Krzysztof K.

Krzysztof K. psycholog,
psychoterapeuta

Temat: KONFERENCJA - WCZESNA INTERWENCJA W PSYCHOZIE - JAK I...

Szanowni Państwo,

Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na konferencję:

WCZESNA INTERWENCJA W PSYCHOZIE - JAK I DLACZEGO?

Konferencja odbędzie się w piątek 16 października 2015 r. w godzinach 11.00 -
14.30 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, aula S204.

Honorowym gościem i głównym prelegentem będzie Dr Brian Martindale, psychiatra i psychoterapeuta. Przez wiele lat pracował w uznanym i nagradzanym zespole wczesnej interwencji w Wielkiej Brytanii. Pełnił funkcję Prezydenta i jest dożywotnio Honorowym Członkiem ISPS (International Society for the Psychological and Social Approaches to Psychosis - Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Psychologicznego i Społecznego Podejścia do Psychoz), Honorowym Prezydentem i współzałożycielem EFPP (European Federation for Psychoanalytic Psychotherapy in the Public Sector - Europejska Federacja Psychoterapii Psychoanalitycznej w Sektorze Publicznym), Honorowym Członkiem WPA (World Psychiatric Association), dla którego stworzył międzynarodowe wytyczne dotyczące wczesnej interwencji w psychozie dla lekarzy psychiatrów (International Guidelines for Psychiatrists in Early Intervention in Psychosis), Członek Zarządu Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.

Dr Brian Martindale przedstawi szereg humanitarnych i finansowych powodów, wskazujących na użyteczność i zasadność wczesnej interwencji w psychozie (w przypadku pierwszego epizodu). Psychiatria pozostaje w tyle za innymi dyscyplinami zdrowia, w których współcześnie dużo większy nacisk kładzie się na wczesne wykrywanie i zapobieganie chroniczności. Nadal najwięcej środków na zdrowie psychiczne wydatkowanych jest na szpitale psychiatryczne, szczególnie w przypadku pacjentów cierpiących na zaburzenia psychotyczne, u których interwencje we wcześniejszych stadiach choroby były nieodpowiednie i w związku z tym zaburzenie stało się chroniczne. Opierając się na swoim doświadczeniu zawodowym, dr Martindale zaprezentuje, w jaki sposób zorganizować w społeczności usługi opiekuńcze i lecznicze tak, aby zapewnić ich największą skuteczność. Podkreśli szczególną rolę edukacji
społecznej, włączania rodzin, zakres psychologicznych interwencji i łączenia ich z leczeniem farmakologicznym. Będzie to wyjątkowa okazja poznania niezwykle ciekawego i wiele wnoszącego podejścia do pracy z pacjentami psychotycznymi i ich rodzinami.Szczególnie cenna dla praktyków zaangażowanych w tego rodzaju pracę oraz osób odpowiedzialnych za organizowanie i finansowanie leczenia pacjentów psychotycznych.

Oprócz wykładu Dr Martindale'a planowana jest dyskusja panelowa z udziałem specjalistów zaangażowanych w pracę z pacjentami psychotycznymi, zarówno w ramach leczenia, jak i na poziomie organizacji i koordynacji różnych form pomocy. W panelu potwierdzili udział:

lek. Kalina Skwarska - specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, pediatra, ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży "Młodzieżowy Nowy Port", Gdańskie Centrum Zdrowia. Ukończyła szkolenie z psychoterapii atestowane przez Zarząd sekcji Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

Bartłomiej Gorlewski - lekarz specjalista psychiatrii, psychoterapeuta w trakcie uzyskiwania certyfikatu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w trakcie szkolenia podstawowego w Ośrodku Psychoterapii Psychoanalitycznej „Trójmiasto". Kierownik Oddziału leczenia zaburzeń nerwicowych i osobowości nr VI, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.

Agnieszka Bittner - Jakubowska - certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalista w dziedzinie psychologii klinicznej, zastępca kierownika Centrum Zdrowia Psychicznego OPTIMMED w Gdańsku. Prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych.

Anna Szczepaniak - psycholog, w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, ukończyła 4-letni kurs psychoterapii w nurcie integracyjnym pod patronatem Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, przygotowujący do egzaminu certyfikacyjnego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jest w trakcie szkolenia z psychoterapii w Ośrodku Psychoterapii Psychoanalityczej "Trójmiasto", atestowanym przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej. Doświadczenie zawodowe w zakresie diagnozy psychologicznej,
psychoterapii indywidualnej i grupowej zdobyła pracując na oddziale dziecięco-młodzieżowym Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku oraz w Ośrodku Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju, Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Fundacji Wspierania Dzieci i Rodzin w Gdańsku.

Dyskusję poprowadzi Edyta Biernacka - psychoanalityczka, superwizor i terapeuta szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Psychoterapeutka i superwizor na Oddziale Leczenia Zaburzeń Osobowości w Krakowie. Wraz z Władysławem Banasiem prowadzi Krakowską Szkołę Psychoterapii Psychoanalitycznej. Od 2004 roku we władzach PTPP (w Zarządzie, Radzie, Komisjii Etycznej). Obecnie pracuje z dorosłymi w gabinecie prywatnym. Jej szczególnym obszarem zainteresowań jest psychoterapia głębokich zaburzeń osobowości.

W dyskusji panelowej zapowiedzieli także swój udział przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Konferencję Honorowym Patronatem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk

Szczegółowy program oraz informacje organizacyjne w załączniku.

Serdecznie zapraszamy!
Komitet organizacyjny:
Agnieszka Humięcka, Katarzyna Kędziora - Kummer, Joanna Kozaka, Oskar Zięba