konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Nostryfikacja dyplomu psychologa może w przyszłości nie będzie potrzeba.

EFPA już od jekiegoś czasu pracuje nad Europejskim Certyfikatem Psychologa
http://www.europsy-efpa.eu/

PTP również bierze udział w tych pracach:
http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=artic...

konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Kurcze zaczynam sie niepokoic. Dzisiaj zauważyłam że poziom chyba uległ znacznemu obniżeniu. Zauważyłam na stronie swps w warszawie ze teraz nie trzeba być magistrem, wystarczy mieć licencjat. Troche to niesprawiedliwe
Marzena J.

Marzena J. psycholog,
psychoterapeuta

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Karolina Z.:
Kurcze zaczynam sie niepokoic. Dzisiaj zauważyłam że poziom chyba uległ znacznemu obniżeniu. Zauważyłam na stronie swps w warszawie ze teraz nie trzeba być magistrem, wystarczy mieć licencjat. Troche to niesprawiedliwe

A na czym ta niesprawiedliwość miałaby polegać? :)

konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Moze nie do końca dobrze to określiłam ale w moim przypadku było tak że ja już na 3roku swoich studiów myślałam właśnie o psychologii dla magistrów, pociągnęłam je dalej a dziś mogłabym je wtedy zakończyć. Ja straciłam trochę czasu.
Obawiam się ze taki obrót sytuacji sprawi że psychologia stanie się zbyt łatwo dostępna. Być może się mylę bo skończyć psychologie a być dobrym psychologiem to zapewne zupełnie dwie odrębne sprawy.

konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

SWPS ma priorytety ekonomicznie, bo to przede wszystkim firma, która ma zarabiać. Pomimo sprzeciwu Komitetu PAN (1) uchylono ochronę dla psychologii. W tej chwili tylko kierunki medyczne są chronione i mają w miarę sztywne standardy, reszta kierunków może w tej chwili dowolnie się nazywać, jak i mieć dowolny program.
Wprowadzenie licencjatu z psychologii w sytuacji kiedy status prawny tego zawodu jest dalece niejasny raczej sytuacji nie poprawi, ale za to po raz pierwszy od dawna pojawiają się głosy pozytywne względem ustawy i obiecywana jest nowelizacja (2).

1) Komunikat Przewodniczącego Komitetu Psychologii PAN

Podczas zebrania plenarnego Komitetu Psychologii PAN w dniu 22 czerwca 2012 przyjęliśmy większością głosów (27 za, 1 przeciw) poniższe stanowisko dotyczące studiów magisterskich z psychologii. Stanowisko poparli jednogłośnie dziekani wydziałów psychologii i dyrektorzy instytutów psychologii (reprezentujących w sumie 14 instytucji). Stanowisko, wraz ze stosownym listem przewodnim, zostało przekazane Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej.

Prof. dr hab. Piotr Oleś

Stanowisko Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk
w sprawie utrzymania pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich z psychologii.

W trosce o dobre przygotowanie absolwentów psychologii do pełnienia odpowiedzialnych zadań wynikających z uprawiania zawodu zaufania publicznego, Komitet Psychologii PAN oświadcza, iż właściwą formą kształcenia psychologów są pięcioletnie jednolite studia magisterskie. Projekt powołania dwustopniowych studiów z psychologii, obok jednolitych studiów pięcioletnich, można rozważyć po skutecznym wdrożeniu regulacji prawnych dotyczących wykonywania zawodu psychologa.

Ustroń, 22 czerwca 2012

http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=artic...

2) NOWOŚCI w sprawie USTAWA O ZAWODZIE PSYCHOLOGA

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz w dniu 18 stycznia 2013 roku zaprosił przedstawicieli psychologów do rozmowy o ustawie o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. W spotkaniu udział wzięli : prof. Józef Krzysztof Gierowski, prof. Piotr Oleś, dr Małgorzata Toeplitz-Winiewska i dr Tomasz Drożdż oraz sekretarz stanu Jacek Męcina, któremu podlega nasza ustawa i dyrektor Marek Waleśkiewicz. Minister Kosiniak-Kamysz stwierdził, że muszą wreszcie ruszyć prace nad wdrożeniem regulacji prawnej zawodu psychologa. Propozycja dalszych działań to przygotowanie nowego projektu ustawy zawodowej i przedłożenie go Sejmowi wraz z projektem uchylenia obowiązującej ustawy. Podstawą pracy będą wypracowane w 2010 roku założenia i niektóre rozwiązania ustawowe. Zaplanowano spotkanie z przedstawicielami wszystkich stowarzyszeń psychologicznych, które były zaproszone w 2006 roku do Komitetu Organizacyjnego Izb Psychologów.


W dniu 1 marca 2013 roku w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie przedstawicieli stowarzyszeń psychologicznych i reprezentantów środowiska akademickiego z wiceministrem Jackiem Męciną. W trakcie spotkania wymieniono uwagi dotyczące problemów organizacyjnych związanych z samorządem psychologów oraz ustalono harmonogram dalszych prac. Dyrektor Waleśkiewicz omówił obowiązującą obecnie drogę legislacyjną. Pierwszym krokiem jest przesłanie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów testu regulacyjnego. Po zaakceptowaniu tego testu przygotowuje się założenia do ustawy. Założenia poddawane są konsultacjom społecznym po których dopiero tworzy się projekt nowej ustawy. Zgodnie z obietnicą dyr. Waleśkiewicza założenia zostaną przekazanie stowarzyszeniom do konsultacji w połowie kwietnia. Po zgłoszeniu uwag przez stowarzyszenia planuje się kolejne robocze spotkanie w ministerstwie.
Te optymistyczne wieści powinny zmobilizować nasze środowisko do aktywności i ścisłej współpracy przy ustalaniu zapisów nowej regulacji zawodu psychologa.

http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=artic...
Marzena J.

Marzena J. psycholog,
psychoterapeuta

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Daniel D.:
SWPS ma priorytety ekonomicznie, bo to przede wszystkim firma, która ma zarabiać.

A ja się cieszę, że SWPS zarabia właśnie na mnie. Między innymi to mnie motywuje do nauki (gdy studiowałam na AE było odwrotnie - dostawałam pieniądze za sam fakt studiowania i szczerze - mało mnie studia wtedy kręciły i mało z nich wyniosłam).

Teraz nie opuszczam zajęć i wyciskam ze studiów ile się da, bo w koncu co roku grzecznie zanoszę w zębach 7 tysięcy. To działa podobnie niczym zasada odpłatności za sesje w psychoterapii :) Takie też są standardy na Zachodzie, gdzie za naukę się płaci. To po prostu działa.

I dziwi mnie wciąż przecenianie roli studiów w NABYWANIU KOMPETENCJI. Oczywiście, że fajnie dbać o standardy, poziom, tylko.. jakie to są te wysokie standardy w polskim szkolnictwie wyższym? Co innego, jak nie wiedza? Czy przeładowanie ludzi teorią na studiach i skrupulatne egzaminowanie z tejże uczyni z nich lepszych pomagaczy? Szczerze wątpię. Dopóki forma studiów koncentruje się na rozwoju wiedzy, a nie kompetencji, nic nam nie da 5, 6 czy więcej lat studiowania. Nie tędy droga.

konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Nie w samym płaceniu jest problem, wiele uczelni publicznych również pobiera opłaty - za studia niestacjonarne. I płacenie może jak najbardziej motywować, jeśli dla kogoś to jest spory wydatek i go odczuwa. Jeśli ktoś inny płaci, bądź nie są to dla kogoś duże pieniądze, to można wcale nie czuć się zmotywowanym, co więcej część osób uważa, że jak płaci, to dyplom po prostu się należy bez względu na postępy lub ich brak...

Wg Krajowym Ram Kwalifikacji studia mają gwarantować wiedzę, uczyć umiejętności i kształtować odpowiednie postawy/kompetencje społeczne. Stąd odchodzi się od nazw kierunków/standardów, bo zamiast listy przedmiotów suplement do dyplomu ma wskazywać co osoba po danych studiach wie (jaką posiada wiedzę), co potrafi (jakie ma umiejętności) oraz jakie prezentuje postawy/kompetencje społeczne. Co więcej ma być tak, że jeśli ktoś przyjdzie na uczelnię i wykaże się wymaganą wiedzą, wymaganymi umiejętnościami i odpowiednią postawą, to powinien dostać dyplom (w zasadzie bez chodzenia na żadne zajęcia) - bo ostatecznie nie chodzi o liczbę godzin, czy lat, a o osiągnięcie odpowiednich efektów, które uczelnia powinna potwierdzić.
Tak przynajmniej w teorii.

Osobiście uważam, że studiowanie należy oddzielić od wykonywania zawodu. Wiedzę można zdobywać swobodnie, w różnych celach, każdy ma do tego prawo w dowolnej konfiguracji, w dowolnym trybie czy czasie - nie trzeba przecież tego robić poprzez studia, bo dostęp aktualnie do wiedzy jest szeroki.
Natomiast wykonywanie zawodów zaufania publicznego - wg mnie - powinno być dodatkowo regulowane. Same studia nie mogą być i nie stanowią dobrego regulatora, bo i osoby po studiach niekoniecznie w tym zawodzie się sprawdzają i wyprawiają różne rzeczy. Cieszyłbym się gdyby tzw. wolny rynek eliminował takie osoby, ale jak się okazuje w Polsce wiele osób, które szkodzą innym może bardzo dobrze funkcjonować latami... nie ponoszą konsekwencji swoich działań, natomiast ich klienci/pacjenci owszem (a wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa, coraz częściej na psychologów zgłaszane są skargi i psycholodzy i inni "pomagacze" są pozywani).

konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Witam.
Mogę prosić osoby zorientowane, gdzie istnieje jeszcze możliwość studiowania psychologii dla magistrów? I jak wyglądają inne oferty, może ktoś się wgryzł w temat? z góry dziękuję:)
Emila Wójcicka

Emila Wójcicka Student, PWSZ

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

wsei w Lublinie, też mają tak sie zastanawiam, blizej bym miała troszkę i taniej, ale już renoma nie ta wiadomo.. a Ty skad jesteś??

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Witam
Bardzo proszę o kontakt, kogos kto studiuje na SWPS w Sopcie - dla magistrów na pierwszym lub drugim roku. Zamierzam rozpocząć w roku 2013 i chciałabym utwierdzic sie w trafności decyzji...
Z góry dziekuję...

konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Hej :) jestem ze Stalowej, więc do Lublina mi najbliżej, muszę poczytać o ich ofercie..
Emila Wójcicka

Emila Wójcicka Student, PWSZ

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

poczytaj sobie ;-) http://kandydat.wsei.lublin.pl/index.php?module=articl... mam znajomych co są teraz na 2 roku i bardzo sobie chwalą, także jakbyś sie zdecydowała to daj znać, moze i ja sie namysle ;-) pozdrawiam

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Witam...
Mozna prosic osoby studiujące na SWPS dla magistrów o tytuły.. głównych podręczników do: Biologicznych podstaw funcjonowania człowieka i wstępu do psychologii??

Z góry dzieki...
Marcel Kucaj

Marcel Kucaj Lingwistyka i służba
zdrowia w służbie
zdrowia i języka.

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Mariola S.:
Witam...
Mozna prosic osoby studiujące na SWPS dla magistrów o tytuły.. głównych podręczników do: Biologicznych podstaw funcjonowania człowieka i wstępu do psychologii??
Choćby nawet "Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierzą" Sadowskiego.

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Dziękuję za informacje Marcelu, przeczytam i może łatwiej bedzie mi podjac decyzje a w jej wyniku przeprowadzic - kolejną juz w zyciu rewolucję :)))
Marcel Kucaj

Marcel Kucaj Lingwistyka i służba
zdrowia w służbie
zdrowia i języka.

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Aaa, nie zauważyłem, że o wstęp do psychologii prosiłaś też. Tak więc wyłamię się z nurtu zachwytu nad Zimbardo i zasugeruję podręczniki akademickie GWP, w którym masz wszystkiego po trochu. :)

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Dzięki, mam jeszcze jedno pytanie Marcelu, chodzi o egzaminy - wyczytałam, ze obowiązuje forma testowa, napisz prosze czy egzamin poprawkowy to tez test- no jaka jest zdawalnosc..., czy czterdziestoletnich magistrów tak samo - ganiaja jak studentów :))))
Marcel Kucaj

Marcel Kucaj Lingwistyka i służba
zdrowia w służbie
zdrowia i języka.

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Forma jest testowa, co akurat mi nie odpowiada. Tak samo jest z poprawkami. A zdawalność? Zależy z czego. Najmniejsza z psychopatologii, statystyki, logiki (nie umiem jednak określić procentowo), sądzę też, że i z neuropsychologii nie było najweselej.

Tryb dla magistrów jest jednak inny i w sumie jedyne, co może irytować, to częstotliwość zjazdów (ale coś kosztem czegoś, bo studia są krótsze) i fakt, że niezmiernie często wykładowcy za podstawę myślenia o dopuszczeniu kogoś do zaliczenia czy egzaminu biorą obecności na zajęciach, co z przyczyn technicznych jest warunkiem nie zawsze do spełnienia. To już jednak kwestia indywidualna, a poza tym wszystko da się rozwiązać.Marcel Kucaj edytował(a) ten post dnia 24.04.13 o godzinie 10:00

konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Emila W.:
poczytaj sobie ;-) http://kandydat.wsei.lublin.pl/index.php?module=articl... mam znajomych co są teraz na 2 roku i bardzo sobie chwalą, także jakbyś sie zdecydowała to daj znać, moze i ja sie namysle ;-) pozdrawiam


chyba się wybiorę w wolnym czasie zasiegnąć informacji, najbardziej interesuje mnie ilość odpisanych egzaminów, a co za tym idzie czas trwania;)pzdr
Agnieszka Kowalczyk

Agnieszka Kowalczyk SAP Consultant,
Capgemini Polska

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Witam wszystkich :)

Czy ktoś wybiera się w tym roku 2013/2014 na "Studia jednolite magisterskie w indywidualnej organizacji (dla magistrów i licencjatów)" we WROCŁAWIU? Bo ja się chyba zdecyduję :)

Pozdrawiam!

Następna dyskusja:

Aktualna psychologia dla ma...




Wyślij zaproszenie do