Maciej
Wojewódka
analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...
Temat: Janusz Korczak
2012 rok został ustanowiony przez Sejm Rokiem Janusza Korczaka, co wiąże się z 70 - tą rocznicą jego tragicznej śmierci w obozie koncentracyjnym w Treblince oraz z 100 - tną rocznicą założenia przez niego domu dziecka przy ulicy Jaktorowskiej w Warszawie.Zapraszam do wymiany refleksji na temat tego wybitnego pedagoga i jego działalności.
Poniżej przedstawiam kilka wybranych przez siebie cytatów z jego publikacji.
„Dawny despotyzm przeżył się w wychowaniu, dawny strach dzieci przed rodzicami znikł z biegiem czasu – co na jego miejscu postawić?
„Miłość, szacunek i zaufanie” – odpowiedział rozsądek.
„Nic” – odpowiedziała nieświadomość, lekkomyślność i zaniedbanie”
„Dzieci i wychowanie”„Wędrowiec” nr 1 z 1900 roku
„Moralnie i prawnie odpowiedzialni, wiedząc i przewidując, jesteśmy jedynymi sędziami czynów, ruchów, myśli i zamierzeń dziecka”
„Prawo dziecka do szacunku”
„A jest ho , ho – jest samotność dziecka. Jest. Chce ono mieć dla siebie i tylko dla siebie mamę, tatę, dla siebie świat i gwiazdkę z nieba”
„Samotność Dziecka” „Antena” nr 14 z 1938 roku
„Czy ziemia wdzięczna słońcu, że świeci? Czy drzewo wdzięczne ziarnu, że z niego wyrosło? Czy słowik matce śpiewa, że go piersią grzała?
Czy oddajesz dziecku, co od rodziców wzięłaś, czy tylko pożyczasz, by odebrać, zapisując skrzętnie i obliczając procenty?
Czy miłość jest zasługą za którą żądasz zapłaty?”
„Dziecko w rodzinie”
16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.
19. Nie bój się miłości. Nigdy
„Prośba Twojego dziecka”
Więc jeśli kto mówi o dzieciach i wychowaniu, zwraca się nie tylko do rodziców i wychowawców ale do całego społeczeństwa, do wszystkich dla kogo życie młodych i najmłodszych nie jest obojętną. Donośny głos pedagogów winien dosięgać uszów każdego, by przypominać jak najczęściej, że w rękach naszych spoczywa przyszłość społeczeństwa i szczęście dzieci, by jak najczęściej przypominać o odpowiedzialności jaka ciąży na nas za wartość moralną i szczęście tych, którzy nas zastąpią na arenie życiowej.
„Dzieci i wychowanie”„Wędrowiec” nr 1 z 1900 roku
Dziś wiadomym jest, ze charakter człowieka składa się z dwu pierwiastków: wrodzonego i nabytego. Ale skłonności wrodzone nie są jednolite: człowiek nie rodzi się ani zbrodniarzem, ani aniołem, wychowanie czyni z niego albo istotę brudną lub promienną.
„Dzieci i wychowanie”„Wędrowiec” nr 1 z 1900 rokuMaciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 08.03.12 o godzinie 11:53