konto usunięte
Temat: apel w sprawie Syndromu PAS
Witam serdecznie i ciepło:)Otóż otrzymałam list od kobiety, która nie jest na GL-u, z prośbą o nagłośnienie sprawy. Jeżeli się zgadzacie, pomóżcie. Bo chyba mamy problem...
ŁAMANIE PRAW MATKI I JEJ DZIECI
Zwracamy się w imieniu wszystkich pokrzywdzonych przez sądy matek.
Pismo to ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na problem związany z interpretacją tzw. syndromu PAS, problem, który pojawił się nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i Australii.
Syndrom PAS, zwany inaczej syndromem Gardner’a od nazwiska jego twórcy, polega na przeświadczeniu, że oto u dzieci rozwodzących się rodziców występują objawy niechęci i wrogości w stosunku do jednego z nich. Teoria Gardner’a zakłada, iż jedno z rodziców, to, które posiada prawa opieki, buntuje dzieci przeciwko drugiemu rodzicowi. Gardner uważał, że dziecko kłamie, gdy mówi, iż nie chce kontaktów z rodzicem, do którego rzekomo czuje niechęć.
W pewnym okresie teoria ta, na krótko, przyjęła się w Stanach Zjednoczonych, ale dość szybko udowodniono, że jest zwyczajnie nieprawdziwa. "Childrens Legal Rights Magazine", dokonując analiz wielu spraw sądowych, udowodnił, że teoria Gardner’a nie tylko jest nieprawdziwa, ale szkodliwa zarówno dla dzieci, jak i dla relacji między procesującymi się małżonkami. Oprócz tego dowiedziono, że przyczyną niechęci dziecka do jednego z rodziców jest zachowanie tegoż rodzica, a nie negatywne nastawienie przez drugiego. Dopóki jednak nie przeprowadzono takich badań, teoria ta była wykorzystywana do walki w sądach.
Warto podkreślić, że poglądy Gardner’a (syndrom PAS), jak i sama osoba psychiatry bez licencji, stały się na tyle kontrowersyjne, iż odrzucono je w m.in. Anglii, Walii i Stanach Zjednoczonych.
Polska jest natomiast jedynym krajem europejskim, w którym teoria odrzucona przez światowej sławy psychiatrów, utrzymuje się od 2004 roku. Tymczasem publikacje dr Gardner’a miały miejsce w 1985 roku, a ich krytyka nastąpiła już w kilka lat później.
Rada do Spraw Nadużyć Wobec Dzieci i Przemocy Międzyludzkiej opublikowała 12 lipca 2006 roku oświadczenie, w którym środowisko sądownicze odrzuca Parental Alienation Syndrome (PAS). W skład Rady wchodzą amerykańscy psychologowie, dziecięcy psychiatrzy, adwokaci i lekarze, m. in. Clinical Professor of Psychiatry Paul. J. Fink, Joyanna L. Silberg, PhD, Clinical Research Professor of Psychology Robert Geffner. Tezy Gardner’a odrzuciły również tak znane i liczące się na świecie instytucje jak: Amerykańskie Towarzystwo Psychiatrów oraz Amerykańskie Towarzystwo Medyczne. Do dziś syndrom ten jest krytykowany, teorie Gardner’a podważono, nie tylko dlatego, że nie poparte zostały autorytatywnymi wynikami badań, ale przeprowadzone badania udowodniły zgoła odmienne wnioski, natomiast używa się ich w polskich sądach.
Nadużycie to polega w głównej mierze na tym, iż zmienia się nazewnictwo (sam termin syndrom PAS, czy syndrom Gardner’a nie funkcjonuje już w wyrokach sądowych), chociaż wiele wyroków opiera się na tezach tegoż psychiatry bez licencji.
Teoriami Gardner’a zainteresowane są w Polsce przede wszystkim wszystkie stowarzyszenia popierające prawa ojców. Dążą one do ograniczenia, lub odebrania praw macierzyńskich, opierając się na nieprawdziwych przesłankach, które stają się dowodami w sądach. Te natomiast posługują się opiniami kuratorów, którzy nie mają żadnych kwalifikacji do przeprowadzania badań psychiatrycznych ani na dzieciach, ani na ich matkach. Sędziowie w Polsce przechodzą specjalne szkolenia na temat syndromu PAS, ponieważ w 2004 roku wydano broszurę "Syndrom odosobnienia od jednego z rodziców", której autorkami są Justyna Kaczmarek, Hanna Kotara, Tamara Pocent. Dość kontrowersyjne wydaje się to, iż opieramy się w Polsce na teoriach, które przez cały świat uznane zostały nie tylko za nieprawdziwe, ale też za szkodliwe. Stuart Lavietes słusznie stwierdził w 2003 roku, że: "teoria Gardnera powstała przeciw kobietom, które zarzucają ojcom swoich dzieci używanie przemocy lub molestowanie. Teoria PAS używana bywa przez ojców jako broń ich prawników, aby podważyć wiarygodność matek w sądach."
16 maja 2007 roku sąd warszawski wydał wyrok odbierający Izabeli D. bliźniaczki, Marię i Michalinę, i nakazał umieszczenie ich w placówce opiekuńczo-wychowawczej . Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w dniu 14 stycznia 2008. Jednocześnie Izabela D. i jej były mąż zostali skierowani na terapię dla rodziców. W uzasadnieniu wyroku sąd jednoznacznie powoływał się na teorię Gardner’a. Podkreślić należy, iż najbardziej na tej separacji tracą dzieci, ponieważ urywa się kontakt emocjonalny i z matką, i z ojcem.
Nie jest to odosobniony przypadek. Jedynie przykład.
Prosimy więc o zainteresowanie problemem, który już w tej chwili nie wydaje się błahy. Uważamy, że dalsze wykorzystywanie w polskich sądach teorii nie popartych żadnymi dowodami naukowymi, będzie miało dramatyczne konsekwencje. Pragniemy zainteresować tą sprawą media, środowiska naukowe, sądy oraz przede wszystkim Ministerstwo Sprawiedliwości.
Prześlijmy ten apel do Prezydenta Rzeczypospolitej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Premiera Rzeczpospolitej Polskiej, Rzecznika Praw Dziecka, biegłych psychiatrów, psychologów z prośbą o interwencję.
Adresy, gdzie można przesłać ten apel:
Kancelaria Prezydenta RP
Biuro Listów i Opinii Obywatelskich
ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa
e-mail: blo@prezydent.pl
Ministerstwo Sprawiedliwości
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa
e-mail: bm@ms.gov.pl
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
00-583 Warszawa, Al. Ujazdowskie 1/3
e-mail: cirinfo@kprm.gov.pl
fax 022 625 26 37
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Aleja Solidarności 77
00 - 090 Warszawa
e-mail rzecznik@rpo.gov.pl
Biuro Rzecznika Praw Dziecka
ul. Śniadeckich 10
00-656 Warszawa
e-mail: rzecznik@brpd.gov.pl
Gosiak