Temat: SWPS - psychologia dla magistrów
SWPS ma priorytety ekonomicznie, bo to przede wszystkim firma, która ma zarabiać. Pomimo sprzeciwu Komitetu PAN (1) uchylono ochronę dla psychologii. W tej chwili tylko kierunki medyczne są chronione i mają w miarę sztywne standardy, reszta kierunków może w tej chwili dowolnie się nazywać, jak i mieć dowolny program.
Wprowadzenie licencjatu z psychologii w sytuacji kiedy status prawny tego zawodu jest dalece niejasny raczej sytuacji nie poprawi, ale za to po raz pierwszy od dawna pojawiają się głosy pozytywne względem ustawy i obiecywana jest nowelizacja (2).
1) Komunikat Przewodniczącego Komitetu Psychologii PAN
Podczas zebrania plenarnego Komitetu Psychologii PAN w dniu 22 czerwca 2012 przyjęliśmy większością głosów (27 za, 1 przeciw) poniższe stanowisko dotyczące studiów magisterskich z psychologii. Stanowisko poparli jednogłośnie dziekani wydziałów psychologii i dyrektorzy instytutów psychologii (reprezentujących w sumie 14 instytucji). Stanowisko, wraz ze stosownym listem przewodnim, zostało przekazane Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej.
Prof. dr hab. Piotr Oleś
Stanowisko Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk
w sprawie utrzymania pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich z psychologii.
W trosce o dobre przygotowanie absolwentów psychologii do pełnienia odpowiedzialnych zadań wynikających z uprawiania zawodu zaufania publicznego, Komitet Psychologii PAN oświadcza, iż właściwą formą kształcenia psychologów są pięcioletnie jednolite studia magisterskie. Projekt powołania dwustopniowych studiów z psychologii, obok jednolitych studiów pięcioletnich, można rozważyć po skutecznym wdrożeniu regulacji prawnych dotyczących wykonywania zawodu psychologa.
Ustroń, 22 czerwca 2012
http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=artic...
2) NOWOŚCI w sprawie USTAWA O ZAWODZIE PSYCHOLOGA
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz w dniu 18 stycznia 2013 roku zaprosił przedstawicieli psychologów do rozmowy o ustawie o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. W spotkaniu udział wzięli : prof. Józef Krzysztof Gierowski, prof. Piotr Oleś, dr Małgorzata Toeplitz-Winiewska i dr Tomasz Drożdż oraz sekretarz stanu Jacek Męcina, któremu podlega nasza ustawa i dyrektor Marek Waleśkiewicz. Minister Kosiniak-Kamysz stwierdził, że muszą wreszcie ruszyć prace nad wdrożeniem regulacji prawnej zawodu psychologa. Propozycja dalszych działań to przygotowanie nowego projektu ustawy zawodowej i przedłożenie go Sejmowi wraz z projektem uchylenia obowiązującej ustawy. Podstawą pracy będą wypracowane w 2010 roku założenia i niektóre rozwiązania ustawowe. Zaplanowano spotkanie z przedstawicielami wszystkich stowarzyszeń psychologicznych, które były zaproszone w 2006 roku do Komitetu Organizacyjnego Izb Psychologów.
W dniu 1 marca 2013 roku w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie przedstawicieli stowarzyszeń psychologicznych i reprezentantów środowiska akademickiego z wiceministrem Jackiem Męciną. W trakcie spotkania wymieniono uwagi dotyczące problemów organizacyjnych związanych z samorządem psychologów oraz ustalono harmonogram dalszych prac. Dyrektor Waleśkiewicz omówił obowiązującą obecnie drogę legislacyjną. Pierwszym krokiem jest przesłanie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów testu regulacyjnego. Po zaakceptowaniu tego testu przygotowuje się założenia do ustawy. Założenia poddawane są konsultacjom społecznym po których dopiero tworzy się projekt nowej ustawy. Zgodnie z obietnicą dyr. Waleśkiewicza założenia zostaną przekazanie stowarzyszeniom do konsultacji w połowie kwietnia. Po zgłoszeniu uwag przez stowarzyszenia planuje się kolejne robocze spotkanie w ministerstwie.
Te optymistyczne wieści powinny zmobilizować nasze środowisko do aktywności i ścisłej współpracy przy ustalaniu zapisów nowej regulacji zawodu psychologa.
http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=artic...