konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Z zawodem psychoterapeuty jest bardziej skomplikowana sprawa. Ja już na ten temat wypowiadałem się wielokrotnie na różnych grupach.
Nigdy nie wyeliminuje się różnych innych "terapeutów", tak jak np. medycyny alternatywnej. I wg mnie nie chodzi o to, żeby im pracy zabraniać, tylko o to, że była jasna granica. Są podejścia w psychoterapii oparte o teorie i sprawdzane w badaniach naukowych, zweryfikowane i są utworzone pewne standardy. A bywają podejścia też zupełnie inne i jeśli ludzie chcą z nim skorzystać, to niech korzystają, ale z wiedzą i świadomością, że jest to podejście alternatywne/nie zweryfikowane i robią to na własne ryzyko.

Inną kwestią jest, że aby w Polsce zostać certyfikowanym psychoterapeutą trzeba wydać spore pieniądze - pomijam czy są one adekwatne zawsze do tego co się w zamian otrzymuje.
I dlatego ja byłbym bardziej za państwową licencją niż certyfikatami wielu towarzystw.

Co do ustawy o zawodzie psychologa, to ze względu prawnych muszą nastąpić jakieś zmiany. Aktualnie ustawa jest uchwalona i jest obowiązującym aktem prawnym w Polsce - stosuje się jej wszystkie zapisy, które nie wymagają rozporządzeń (czyli np. o tajemnicy zawodowej). Przepisy, które powinny być doprecyzowane rozporządzeniami (np. dot. Izb Psychologicznych) są martwe.
Zatem ustawa musi być albo znowelizowana (zmieniona) albo całkowicie uchylona.
Z tego co mi wiadomo prace nad ustawą ciągle się toczą, więc na razie kierunek jest w stronę nowelizacji (a nie uchylenia).

Co do certyfikatu:
1. Certyfikat dotyczy psychologów, a nie psychoterapeutów.
2. Certyfikat jest jedynie potwierdzeniem posiadanych kwalifikacji - ukończone 5letnie studia psychologiczne, odbyty roczny staż i przestrzeganie zasad etyki.
Zatem nie ma tu żadnych szkoleń i nie będzie.
3. Każdy kto spełnia warunki (wymogi) będzie mógł o certyfikat się ubiegać, posiadanie go jest dobrowolne, a jego brak niczego nie powoduje.
4. Certyfikat nie nadaje prawa wykonywania zawodu. Każde państwo reguluje to swoim prawem. Dla psychologów taki dokument będzie pomocny przy emigracji, ponieważ łatwiejsze będzie staranie się o uznanie swoich kwalifikacji w danym kraju na podstawie dokumentu honorowanego w całej Europie (czyli prawdopodobnie np. nie będzie trzeba nostryfikować dyplomu, tłumaczyć go, wykazywać się dodatkowymi zaświadczenia itp., podobny europejski certyfikat mają inżynierowie). Co nie zmienia faktu, że każdy kraj może stawiać dodatkowe wymagania.
5. Dla polskich psychologów oznacza to jedynie tyle, że będą mieć dodatkowy dokument (certyfikat) i będą oni wypisani na stronie internetowej - gdzie będzie można to sprawdzić.

A wydanie certyfikatu kosztuje ze względów administracyjnych. Wydawanie certyfikatu, weryfikacja dokumentów, prowadzenie rejestru - generuje koszt, który opłata ma pokryć.

Certyfikat ma być tylko ułatwieniem (dla chętnych) i nikomu życia nie utrudni :)Daniel Dzida edytował(a) ten post dnia 28.09.11 o godzinie 21:55

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

A tu jestem zaskoczony. Licencja państwowa to bardzo dobry pomysł, tylko znowu kto będzie ją wydał. Myślę o Ministerstwie, ale znając życie to Ministerstwo Zdrowia oddało by wszystko innej organizacji np PTP. I w ostateczności PTP osiągneło swójcel i nadal rzadziło, szkoliło itd. Znając nasze polskie zamiłowania do wszelakich ceryfikatów, zaświadczeń, szkoleń czyli tzw biuroktracji to po licencji państwowej wymyślą, inne zaświadczenia.
Ale pomysł o licencji jest bardzo dobry.

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Na stronie PTP jest informacja
"Europejski Certyfikat Psychologa to dokument powstały w wyniku realizacji programu Leonardo da Vinci, zawierający propozycje ustanowienia systemu jednolitych standardów kształcenia akademickiego (uzyskiwania dyplomu psychologa) oraz szkoleń zawodowych dla psychologów w Europie, przygotowany przez grupę przedstawicieli psychologów-praktyków oraz przedstawicieli uniwersytetów zrzeszonych w European Federation of Psychologists' Associations (EFPA)."""
"""Celem tego dokumentu jest promowanie swobodnego wykonywania usług psychologicznych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, zapewnienie jednolitych i wysokich standardów świadczenia takich usług, wprowadzenie Europejskiego Rejestru Psychologów, w którym zarejestrowani byliby psychologowie spełniający wymogi określone w tym dokumencie. Europejski Rejestr Psychologów prowadzony jest przez EFPA w Internecie (obecnie można już w nim znaleźć pierwsze nazwiska psychologów norweskich). ""

Kolejny Certyfikat wymysląją i ludzi w błąd wprowadzają.
Nie prawdą jest, że jak bedę miał taki certyfikat to będzie można pracować w dowolnym kraju Unii. To rządy danych krajów decydują poprzez ustwy, kto może wykonywać dany zawód i jakie ma mieć wykształcenie w danym państwie itd.

Przykre jest to że PTP wprowadza ludzi w błąd i piszą niepełną informację, półprawdę. Gdyż European Federation of Psychologists' Associations nie decyduje jakie certyfikaty i ile lat nauki i szkoleń trzeba mieć aby danym Państwie być psychologiem. To jest tak jak nasze PtP nie decyduje kto może pracować jako psycholog i po ilu latach. Powtarzam to Rządy danych Państw decydują a nie Stowarzyszenia czy Fundacje.
Marzena J.

Marzena J. psycholog,
psychoterapeuta

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Wszelkie dobrowolne certyfikaty to nic innego jak kasa i marketing. Certyfikat dobrze mieć, PR'owo jest to fajne. W biznesie też to działa, pierdoły typu Kruszec Biznesu, Gazela Biznesu, Lider Gospodarczy Miasta X, Rzetelna Firma, itp. Bardzo często wystarczy zapłacić (tzn opłacić udział w "konkursie") aby uzyskać "nagrodę". A praktycznie firma może być jednoosobowym geszeftem, która z rzetelnością, czy innowacjami ma niewiele wspólnego.

Jeśli chodzi o zawód psychologa moim zdaniem (które już zresztą wielokrotnie wyrażałam) ważne jest kim się jest, jak się pracuje i co się potrafi. To zweryfikuje rynek. Dobry psycholog będzie miał klientów i nikt go o certyfikaty pytać nie będzie. Ale jeśli już, to mnie osobiście bardziej niż certyfikat przekonuje tytuł naukowy doktora. I myślę, że marketingowo lepiej się sprawdzi, bo ludzie generalnie nie rozróżniają psychologa od psychoterapeuty, a potrafią te zawody mylić z psychiatrą. Dla niektórych psycholog to lekarz. A dr przed nazwiskiem wygląda dobrze i kojarzy się z wiedzą oraz profesjonalizmem (przynajmniej mi) :)

konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Marzena J.:
>
A dr przed nazwiskiem wygląda dobrze i kojarzy się z wiedzą oraz profesjonalizmem (przynajmniej mi) :)
Być może się kojarzy :) ale nie musi być prawdą. Może - jeśli oprócz kariery naukowej rozwija się działkę "praktyczną". Co w ostatnim czasie coraz częsciej się widzi, ale wciąż jednak ufałabym bardziej doświadczeniu zawodowemu w danej dziedzinie niż tytułowi naukowemu :) To po prostu inny zawód i inne czynności zawodowe towarzyszą tym ścieżkom kariery. I mówię to jako szczęsliwy posiadacz dr, podyplomówek, praktyki, jak również rózniastych certyfikatów :)Ewa W. edytował(a) ten post dnia 30.09.11 o godzinie 19:57
Marzena J.

Marzena J. psycholog,
psychoterapeuta

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Ewa W.:
Marzena J.:
>
A dr przed nazwiskiem wygląda dobrze i kojarzy się z wiedzą oraz profesjonalizmem (przynajmniej mi) :)
Być może się kojarzy :) ale nie musi być prawdą. Może - jeśli oprócz kariery naukowej rozwija się działkę "praktyczną". Co w ostatnim czasie coraz częsciej się widzi, ale wciąż jednak ufałabym bardziej doświadczeniu zawodowemu w danej dziedzinie niż tytułowi naukowemu :) To po prostu inny zawód i inne czynności zawodowe towarzyszą tym ścieżkom kariery. I mówię to jako szczęsliwy posiadacz dr, podyplomówek, praktyki, jak również rózniastych certyfikatów :)

Oczywiście masz rację. Znam lekarzy z tyt naukowym dr, a złamanego gorsza bym za nich nie dała, więc mam dystans do tego. Po prostu pokusiłam się o dywagację czy warto certyfikat, a jeśli niekoniecznie, to co w zamian. Oczywiście, że jest to puste teoretyzowanie. Niech sobie każdy sam odpowie co mu się przyda w pracy zawodowej, a co nie :)

konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Marzena J.:
puste teoretyzowanie. Niech sobie każdy sam odpowie co mu się przyda w pracy zawodowej, a co nie :)
O własnie, pełna zgoda!:) Myślę, że to jest właśnie klucz - przydatność. Zawodowa i osobista różnej wiedzy, którą się zdobywa w szkołach, na kursach, szkoleniach i przełożenia wybranych/potrzebnych/niezbędnych aspektów na praktykę:)
Kamil L.

Kamil L. Przedstawiciel
Handlowy ds. Detalu,
Żywiec Sprzedaż i
Dys...

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Mam pytanie do studiujących. Przeczytałem w poprzednich postach, że przepisywali Wam ocenę z języka. Dziś dowiedziałem się ( I rok psychologia dl magistrów- Wrocław), żenie przepisują oceny z języka, nie wiem dlaczego akurat u nas tego nie robią??

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

W Warszawie przepisują spokojnie wszystkie języki. Nawet j rosyjski. niemiecki, angielski, i inne.
Widzisz taekie oddziały jak w Sopocie czy Wrocławiu, robią swoje przepisy.
Ewa Rokoszewska

Ewa Rokoszewska wieczny student,
biurwa, marzycielka
:)

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Marzena J.:

Jeśli chodzi o zawód psychologa moim zdaniem (które już zresztą wielokrotnie wyrażałam) ważne jest kim się jest, jak się pracuje i co się potrafi. To zweryfikuje rynek. Dobry psycholog będzie miał klientów i nikt go o certyfikaty pytać nie będzie.

Bardzo mi się podobają Twoje wypowiedzi Marzeno!
Mam podobne zdanie...

Nie stać mnie na mgr w swps.... A jestem już za stara na dziennie UW...

Rozważałam Pawią i Chodkowską.... Wybrałam to drugie, bo potrzebna mi wiedza. Znajomi z swps, dawno pracujący w zawodzie twierdzą, ze na początku była mała i to był jej atut. Pawia już też się rozrosła....

Chce sie uczyć... Sądzę, że tylko umiejetnosci pozwolą mi (postudiach) nie tylko znaleźc pracę w zawodzie, ale i ją utrzymać, a nie dyplom.Staram się zdobywać też doświadczenie...nie jest to proste... Na szczescie mam juz licencjat z pedagogiki i to mi pomaga być "blisko" psychologii.... Zdaje jednak sprawę, ze to wciąz za mało, aby byc zawodowcem:))

konto usunięte

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Witam
Czy ktoś może studiowała na SWPS :Diagnoza psychologiczna w praktyce kliniczne:studia podyplomowe:) Proszę o inf....jak jest, jakie wymagania itd.Z góry dziękuję:)anna

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Czy ktoś studiował psychologię dla magistrów w Sopocie? Jak tam jest? Zajęcia są tylko w soboty i niedziele czy również w piątki? Jak jest z przepisywaniem przedmiotów? Z góry będę wdzięczna za info.
Natalia P.

Natalia P. Kadry, Marketing,
Sprzedaż, Make-up.

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Paulina O.:
Czy ktoś studiował psychologię dla magistrów w Sopocie? Jak tam jest? Zajęcia są tylko w soboty i niedziele czy również w piątki? Jak jest z przepisywaniem przedmiotów? Z góry będę wdzięczna za info.


Przyłączam się do pytania :)
Patryk Kowalski

Patryk Kowalski ITIL process
manager/process
leader

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Ja właśnie studiuję w Sopocie. Zajęcia są wymagające i trzeba przysiąść do przedmiotów. Zajęcia odbywają się tylko w soboty i niedziele średnio 2 razy w miesiącu, piszę średnio, bo zdarzało się, że mieliśmy zajęcia 3 tygodnie pod rząd.
Odnośnie przepisywania przedmiotów, to nie ma problemu. Większość przepisują podczas rekrutacji, a w sprawie niektórych trzeba porozmawiać z wykładowcą.

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Patryk Kowalski:
Ja właśnie studiuję w Sopocie. Zajęcia są wymagające i trzeba przysiąść do przedmiotów. Zajęcia odbywają się tylko w soboty i niedziele średnio 2 razy w miesiącu, piszę średnio, bo zdarzało się, że mieliśmy zajęcia 3 tygodnie pod rząd.
Odnośnie przepisywania przedmiotów, to nie ma problemu. Większość przepisują podczas rekrutacji, a w sprawie niektórych trzeba porozmawiać z wykładowcą.

Jeśli piątków nie ma, to da się zorganizować czas. Często są takie zbitki zajęć, o których wspomniałeś?
"Zajęcia odbywają się tylko w soboty i niedziele średnio 2 razy w miesiącu, piszę średnio, bo zdarzało się, że mieliśmy zajęcia 3 tygodnie pod rząd."

Jakie są najczęściej specjalizacje? Na stronie wspominają, że uruchamiają określone specjalizacje, jeśli jest wystarczająca liczba studentów.

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

A i jeszcze jedno, najczęściej do której godziny w niedziele trwają zajęcia?
Patryk Kowalski

Patryk Kowalski ITIL process
manager/process
leader

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Odnośnie specjalizacji, to jeszcze nie interesowałem się tym zagadnieniem.
Patrząc na nowy plan, to bardzo często są takie zbitki zajęć. Niedziele do tej pory wyglądały dość przyzwoicie, bo zajęcia kończyły się najpóźniej ok. 16, ale w nowym semestrze nie wygląda to już tak różowo, bo są tygodnie, gdzie ostatni wykład (nieobowiązkowy) kończy się po 19.

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

No nieźle... Hmmm...
Ale i tak jestem zdecydowana w 90%, zobaczymy dalej...
Kto jeszcze planuje teraz pójść na psychologię dla magistrów w Sopocie?
Justyna Gireń

Justyna Gireń nauczyciel, Szkoła

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

witam, ja jestem zdecydowana na Poznań od tego roku, kto także ???? Dzwoniła juz nawet do dziekanatu w sprawie rekrutacji...niebawem zmienione bedzie stronka i bedzie nabór 2012/2013 :) Kto jeszcze chce zacząć w Poznaniu ???

Temat: SWPS - psychologia dla magistrów

Ja z innej beczki :) Walczę z sobą czy wybrać Sopot czy Warszawę no i czy warto dorabiać te pół roku jeżeli w zasadzie nic sieę z tego nie ma (poza wiedzą oczywiście) Może doradzicie?

Następna dyskusja:

Aktualna psychologia dla ma...




Wyślij zaproszenie do