Piotr Prokopowicz

Piotr Prokopowicz Specjalista ds.
przywództwa oraz
rekrutacji i
selekcji, d...

Temat: Kompetencyjne testy sytuacyjne

Testy sytuacyjne to serie dylematów zaprojektowane tak, aby mierzyć osąd kandydata w sytuacjach związanych z określonym stanowiskiem pracy. Podobnie jak testy inteligencji czy ośrodki oceny i rozwoju, zostały one wprowadzone do użytku w latach 40. przez wojsko amerykańskie jako metoda przewidywania reakcji żołnierzy w sytuacjach bojowych. W latach 90. testy sytuacyjne zyskały dużą popularność w rekrutacji, głównie za sprawą serii publikacji Stephana Motowidlo oraz odkryciu, że są one narzędziem wyjątkowo trafnym (korelacja między wynikiem na teście a efektywnością pracownika wynosi 0,34 – prawie tyle samo co ośrodków oceny czy danych biograficznych! ) i stosunkowo tanim, zwłaszcza przy dużej powtarzalności procesu.

Przykładowy item testu sytuacyjnego wygląda tak (pozycja dotyczy stanowiska pracy w organizacji pozarządowej):

Jesteś koordynatorem serii 10 dwudniowych warsztatów dla organizacji pozarządowych w całej Polsce. Na pierwsze z nich przyjeżdżasz dzień wcześniej; rano dowiadujesz się, że trenerzy złapali gumę i spóźnią się o 3 godziny. Trenerzy sugerują przełożenie godziny warsztatów, jednak lokalny animator twierdzi, że będzie to postrzegane jako brak profesjonalizmu.
Jaka jest najlepsza decyzja w tej sytuacji?
Wybierz jedną z następujących odpowiedzi:
1) Kontakt z uczestnikami i przełożenie godziny warsztatów
2) Rozpoczęcie o czasie i próba samodzielnego poprowadzenia do przyjazdu trenerów
3) Odwołanie warsztatów i przełożenie na inny termin
4) Przekazanie trenerom informacji, że jako osoby odpowiedzialne sami powinni uporać się z sytuacją

Czy stosowaliście kiedyś Państwo kiedyś je w swojej praktyce? Jakie macie doświadczenia? Na jakich stanowiskach się najbardziej sprawdzają?