Agnieszka
Kaczor
Professional Scrum
Master II;
Professional Scrum
Owner
Temat: Zaklinacz psów - co o gościu sądzicie?
Sylwia M.:
Agnieszka Jankowiak:
Natalia Maros:
Nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci na pytanie jakich metod stosję, ponieważ ile psów w szkole miałam, tyle metod użyłam. Czyli w samym roku 2010 jakieś 80....Nie da się zastosowac jednej i tej samej metody do każdego psa, nawet jeśli maja podobne charaktery.
To pierwsza sprawa.
Pies nie dominuje nad człowiekiem, bo nie może być mowy o dominacji międzygatunkowej. Wiewiórka nie dominuje nad kotem, a świnia nad kozą. Różne gatunki.
Teoria dominacji powstała w oparciu o badania na wilkach i to w niewoli. Wyniki tych badań są niewymierne i niezgodne ze stanem rzeczywistym, ponieważ ani pies nie jest wilkiem, ani człowiek psem.
Dlaczego pies skacze? To zależy jaka jest sytuacja i jaki pies. Najczęściej po to,żeby być bliżej twarzy człowieka. Twarz można polizać, a to główny sposób kontaktu, jaki stosuje pies. Poobserwuj dwa psy. Najpierw wąchają sobiem zady, a potem często liżą sobie pyszczki. Szczególnie jeślim obydwa psy się zaprzyjaźniają i widują się stosunkowo często, ale nie mieszkają ze sobą. Mało tego. Jeśli chcielibyśmy się uparcie trzymać teorii dominacji, to skakanie i utrzymanie się blisko twarzy świadczyłoby nie o dominacji, a właśnie o podporządkowaniu. Pies podporządkowany drugiemu psu na znak uległości, wylizuje tamtemu pyszczek. To sygnał znaczący "jestem malutki, nie rób mi krzywdy".
Często jednak, szczególnie gdy pies skacze na obcych na ulicy, to objaw bardzo dużej niepewności i lęku. Pies skacze na człowieka i cieszy się do niego, żeby go niejako udobruchać. Czyli kolejny sygnał dawany człowiekowi, który często źle zostaje odczytany.
Wyobraźmy sobie taką sytuację:
lękliwy pies stara się jakoś sobie poradzić ze stresem. Skacze więc na człowieka, na co ten raguje krzykiem i złością. Może nawet słynnym deptaniem po łapkach. Co się dzieje w głowie psa? Boi się jeszcze bardziej i nastepnym razem skoczy szybciej i wyżej, żeby tylko zdążyć przed wybuchem złości człowieka. Koło się zazębia, problem zamiast się rozwiązać , to staje się jeszcze większy.
Tak więc jak widzisz, żeby dobrze wychowac psa należałoby najpierw pomyśleć tak jak on, zanim się sięgnie po teorie typu dominacja.
Spotkałam się z opiniami, że pies ciągnie na smyczy, bo próbuje dominować. Ale największą głupotą z jaką przyszło mi walczyć, to przekonanie, że pies wchodzi na kolana, bo dominuje właścicielkę. Jak się pote okazało, pies potwornie bał się rzeźby, która stała w rogu pokoju i usiłował się jakoś ratować. Wchodził na kolana swojej pani, która go biła za to, bo on przecież dominuje. Strach przed rzeźbą pogłębiał się, podpopywało się zaufanie do człowieka. W rezultacie pies zaczął kąsac właścicielkę. Na szczęście udało się to wszystko odkręcić.
Zatem jeśli chcemy pomóć swoim psom, myślmy jak one. Bo nam jest łatwiej zejść do ich poziomu, niż wymagac od psa, żeby wspinał się na poziom ludzki...
Hej Natalia,
w takim razie powiedz mi dlaczego przy charakterystyce ras psów okresla się niektóre jako dominujące?.Skoro teora dominacji postała na wilkach, które są z rodziny psowatych http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilk i twierdzisz, że to nie odzwierciedla stanu faktycznego to skąd to porównanie do wiewiórki i kota czy Swini i kozy? Poza tym chyba sa jakieś nowe badania, bo w tekim razie czym zajmowaliby się behawioryści? Piszesz, że pies skacze bo chce być bliżej twarzy człowieka, i tutaj przyklad jak zachowują się dwa pieski. Jak sama napisalaś, człowiek nie jest psem, wiec nie wiem czy te zachowania psów do psów mozna przenieść na zachowania psa do człowieka. Szczerze mówiac jeszcze nie widziałam, żeby pias najpierw wachał tyłek człowiekowi:-)Kwestia, zrozumienia jak myśli nasz pies to podstawa i z tym się całkowicie zgadzam, przeczytałam tez pare książek a tan tamat np Tajemnice psiego umysłu Stanley Coren/ polecam.
Może polecisz coś do poczytania na temat teorii, o których piszesz?
Pozdrawiam.
Wspomniany Stanley Coren w książce "Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób?" obszernie pisze o próbie socjalizacji wilków, pochodzeniu psa oraz wyjaśnia dlaczego pies nie jest wilkiem.
Nigdy nie napisalam, ze pies jest wilkiem, prosze przeczytaj jescze raz moja wypowiedz, bo wydaje mi sie ze zle ja zrozumialas.
Mateusz ma racje, za daleko odeszlismy od tematu.