Temat: Responsywna strona - grafika, kod
Aż muszę się wypowiedzieć, bo boli mnie patrzenie na tego typu podejścia :)
Damianie - a do jakich użytkowników jest kierowana witryna? Jacy użytkownicy (o jakich rozdzielczościach ekranów) będą z niej najczęściej korzystali?
Witryna może być kierowana stricte dla użytkowników urządzeń przenośnych np. telefonów / smartfonów. Ale czy ma być dostosowana dla użytkowników np. tzw. featurephone'ów z rozdzialczościami do 320pikseli czy też nie (dodatkowo nie korzystających w ogóle z Javascript!) ? A może więcej użytkowników będzie wyświetlało witrynę na dużym monitorze z rozdzielczością HD. Czy pozostawianie witryny na szerokości 1366 pikseli będzie wówczas fair i wygodne dla tychże użytkowników? :)
Jeśli coś ma być kierowane "do wszystkich" to polecam podejście prawdziwie
responsywnej strony internetowej, która opiera się na wartościach procentowych (dla elementów stałych, graficznych etc.) oraz tzw. "emach" dla czcionek. To, o czym domyślam się piszesz i rozmawiamy to podejście tzw.
adaptatywne - dostosowujące się do pospolitych i najpopularniejszych przedziałów rozdzielczości ekranów.
Jeśli strona już funkcjonowała, a jej przebudowa jest wynikiem obserwacji danych analitycznych to dane te jest stosunkowo łatwo pozyskać i odpowiednio "obrobić". Jeśli nie - jest to wróżenie z fusów lub (mam nadzieję) efekt dobrze zaplanowanej i przeanalizowanej strategii wdrożeniowej.
Nie ma uniwersalnych układów i tzw. breakpointów rozdzielczości ekranów. Sama fragmentaryzacja urządzeń mobilnych z systemem Android to setki, jak nie tysiące konfiguracji, co fajnie ukazuje poniższa graficzka:
Warto też na etapie projektowania skonsultować to z programistami, którzy będą te layouty "kodowali". Jeśli zamierzają oni skorzystać z jakiegoś popularnego frameworka do implementacji RWD np. Twitter Bootstrap, to punkty, na których ten framework "łamie" swój wygląd domyślnie są do wglądu w dokumentacji platformy -
http://getbootstrap.com/css/#responsive-utilities. Analogicznie w przypadku innych narzędzi.
Jeśli chcesz to zaprojektować sam to pamiętaj również o tym, że wówczas właśnie swoim programistom dokładasz pracy :) Może jestem trochę niezbyt tradycjonalny ale wolę (i tym samym sugeruję to innym) więcej analizować niż później walczyć. W razie innych pytań i kłopotów - chętnie pomogę :)