Temat: Terapia i leczenie u psychiatry i psychoterapeuty...
Jeśli ktoś jest równocześnie psychoterapeutą (ma skończoną szkołę psychoterapii) i psychiatrą (ma ukończone studia lekarskie i specjalizację z psychiatrii), to ma uprawnienia do prowadzenia psychoterapii i do leczenia psychiatrycznego (a więc przepisywania leków - oczywiście jak każdy lekarz, musi mieć albo umowę z NFZ na prywatną praktykę, albo pracować w szpitalu, który ma taką umowę).
Jeśli spełnia te wymogi, to może robić i jedno i drugie. Nie znam przepisu, który zabraniałby mu robić obie te rzeczy u tego samego pacjenta (nie ma tu konfliktu interesów). Co więcej, myślę, że jest to spore ułatwienie, tylko mało jest psychiatrów, którzy są też po szkole terapeutycznej (6 lat medycyny+rok stażu+bodajże 4 lata specjalizacji z psychiatrii+5 lat szkoły terapeutycznej - nie każdego stać na takie wyzwanie). Ale są.
Co innego z farmacją. Jeśli ktoś skończy studia medyczne (lekarskie) i farmację, to musi zrezygnować z któregoś z uprawnień (bo mógłby jako lekarz przepisywać jakieś rzadkie leki, a potem kazać je u siebie wykupić).
Jeśli chodzi o konkretne ustawy i dokumenty prawne, to pracę psychiatry (jak każdego innego lekarza) reguluje ustawa o zawodzie lekarza:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19970280152
oraz inne rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.
Sytuacja psychiatry/psychoterapeuty jest o tyle prosta, że
psychoterapia w odróżnieniu od psychiatrii nie jest w Polsce szczególnie uregulowana prawnie (nie ma osobnej ustawy, jest Ustawa o innych zawodach medycznych, która reguluje podstawy pracy psychoterapeuty, a także terapeuty uzależnień, pielęgniarek, techników dentystycznych itp). Środowisko cały czas walczy o konkretny dokument prawny.
Wojciech K. edytował(a) ten post dnia 02.08.12 o godzinie 22:18