Temat: Gdzie pojechać? Ciekawe kto podpowie?
Zdecydowanie polecam Kwatery prywatne w miejscowości
Mizerna u Pani Basi Babiak.
Stosunkowo tanie (30 zł), czyściutkie pokoje z łazienkami, czajnikami, lodówkami, TV i internetem, domowe obiady i dostęp do kuchni. Teren ogrodzony, przyjazny dzieciom. Gospodarze mają 3 pociechy (14, 12 i 6 lat) więc przyjeżdżające dzieci zawsze mają się z kim pobawić.
Z domu nie daleko do wyciągów narciarskich:
-
w Kluszkowcach - trzy wyciągi orczykowe i jeden krzesełkowy, pięć armatek śnieżnych. Dwa ratraki na bieżąco przygotowują trasy zjazdowe i biegowe. U podnóża stoku znajduje się restauracja, na szczycie malownicza "Bacówka".
- Na
Polanie Sosny znajdują się trzy wyciągi narciarskie, gdzie stoki zjazdowe są sztucznie oświetlone. Miłośnicy śliskiego śniegu mogą korzystać z pięciu tras o zróżnicowanym stopniu trudności.
-
Stacja Narciarska "Palenica" - Wraz z pierwszymi opadami śniegu Szczawnica przekształca się w centrum sportów zimowych. Trasa narciarska z Palenicy jest sztucznie naśnieżana, i posiada homologację FIS. Na szczyt Palenicy prowadzi krzesełkowa kolej linowa. Od sezonu 2005/2006 stoki są oświetlone.
Za domem jest górka na sanki czy narty dla maluchów w zimie.
Jest gdzie połazić po górach (świetna baza wypadowa w Gorce i Pieniny) i popływać w lecie (Jezioro Czorsztyńskie), w okolicy sporo miejsc do zwiedzenia.
Przyjacielskie nastawienie i świetna atmosfera, to coś co powoduje, że do tego domu chętnie się wraca. Ja w przeciągu 3 lat wracałam co najmniej 10 razy o każdej możliwej porze roku.
http://www.galicyjskie.pl/gospodarstwo.php?oid=88
Mizerna to wioska położona w płytkiej dolinie potoku o tej samej nazwie na południowych stokach Lubania. Dzięki swoim walorom klimatycznym i krajobrazowym jest bardzo atrakcyjnym miejscem do spędzenia urlopu. Świetny wypoczynek przez cały rok.
Na grzbiecie Girowej Góry na południowy wschód od Mizernej znajduje się rezerwat przyrody "Modrzewie". Ochronie podlega tu skupisko modrzewia polskiego pochodzenia naturalnego.
Do zwiedzenia polecam:
- na
półwyspie Stylchen niedaleko Mizernej znajdują się zabudowania przeniesione ze starego Czorsztyna. Utworzono tam osadę turystyczną z pensjonatem, salą konferencyjną, restauracją i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Część obiektów przeznaczona jest do zwiedzania.
-
Wąwóz Homole znajduje się w Małych Pieninach, w pobliżu Jaworek. Płynący dnem potok Kamionka wyżłobił w wapiennym podłożu fantastyczne turnie i strome, dochodzące do 120 m wysokości, ściany skalne. Możemy tu podziwiać wyjątkową naskalną roślinność o charakterze pierwotnym. W górnej części osuwisko porośnięte lasem świerkowym. Wąwóz już od XV w. znany był jako miejsce poszukiwania skarbów. Homole wymieniane są w testamencie Piotra Wydżgi, jednego z XVII-wiecznych poszukiwaczy. W 1736 odkryto tu szyb, w nim narzędzia górnicze. Z Homolami związane są liczne legendy o zaklętych skarbach.
-
Zamek "Dunajec" w Niedzicy. W latach 1320-1330 landgrafowie spiscy z rodu Berzevicsych zbudowali zamek zwany Dunajecz, mający strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. Z zamkiem w Niedzicy los obszedł się łaskawiej niż z pobliskim zamkiem w Czorsztynie i do dzisiejszych czasów pozostał w nienaruszonym stanie. Obecnie właścicielem Zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Znajduje się tam Dom Pracy Twórczej, w którym wydzielono miejsce na restaurację i mały hotelik. Górne piętra Zamku to część muzealna.
-
Zapora Niedzica - Sromowce Wyżne. W bezpośrednim sąsiedztwie Niedzicy zbudowano zaporę na Dunajcu, której budowę ukończono w 1997r. Powstały plaże oraz kilka ośrodków wodnych, wypożyczalni sprzętu pływającego. Powstała przystań, gdzie cumuje statek wycieczkowy „Biała Dama” i "Harnaś". Przy zaporze, tuz pod zamkiem znajduje się przystanek tramwaju wodnego "Czorsztynianka". Można również poznać historię budowy zbiornika wodnego w pawilonie wystawowym ZZW-Niedzica.
-
Ruiny zamku w Czorsztynie. Na wysokiej górze na lewym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny królewskiego zamku. Analiza najstarszych tekstów oraz prace archeologiczne prowadzone na zamkowej górze datują powstanie obronnego grodu na drugą połowę XIII wieku. Zamek wzniesiony został na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej sięgającej prawego brzegu Dunajca. Do naszych czasów z górskiej fortecy pozostały jedynie malownicze postrzępione ruiny wzniesione z miejscowego kamienia przeglądające się w wodach utworzonego jeziora. Najważniejszą ich część stanowi masywna czworoboczna wieża i przylegające do niej mury dawnych pomieszczeń mieszkalnych.
-
Červený Kláštor – Słowacja. Czerwony klasztor znajduje się przy miejscowości Czerwony Klasztor na wysokości Sromowiec Niżnych. Kameduli otrzymali Czerwony klasztor jako dar nitrańskiego biskupa Władysława Matiaszowskiego. Po objęciu klasztoru zaczęli jego przebudowę w stylu barokowym. Kameduli, żyli pustelniczym sposobem życia. Czas poświęcali prowadzeniu gospodarstwa, pszczelarstwu, leczeniu chorych i zbieraniu ziół leczniczych. Od roku 1754 była tu apteka, która zasłynęła daleko za granicami Spisza, głównie gdy prowadził ją brat Cyprian (1756-1775). W 1782 roku zakon kamedułów jako bezużyteczny decyzją cesarza Franciszka Józefa II został zniesiony.
-
Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Zbudowany jest z odpornych wapieni rogowcowych. Stoki porośnięte są lasem i pocięte głębokimi dolinami potoków np. Wąwóz Sobczański. Trzy korony to najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Najpiękniejsza panorama na dolinę Dunajca. Dojście szlakami turystycznymi z Czorsztyna, Sromowiec, Krościenka.