Joanna
Karp
Junior Product
Manager / blogerka
Temat: PIES A DZIECKO - jak wybrać rasę?
Na pewno wybrać taką, która będzie odpowiednia DLA CIEBIE. Na to pytanie na pewno nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno owczarek kaukaski może znosić ciąganie za futro przez dwulatka, jak yorkshire terier może go ugryźć za to samo.W Internecie napisano już dosyć dużo na ten temat. Najczęściej jednak proponowane rasy są poddawane pod rozwagę jedynie ze względu na niski stopień zagrożenia dziecka. Nieczęsto wystarczająco dokładnie poruszane są wszelkie wymagania tych ras oraz ich wady. Zazwyczaj w artykułach na ten temat bierze się pod uwagę jedynie bezpieczeństwo dzieci. Pies odpowiedni do dzieci = pies, który nie skrzywdzi dziecka. Ja chciałabym jednak oprócz tego uwzględnić potrzeby samego psa. Moim zdaniem pies odpowiedni do domu z dzieckiem to taki pies, który będzie w nim szczęśliwy i zrelaksowany, dzięki czemu również bezpieczny.
Jest kilka aspektów, które moim zdaniem powinien rozważyć każdy, kto chce psa, a ma lub będzie miał w domu małe dziecko. Nie uznaję czegoś takiego jak kupowanie psa dla małego dziecka. Dziecko szybko urośnie, a pies jakiego wybraliśmy będzie takim przez kilkanaście lat. Należy brać to pod uwagę i NIGDY NIE TRAKTOWAĆ PSA JAKO DODATKU DO DZIECKA. Nie powinniśmy wybierać psa ze względu na dziecko czy pod kątem dziecka, a jedynie biorąc je pod uwagę. Pamiętajmy: pies jest DLA NAS i będzie z nami przez najbliższe 13 lat. Dziecko w tym czasie bardzo się zmieni, podrośnie.
NIE MYŚL SZTAMPOWO. NIE KIERUJ SIĘ MODĄ. DOPASUJ PSA DO SIEBIE.
To, co na pewno mogę polecić, to nie ograniczaj się do tego co jest aktualnie popularne i modne. To najgorsze co możesz zrobić. Labrador, golden, beagle czy york – są bardzo popularne do domów z dziećmi. I pewnie słusznie...
Jednak bardzo popularne są również z nimi problemy, wnikające z braku dopasowania. Nie obracaj się TYLKO wśród najpopularniejszych ras. Nie ma psa uniwersalnego, odpowiedniego dla każdego. Takiej rasy jeszcze nie wymyślono. Modne rasy zawsze są krzywdzone przez błędnie podjęte decyzje. Myślisz sobie: "tyle osób ma labradora, to ja też mogę, dam sobie radę". A nie wiele wiesz o tej rasie i nie zdajesz sobie sprawy, jakim kłopotem może okazać się ten pies, jeśli nie spełnisz JEGO OCZEKIWAŃ. Bo właśnie o oczekiwaniach psa często się zapomina. Na decyzjach podejmowanych w ten sposób zawsze cierpią przede wszystkim psy, ale również ludzie, użerając się z najprzeróżniejszymi problemami behawioralnymi wynikającymi z niedopasowania psa do rodziny.
Dlatego wybierając psa „pod dziecko” najpierw dopasuj go dla siebie, a dopiero potem zweryfikuj, czy bez problemu będzie w stanie stworzyć udana relację również z Twoim dzieckiem. Wybierz rasę psa w sposób tradycyjny, czyli analizując poszczególne aspekty posiadania psa – ale przy każdym z nich na chwilę się zatrzymaj i wyobraź trudności, jakie mogą wynikać z podwójnych obowiązków: opieki nad dzieckiem i psem jednocześnie lub dysfunkcje związane z charakterem zwierzęcia czy wychowaniem dziecka. Zastanów się, czego oczekujesz od psa i co możesz zaoferować psu od siebie, mając (lub planując) dziecko. To kluczowe.
O JAKIM PSIE MARZĘ?
Na to pytanie odpowiedz sobie najpierw. Może masz już wybraną rasę? Ja np. marzę o kilku: czarny terier rosyjski, dog arlekin, dandie dinmont terier, airedale terier itp. Każda z nich jest inna, ale każda mi się podoba. Jeśli miałabym wybierać, musiałabym przeanalizować wiele aspektów i na końcu zdecydować. Jeśli masz już jakieś typy, to ten punkt masz z głowy.
Jeśli nie, to zastanów się czy chcesz by był to pies duży, średni czy mały. Czy zależy Ci aby był raczej spokojny i stonowany, czy właśnie by miał pełno energii i chęci do zabawy.
Jeśli chcesz żywego, energicznego psa to weź pod uwagę, że pies „z ADHD” będzie zapewne super kompanem do zabaw z dzieckiem (wspólne bieganie, aporty, rower itp.), ale psy o żywym temperamencie bardzo łatwo się pobudzają. Przy żywotnym dziecku możesz mieć problem z wyciszeniem i kontrolowaniem takiego psa. Dlatego najprawdopodobniej posiadanie go będzie wymagać od ciebie szkolenia bądź zwiększonej tresury. Pobudzony pies w momencie ekscytacji czy podniety czasami może nie zapanować nad swoim zachowaniem i np. nieświadomie ugryźć dziecko zamiast piłki czy jak dziecko skacze.
[obrazek]
Weź też pod uwagę wakacje. Dużo łatwiej podróżować z małym psem, niż z psem dużym. Uwzględnij również to, jakim samochodem jeździcie i czy jest tam miejsce dla dziecka, psa i jeszcze na bagaże. To wydaje się być przesadą, ale właśnie takie detale przysparzają w przyszłości sporo problemów logistycznych. Oczywiście weź też pod uwagę warunki mieszkaniowe.
Więcej na temat jak dokonać takiego wyboru oraz jakie stereotypy należy zweryfikować (dotyczące np. labradora czy yorka) dowiesz się TUTAJ
Nie zamieszczam całości, bo jest za długa. Zachęcam do podzielenia się Waszymi uwagami czy doświadczeniami!
Joanna Cybulska edytował(a) ten post dnia 19.02.13 o godzinie 18:14