - w naszej skórze. Brak słońca może powodować obniżony poziom tej witaminy, zwłaszcza u osób o ciemnej skórze i żyjących na wysokich szerokościach geograficznych, gdzie słońca mało. "Dużo słońca w domu" zatem nie pomoże -- szyby nie przepuszczają UV.
Problem w tym, że o ile brak witaminy D3 lub niedożywienie może zwiększyć szanse gruźlicy, o tyle optymalne odżywianie ich nie eliminuje. Po drugie, każdy z nas ma okresy, w których odżywia się trochę gorzej albo z różnych przyczyn jest osłabiony, niewyspany etc., takie życie.
Ona też pisze o nieskuteczności szczepionki poparte badaniami.
Tylko że to nie jest dychotomia "skuteczny - nieskuteczny". BCG nie daje idealnej ochrony, ale też nie można powiedzieć, że jest nieskuteczna. Wbrew pozorom, w takiej sytuacji nie należy zaniechać szczepień, lecz wręcz zwiększyć pokrycie w populacji -- im mniejsza skuteczność, tym powszechniejsze musi być szczepienie dla zatrzymania epidemii. Poza tym trzeba zastąpić BCG nowymi szczepionkami.