Grzegorz
M.
Farmaceuta, trener,
redaktor, mediator.
Temat: Analiza wypowiedzi artykuł
Poniżej zamieszczam fragment artykułu, bez przykładów swojego artykułu z zakresu analizy wypowiedzi, który ukazał się w kwartalniku Krymigraf.Analiza lingwistyczna to proces analizy wypowiedzi (oświadczenia) w celu określenia poziomu jej spójności oraz detekcji fragmentów wypowiedzi, w których występują oznaki ukrywania informacji lub wysokiego napięcia emocjonalnego. Technika ta polega na dokładnej analizie parametrów takich jak rzeczowniki, zaimki, czas gramatyczny, długość zdań, wyjątkowe słowa, przeskok w czasie, odniesienia czasowe, forma bierna, próżnia, emocje, imiona, proporcje pomiędzy segmentami oświadczenia, znaki interpunkcyjne, niedokończone wypowiedzi itp.
Podstawowe założenia analizy lingwistycznej to:
• Oświadczenie bez „zanieczyszczeń” – oświadczenie złożone samodzielnie przez autora, bez sugestii osób trzecich. Osoba prowadząca rozpytanie nie może zadawać pytań sugerujących odpowiedzi, zalecane jest stosowanie wyłącznie pytań otwartych a pytania zamknięte należy stosować wyłącznie gdy konieczne jest potwierdzenie lub wyjaśnienie jakiejś konkretnej kwestii. Zalecaną techniką rozpytania jest wywiad kognitywny. Dla zwiększenia skuteczności techniki zaleca się aby autor rozpoczął wypowiedź/oświadczenie od opisu dnia na parę godzin przed zdarzeniem krytycznym np. od pobudki w tym dniu.
• Używaj tego samego języka co obiekt analizy – każdy posiada swój własny słownik, własne określenia dla konkretnych rzeczy, przedmiotów. W trakcie rozpytania istotnym jest aby osoba prowadzące rozpytanie nie narzucała własnego słownika osobie rozpytywanej a wręcz zaleca się aby osoba prowadząca rozpytanie używała słów, zwrotów używanych przez osobę rozpytywaną.
• Ludzie nie chcą kłamać – ludzie zawsze pomijają pewne fakty w swych wypowiedziach. Z jednej strony wynikać to może z tego , że ich zdaniem pewne fakty są nieistotne a z drugiej strony będzie to wynikało z obawy przed zdemaskowaniem bezpośredniego kłamstwa. Więc bezpieczniej jest pominąć pewne fakty niż tworzyć nieprawdziwą wypowiedź.
• Wszystko co mówi obiekt analizy ma znaczenie – analiza realizowana jest na poziomie pojedynczego słowa, i zdarzyć się może, że właśnie „to jedno słowo” może być kluczem do całej sprawy. Dla tego tak istotnym jest aby wypowiedź nie była zanieczyszczona żadnymi sugestiami, podpowiedziami ze strony prowadzącego rozpytanie.
• Każdy występujący parametr to znak ostrzegawczy – im więcej parametrów występuje w analizowanej wypowiedzi , tym większe prawdopodobieństwo (ryzyko), że oświadczenie jest niewiarygodne. Zdarzają się jednak wypowiedzi, w których występuje tylko jeden parametr i tylko raz ale i tak przyświadcza on o nieszczerości wypowiedzi.Ten post został edytowany przez Autora dnia 17.08.13 o godzinie 10:51