konto usunięte
Magdalena
H.
Zrozumieli, że
idealny świat jest
podróżą, nie
miejscem.
Temat: rysunki
Dorota S.:
Mam pytanie,co może oznaczać,że dziecko do pewnego momentu rysowało w żywych barwach ,można powiedzieć ,że nawet z rozmachem,duże postaci i przedmioty a od pewnego momentu ma problem z narysowaniem na kartce A4 czegoś co ma więcej niż 3 cm.? ido tego głównie używa ołówka,węgla itp.?Powód do zmartwienia czy raczej przejściowe "preferencje twórcze"?
Na podstawie samego rysowania to raczej cięzko okreslić, mojemu synkowi (7 lat) dość często zmieniają się style w twórczości :)
Jeśli z zachowaniem wszytsko ok to myślę, że nie ma powodu do zmartwień.
Anna
Czupryniak-Fabin
iak
pedagog zdrowia,
health coach,
autorka, trenerka
Temat: rysunki
Dziecko poprzez rysunki wyraża to czego nie potrafi wyrazić słowami.Rysunek rodziny na przykład jest jednym z podstawowych źródeł diagnozowania dziecka, gdzie pierwszym kryterium oceny rysunku dziecka jest kolejność rysowania poszczególnych członków rodziny. I tak np: ten z członków rodziny, który jest podziwiany przez dziecko, narysowany jest jako wyraźnie większy od pozostałych. Postać o mniejszym znaczeniu dla dziecka jest nieproporcjonalnie i niestarannie narysowana. Kolejnym kryterium oceny treści rysunku, branym pod uwagę, jest usytuowanie narysowanych postaci względem siebie.
Jednak patrząc na rysunek dziecka można też dokonać analizy jego charakteru. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar i grubość kreski. Linie długie, rysowane z rozmachem i dużą siłą nacisku świadczą o energii, odwadze, pewności siebie. Z kolei linie delikatne, rysowane niepewnie, małe postacie, dużo pustego miejsca na kartce świadczą o dziecku nieśmiałym lub pełnym obaw. Natomiast zamaszyste, szybkie wręcz chaotyczne pociągnięcia kredki cechują dziecko nadpobudliwe. Linie przerywane są przejawem większych lub mniejszych zahamowań, którym towarzyszy niezdecydowanie.
Zdarza się, że jedna postać, w całym delikatnym rysunku, jest namalowana specjalnie mocno wyraźnie. Oznacza to, że dziecko wiążę z tą osobą bardzo silne emocje – może to być miłość i podziw lub odwrotnie – gniew czy wręcz agresja. Ważne jest też to jakich kolorów używa dziecko. Każdy kolor ma pewną wartość emocjonalną.
czarny – zawiera w sobie smutek, niekiedy rozpacz, jeżeli używa się jej w nadmiarze. Drobne czarne plamki oznaczają lęk;
szary – jeżeli dziecko często używa szarego koloru, można sądzić, że ma trudności w wyrażaniu uczuć i przechodzeniu do czynów.
Nie piszesz w jakim wieku jest Twoje dziecko a to jest także dość istotne z punktu widzenia jego możliwości. Ani też, czy nie ma żadnych problemów zdrowotnych typu nadpobudliwość oraz czy np: ostatnio nie wydarzyło się "coś" w życiu dziecka, co mogło wpłynąć na tą zmianę, np: pojawienie się rodzeństwa, nowej osoby w najbliższym otoczeniu dziecka albo nowego miejsca jego częstszego przebywania. Jeśli wszystkie prace dziecka są ponure i niestaranne, a przy tym dodatkowo zauważyłaś, że dziecko gorzej, niż zwykle, sypia wtedy najlepiej skonsultować się ze specjalistą.
konto usunięte
Temat: rysunki
syn ma 10 lat.właściwie kojarzę z czym wiąże się problem- kiedy miał 8 lat na krótko pojawił się w jego życiu ojciec i po roku zrezygnował z kontaktów.Syn na co dzień jest radosny,energiczny i do nieśmiałych nie należy:)Pytanie tylko,czy stanowi ten sposób rysowania podstawę do interwencji psychologa czy po prostu dziecku dać czas...
Dagmara
D.
Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...
Temat: rysunki
Dziecku dać czas. Nie ma jednego , słusznego sposobu rysowania (na szczęście)
Anna
Czupryniak-Fabin
iak
pedagog zdrowia,
health coach,
autorka, trenerka
Temat: rysunki
Zgadzam się z przedmówczynią:-) Mały potrzebuje czasu na przeżycie swoich emocji, a jego rysunki są prawdopodobnie formą ich wyrażania. Pozdrawiam.
Edyta
Kądziela
Nawet jeśli spełnią
się nasze wszystkie
marzenia, to i ta...
Temat: rysunki
Kryzys Małego Artysty bym rzekła;-))))Jest to uzależnione od wieku, jeśli ma więcej niz 10 lat warto podpytać specjalistę, jeśli nie...zupelnie bym się nie przejmowała:-)