Temat: Jakiego/-ką terapeute/-kę wybrać?
Psychoterapeuta to wykwalifikowany specjalista, który ma za sobą studia magisterskie, czteroletnie kursy, praktyki, własną psychoterapię oraz superwizję. Ważne jest, aby posiadał on certyfikat wydawany przez stowarzyszenie psychoterapeutyczne – jest ono zarówno potwierdzeniem nabytych umiejętności, jak i ma na celu zapewnienie klienta, że psychoterapeuta respektuje kodeks etyczny.
Jeżeli zdecydujemy się na wizytę u psychoterapeuty, powinniśmy zrobić rozeznanie. Przede wszystkim musimy być świadomi tego, iż nie każdy terapeuta będzie w stanie pomóc nam z naszym problemem. Przykładowo: specjalista od zaburzeń psychicznych nie będzie odpowiedni dla nas, jeśli zgłosimy się z problemem wychowywania dzieci. Każdy psychoterapeuta specjalizuje się w pewnym zakresie – jaki jest to zakres, należy sprawdzić jeszcze przed pierwszą wizytą. W przeciwnym wypadku, po wstępnej rozmowie, możemy zostać odesłani do innego specjalisty.
W momencie, gdy nie możemy zdecydować się pomiędzy kilkoma specjalistami, warto zadzwonić do każdego z nich i przeprowadzić krótki dialog. Naszego terapeutę powinno cechować:
- zaangażowanie w podejmowany temat;
- życzliwość;
- profesjonalizm;
- poważne traktowanie naszej osoby i zgłaszanego problemu.
Już po krótkiej rozmowie telefonicznej powinniśmy być w stanie ocenić, który specjalista przypadł nam najbardziej do gustu i z którym najprzyjemniej prowadziło się nam rozmowę.
Warto również zastanowić się, czy płeć terapeuty ma dla nas jakieś szczególne znaczenie. Istnieją bowiem przypadki, w których jest to bardzo ważna kwestia.
Po pierwszym spotkaniu będziemy wiedzieli, czy dany terapeuta nam odpowiada. Jeśli jednak podczas spotkania czuliśmy się nieswojo, nie powinniśmy z całą pewnością zapisywać się na siłę na kolejne sesje. Właściwym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie oczywiście dalsze poszukiwanie odpowiadającego nam specjalisty.