Kinga Marciniak

Kinga Marciniak serwis
www.psychospace.pl

Temat: Za i przeciw

Pierwsza rzecz jaka ciśnie się na tablicę tego forum to proste pytanie o plusy i minusy porad psychologicznych w formie on-line. Według nas plusem jest ograniczenie stresu podczas pierwszego spotkania, względna anonimowość i łatwość kontaktu, minusem jest dla nas to, że nie każdy problem można w ten sposób rozwiązać. Co o tym myślicie? Zdecydowalibyście się na udzielanie takich porad?
Kinga Marciniak

Kinga Marciniak serwis
www.psychospace.pl

Temat: Za i przeciw

Czy nikt nie interesuje się tematem wirtualnych porad? Drodzy psychologowie, wyraźcie swoje zdanie.
Edward Jakubowicz

Edward Jakubowicz pedagog
resocjalizacji,certy
fikowany
socjoterapeuta,trene
...

Temat: Za i przeciw

Witam! Udzielam porad online na wielu portalach i forach internetowych. Porady te nie stanowią psychoterapii.Psychoterapia jest procesem a jednorazowa porada nie jest procesemsamym w sobie. Ale u klienta może uruchomić proces gotowości do zmian w swoim zachowaniu czy też całym życiu. Dlatego ważne jest to, w jaki sposób ta porada zostanie udzielona.Z moich doświadczeń wynika, że młodzi ludzie potrzebują konsultacji ze specjalistą w rozwiązywaniu swoich problemów. Barierę stanowi wysokośc odpłatności, jaką trzba dokonać, by taką pomoc uzyskać. A problemy z jakimi się zwracają o pomoc są naprawdę trudne i dla nich bardzo ważne.Odsyłam do mojego artykułu na ten temat, który ukaże się w jesiennym numerze czasopisma "Psychologia w szkole"
Kinga Marciniak

Kinga Marciniak serwis
www.psychospace.pl

Temat: Za i przeciw

Ale z drugiej strony zastanawia mnie dlaczego mogą płacić za droższe konsultacje face to face a nie chcą zapłacić znacznie mniej przy okazji porady on - line, która odbywa się w przyjemniejszych dla osoby szukającej pomocy warunkach. Może się też przecież okazać, że na jednaj konsultacji się skończy i będzie ona na tyle pomocna że rozpoczęcie terapii nie będzie potrzebne. Zastanawiające jest dlaczego ludzie chcą słuchać mało wnoszących porad anonimowych osób w sieci a nie korzystają z możliwości profesjonalnej pomocy. Czy może to przez to, że przyzwyczaili się do tego ze w sieci wszystko jest za darmo?
Gabriela Kalinowska

Gabriela Kalinowska terapeuta, zakład
poprawczy +
Femmeritum sc

Temat: Za i przeciw

Zastanawiam się, czy mała popularność pomocy on-line nie wynika z tego, że trzeba pisać. Pisanie jednak jest bardziej efektywne niż mówienie o swoich problemach. Zmusza człowieka do zastanowienia się nad tym , co tak na prawdę boli i czego się oczekuje. Pisanie zmusza do precyzowania myśli. Mówić można wszystko , co dyktują emocje, pisać natomiast uruchamia poznawcze mechanizmy. Nie jest to jednak łatwe! Ale wydaje mnie się, że skraca drogę do zdrowienia!
Kinga Marciniak

Kinga Marciniak serwis
www.psychospace.pl

Temat: Za i przeciw

Pisanie chyba nie jest problemem, ludzie są do tego przyzwyczajeni. Piszą cały czas, fora kipią od mniej lub bardziej wstrząsających historii o ich problemach. Stąd mamy tyle blogów. Większym problemem jest dla ludzi mówienie wprost o problemie, wolą przelać to co myślą na papier, a raczej "na monitor". Jakby potrzebowali się wygadać, ale nie mieli już potrzeby by ktoś inny obiektywnie ocenił ich sytuację i coś doradził. Po prostu piszą chętnie, ale bezproduktywnie.
Anita K.

Anita K. Psychoterapeuta,
Psycholog,
Nauczyciel
Mindfulness.

Temat: Za i przeciw

Wydaje mi się, że klientem dla tego typu pomocy psychologicznej są osoby, które po pierwsze dobrze się czują posługując się tego typu medium komunikacyjnym. Potrafią szybko pisać i mają wprawę w "chacie" oraz potrafią w sposób łatwy wypowiadać się na piśmie. Są też osoby, którym łatwiej jest mówić o swoich problemach, nawet na otwartym forum ( patrz forum "bezpłatne porady psychologiczne i coachingowe" na GoldenLine) niż w gabinecie psychoterapeuty.

Internet jako medium komunikacyjne, za pośrednictwem którego można podjąć się udzielania porady psychologicznej jest też dobrym rozwiązaniem dla osób zamieszkałych w małych miejscowościach, gdzie brak jest psychologa i aby otrzymać poradę psychologiczną "Face to Face" trzeba jeździć kilka godzin do większego miasta gdzie jest dostępny psycholog.

Jednak warunkiem podjęcia się poradnictwa takim osobom, jest by nie były one zaburzone psychicznie. Ponieważ osoby zaburzone psychicznie (zaburzenia osobowości, lęki, depresja itp) potrzebują czasem długoterminowej indywidualnej terapii i niejednokrotnie leczenia farmakologicznego, czego przez Internet zapewnić nie można. Ale można takiej osobie przez Internet poradzić by zdecydowała się skorzystać z bezpośredniej pomocy psychoterapeuty lub psychiatry, jeśli udzielający porady on-line psycholog uzna taką konieczność.

Pozostawiajmy jednak określenie "psychoterapia" do tego co się dzieje w gabinecie psychoterapeuty lub psychiatry i nie nazywajmy udzielania porad przez Internet terapią. Ani w żaden sposób, poprzez używanie określeń, które mogą się klientom z terapią kojarzyć (np. "gabinet") nie sugerujmy, że może on znaleźć terapię przez Internet.

Może znaleźć poradę, krótkoterminową pomoc przy konkretnym problemie, psychoedukację a nawet rodzaj treningu interpersonalnego w celu nabycia i przetrenowania samemu pod kierunkiem psychologa pewnych umiejętności, ale po terapię powinien się zgłosić do psychoterapeuty czy psychiatry w realu.

Następna dyskusja:

Pozew przeciw ??????????




Wyślij zaproszenie do