Temat: nieposluszne dzieci
-Magdalena- B.:
Nieposluszny to znaczy:
- mowimy dziecku by na przyklad przyszlo do nas, a ono olewa polecenie i tak 3 razy
- dochodzimy do ulicy, ono samo wybiega na ulice, mimo, iz sekunde wczesniej mowilismy mu, ze ma na nas zaczekac
- a arogancja: np. dziecko nieposluszne dostaje kare, rodzice mowia mu: ok, to nei dostaniesz jakiegos tam obiecanego prezentu, na co dziekco spokojnie aroganckim wlasnie tonem stwierdza: e, i tam nie chcialem tego miec (choc wiadomo, ze chcial, bo 10 minut wczesniej o tym mowil).
PS
Jesli sa dodatkowe pytania chetnie wyjasnie.-Magdalena- B. edytował(a) ten post dnia 15.08.10 o godzinie 00:07
Nieposłuszeństwo u dzieci jest niejako wpisane w ich naturalny, zdrowy rozwój. Nie jesteś w stanie mu wytłumaczyć od A do Z wszystkich możliwych zasad i reguł. Dlatego dziecko empirycznie sprawdza co mu wolno, a czego nie wolno. Dziecko także bada granice Twojej konsekwencji i wytrzymałości. Sprawdza, czy na pewno nie wolno, a może jednak? W jakiej sytuacji uda mu się uzyskać to, czego się nie uda w innej? Można przypuszczać, że im rodzic bardziej jest konsekwentny oraz im czytelniej dziecku przekazuje te zasady, tym większa szansa, że dziecko się do nich dopasuje. Oczywiście przy spełnieniu pewnych założeń. Czasem jest tak, że dziecko nieposłuszeństwem chce zwrócić na siebie twoją uwagę, ponieważ w inny sposób się to mu nie udaje.
Podane przez ciebie przykłady:
1. Wołasz, a ono nie przychodzi. Może nie ma ochoty? Może jest zajęty akurat czymś innym? Czy uważasz, że dziecko musi być na każde Twoje zawołanie, niczym tresowany piesek? Może warto czasem uszanować jego potrzebę, np. przebywania w samotności? Może warto w takiej sytuacji iść, zapytać "czemu nie przyszedłeś gdy Cię wołałam?"
2. Sytuacja z ulicą. Porozmawiaj z nim w domu, na spokojnie. Wytłumacz, co by sie mogło stać, gdyby jechał samochód. Opowiedz jak ważne dla jego bezpieczeństwa jest to, żeby Ciebie słuchał. Nagradzaj go za każdy przejaw posłuszeństwa na następnych spacerach.
3. Sytuacja z karą. Czy wie za co otrzymał karę? Czy wiedział, że robił coś złego, czego mu nie było wolno robić? Czy otrzymał wcześniej jakieś ostrzeżenie? Bardzo skuteczna karą jest model ,który proponuje superniania. Niech dziecko usiądzie we wskazanym przez Ciebie miejscu i czeka tam tyle minut ile ma lat. Po upływie tego czasu przychodzisz, rozmawiasz z nim o tym, co zrobił. Pytasz czy przemyślał swoje zachowanie. Zachęć go by Ciebie przeprosił i niech obieca, że więcej tak nie zrobi. Ukochaj go mocno.