Przemek Kobra

Przemek Kobra CEO, Własna
działalność IT

Temat: Studia czy nauka we własnym zakresie (Programowanie ->...

Witam,

Od pewnego czasu uczę się programowania docelowo chciałbym zająć się programowaniem z użyciem sztucznej inteligencji na nieco wyższym poziomie z wykorzystaniem neurobiologii, kongwinistyki (psychologia, filozofia umysłu, lingwistyka) zastanawiam się nad dalszym wyborem ścieżki edukacyjnej.

Zastanawiam się czy jest większy sens studiowania na np. kierunku Neuroinformatyka lub Kongwinistyka czy tego samego, co będę w stanie wyuczyć się na studiach w zakresie mi potrzebnym będę się w stanie sam wyuczyć? Ma ktoś jakieś rozeznanie w tym temacie, studiował coś zbliżonego? Na studiach jest laboratorium, aparatura do pewnych rzeczy niezbędna, żeby lepiej opanować i to jedyny plus.

konto usunięte

Temat: Studia czy nauka we własnym zakresie (Programowanie ->...

Studia to w gruncie rzeczy strata czasu. Ale, ale, są zagadnienia których ciężko się samemu nauczyć. Przede wszystkim chodzi o matematykę, jeśli nie jesteś w niej biegły to biegiem marsz na uczelnię.
Poza tym dużo zależy od kierunku. Ja przykładowo na swoim kierunku spotkałem się ze sprzętem laboratoryjnym i wyposażeniem przemysłowym. Wiedza bezcenna bo nigdy nie kupię sobie prywatnie kawałka elektroniki za kilka tysięcy euro. Czy oscyloskopu wartego więcej niż luksusowy samochód. Właśnie dlatego warto iść na studia, aby poznać to czego nie spotkasz przez wiele następnych lat w praktyce.
A jeśli zamierzasz zajmować się bardzo zaawansowanymi zagadnieniami to tym bardziej. Na dobrych uczelniach wykładowcy nie siedzą pierdząc w stołki. Ale prowadzą pomiary i badania, jak się dobrze trafi to można naprawdę ciekawe znajomości zawrzeć. A trzeba zaznaczyć że są to ludzie z wiedzą wykraczającą poza książki.
Przemek Kobra

Przemek Kobra CEO, Własna
działalność IT

Temat: Studia czy nauka we własnym zakresie (Programowanie ->...

Też i tak myślałem. Wielu zagadnień występujących na przedmiotach o specjalizacji Neuroinformatyka nie będę w stanie sam sprawdzić, bo brak aparatury... tym bardziej, że mam pewien pomysł w głowie dość ambitny i jeżeli miałbym już studiować to zapewne wolałbym związać się z pracą naukową zatem i doktorat i praca na uczelni, jako, że tego pomysłu a właściwiej mówiąc badania nie będę w stanie przeprowadzić bez pracy naukowej i dostępu do odpowiedniego sprzętu. Nadmienię, że chodzi o napisanie języka programowania "programującego przez wyrażanie myśli" bardzo ambitny cel i skomplikowany tu bez odpowiedniej wiedzy (neurobiologia, lingiwistyka, filozofia umysłu) się nie obejdzie, więc zostają jedynie studia.

konto usunięte

Temat: Studia czy nauka we własnym zakresie (Programowanie ->...

Dość futurystycznie to zabrzmiało. Mam nadzieję że opierasz swój cel na jakichś realnych danych naukowych. Bo w przeciwnym przypadku to rzucanie się z motyką na słońce.
Dziwnie zabrzmiało "języka programowania programującego przez wyrażanie myśli". Jeśli myślisz o interfejsie mózg komputer to on już istnieje i jest rozwijany na Politechnice Warszawskiej. Ale to kosmicznie skomplikowany temat i będący w stadium mocno doświadczalnym. O przekazywaniu myśli to tam jeszcze nikt nie marzy, jak na razie ogranicza się to głównie do sterowania klawiaturą. A sygnały mózgowe są podobno identyczne u każdego człowieka i żadna lingwistyka nie jest potrzebna.
Natomiast jeśli mówisz o programowaniu z języka ludzkiego. To będzie to raczej mało wydajne.
Ponadto wydaje mi się że przetwarzanie mowy na program komputerowy już zostało stworzone.

Następna dyskusja:

Freelancer 2,5k czy studia ...




Wyślij zaproszenie do