Temat: Dobre metody leczenia nerwicy natrectw,fobii,zaburzen...
Jedną ze skuteczniejszych metod pracy są metafory. Jak każda interwencja, wymagają one pojawienia się we właściwym momencie:
Hodża Nasredin, Subtelny przemytnik
„Co tam masz schowanego,” groźnie spytał celnik Mułłę, który właśnie przewoził na grzbiecie osła wielką stertę siana.
„Nic, przewożę tylko siano” odpowiedział Nasreddin. Celnik zaczął dokładnie wszystko przeczesywać, ale nic nie znalazł.
Mułła przez wiele jeszcze lat przewoził siano na grzbiecie osła, a celnik za każdym razem nic nie mógł mu udowodnić.
Kiedy już po wielu latach pracy celnik przeszedł na emeryturę, spotkał pewnego dnia Nasreddina w karawanseraj. ”Mułło, teraz kiedy już nie pełnię funkcji celnika, powiedz mi, co do licha za każdym razem przemycałeś ?”
„Osły’” odpowiedział Nasreddin.
(
http://nasreddin.w.interia.pl/opowiesci.htm)
Inna historia:
Pies i osioł
Pewnego dnia człowiek, który odkrył sekret mowy zwierząt, szedł sobie wiejską drogą.
Zobaczył osła, który właśnie zaryczał, a tuż obok stał pies, szczekając z całych sił.
Podszedł bliżej, mężczyzna zrozumiał sens tych wypowiedzi.
-Gadasz ciągle o trawie i pastwiskach, a ja czekam, że może powiesz coś o zającach i o kościach. Nudzisz mnie - skarżył się pies.
Mężczyzna nie mógł się powstrzymać. "Należy jednak zwrócić uwagę na pewną istotną rzecz, mianowicie na sposób wykorzystania siana, przypominający przecież funkcję mięsa", zaoponował.
Oba czworonogi natychmiast zajęły wrogą wobec niego postawę. Pies szczekał zajadle, chcąc go zagłuszyć, a osioł wymierzył mu tylną nogą tak celnego kopniaka, że mężczyzna stracił przytomność.
Potem zwierzęta wróciły do swojej kłótni.
Idries Shah, Opowieści derwiszów, Wyd. WAM, Kraków 2002, s. 85
Na temat tworzenia, funkcji społecznych, itd., 'faktów', w tym naukowych, polecam lektury z obszaru socjologii wiedzy. Z tego wynika taka korzyść, mająca znaczenie dla wątku, że postawa terapeuty na temat funkcjonowania i zdawania relacji z rzeczywistości wprost przekłada się na jego sposób pracy.
Można zadać sobie takie pytania: czy takie przekonania jakie posiadam pomagają pacjentowi, czy utrudniają osiąganie jego celów?
i: Czy lepiej poszukiwać porozumienia, czy podkreślać różnice? - Podjęcie tej decyzji może mieć samo w sobie wartość terapeutyczną.