Temat: Bezpłatna terapia PTSD (wypadki drogowe/komunikacyjne)
Agata Rakfalska-Vallicelli:
Jakie "uszkodzenia na tle psychicznym" mogą dotknąć osoby, które brały udział w wypadku, albo były jego świadkiem?
To co piszę poniżej proszę potraktować luźno, to co słyszałem z różnych źródeł, od terapeutów, którzy nie wierzą że PTSD można traktować jako zwyczajną powypadkową fobię.
Występują uszkodzenia o charakterze neurologicznym, nie spowodowane bezpośrednio jakimiś urazami mechanicznymi ale samym przeżyciem horroru. Objawy: Flashbacki (widziane na jawie przebłyski zdarzenia traumatycznego, nadmierna czujność, unikanie, sny i ruminacje a la "dokładny film z wypadku", agresja związana z pojawieniem się w otoczeniu bodźców przypominających zdarzenie traumatyczne, wrażliwość na niektóre zapachy (spalenizny, podgrzewanego plastiku), wrażliwość na dźwięki ruchu ulicznego, przyspieszenia, hamowanie, pisk hamulców etc, zaburzenia pamięci (nie pamięta się imion, nie pamięta, czy wyłączyło się gaz, (przypomina to obsesje), podatność na choroby (np. przeziębienia, zapalenia stawów) związana z wydzielaniem się hormonów stresu.
Nadmierna czujność prowadzi do chronicznego zmęczenia przypominającego depresję.... to jedynie początek listy.
Należy ją uzupełnić o utratę umiejętności zawodowych (unikanie jazdy samochodem, zaburzenia pamięci uniemożliwiające tłumaczenie ustne, gwałtowne zmiany nastroju spowodowane bodźcami, brak podzielności uwagi, łatwe rozproszenie uwagi - ofiara pozostaje w gotowości na ponowne zdarzenie traumatyczne, słucha ruchu ulicznego a nie tego co się do niej mówi. Rozpada się rodzina, ofiara terroryzuje ją swoim strachem, poczuciem winy, gwałtownie reaguje na newsy w tv o wypadkach.
"Film z wypadku" jest bardzo realistyczny, ofiara "pamięta bardzo dokładnie" ale niestety ta pamięć często nie odpowiada faktom. Często "bardzo dokładny" opis przeżyć związanych z traumą jest przyjmowany za faktyczny, np. w przypadku rozprawy sądowej.
Niestety tomografia, rezonans nie pomoże osądzić skali zniszczeń jakie doznała osoba podczas zdarzenia tramuatycznego, nauka chyba nie osiągnęła jeszcze możliwości badania zniszczeń na poziomie połączeń między poszczególnymi neuronami... mówi się o powiększonym ciele migdałowatym, o zniszczonych połączeniach między lewą i prawą półkulą...
Jedna z interpretacji ptsd, na pewno bardzo uproszczona: podczas wydarzenia traumatycznego wylewa się tak dużo hormonów stresu noradrenaliny (która powoduje powstanie bardzo dokładnego filmu ze zdarzenia) i kortyzolu (który powoduje uszkodzenie pamięci, wypadnięcie wielu klatek z filmu, które zostaną uzupełnione). Wypadek przeżywa się na nowo i na nowo, stan chorego bez leczenia farmakologicznego często z czasem się pogarsza.... czas nie leczy ran.
Jacek K. edytował(a) ten post dnia 08.06.11 o godzinie 18:48