Przemysław Pilaszek

Przemysław Pilaszek live your life !

Temat: zagrożenia w energetyce

(pozniej rozwine)

Zagrozenia te rozciagaja sie od wzrostu cen energii po niedobory energii i wylaczenia.

http://biznes.onet.pl/elektrownie-nie-zdaza-z-nowymi-i...
Przemysław Pilaszek

Przemysław Pilaszek live your life !

Temat: zagrożenia w energetyce

w najblizszych latach jak w najblizszych - jesli do 2020 mamy zrealizowac zapisane cele to w koncowce moze byc naprawde ciekawie...

http://biznes.onet.pl/ceny-energii-wzrosna-nawet-dwukr...
Przemysław Pilaszek

Przemysław Pilaszek live your life !

Temat: zagrożenia w energetyce

ŹRÓDŁO

Przerażające wnioski po symulacji awarii prądu

Naukowcy z berlińskiej uczelni symulowali awarię prądu w Berlinie. Wizja jest przerażająca: miasto pogrążyłoby się w chaosie, biedni plądrowaliby sklepy.

Naukowcy z berlińskiej Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa (HWR) stwierdzili w menedżmencie kryzysowym Berlina wielkie deficyty w zakresie infrastruktury. Jeśli przez kilka dni w mieście brakowałoby prądu, zapanowałby chaos - stwierdził zespół kierowany przez Birgittę Sticher, który na zlecenie Federalnego Ministerstwa Badań Naukowych przygotował raport oceniający przygotowania stolicy na taką okoliczność.

Jak dotrzeć do informacji?

W skutek dłuższej przerwy w zaopatrzeniu w prąd mieszkańcy Berlina byliby odcięci od źródeł informacji. Co prawda funkcjonowałby system informacyjny instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe, ale nie wypracowano żadnej strategii docierania do mieszkańców, i informowania ich o możliwościach pomocy.

Największe ryzyko istnieje w tzw. dzielnicach społecznych napięć, których mieszkańcy czują się poszkodowani przez życie. Jeżeli mieliby uczucie, że także w przypadku tak poważnej awarii, nikt o nich nie myśli, wznieciłoby to ich wielki gniew i doszłoby do plądrowań sklepów i zamieszek - prognozują naukowcy.

Paliwo szybko się kończy

W mieście wystąpiłyby także zmasowane problemy infrastrukturalne. Paliwo do agregatów prądotwórczych dla służb policji, straży pożarnej i szpitali wystarczyłoby tylko na jedną dobę. Zaopatrzenie miasta w wodę możliwe byłoby tylko pół dnia. W całym Berlinie są tylko dwie stacje benzynowe, które mają własne awaryjne zaopatrzenie w prąd.

Na podstawie analizy dokonanej przez naukowców planuje się stworzenia nowego systemu bezpieczeństwa i zainstalowanie w poszczególnych dzielnicach stałych punktów informacyjnych.

Blackout w Hanowerze

W nocy 13 lipca br. w Hanowerze przez 80 minut 600 tys. mieszkańców miasta i liczne firmy były bez prądu. Awaria kondensatora w transformatorze uniemożliwiła przełączenie stacji przekaźnikowej do innej sieci.

Szpitale w Hanowerze czerpały energię z własnych agregatów prądotwórczych - "Na szczęście nie było żadnej operacji" - powiedział prof. Adams z Kliniki Uniwersyteckiej w Hanowerze. W sukurs domom starców, gdzie bez przerwy pracują urządzenia medyczne, przyszła straż pożarna, której wozy wyposażone są w agregaty.

Kiedy następuje przerwa w dostawie prądu agregaty prądotwórcze włączają się w kilka sekund. Przez krótki czas wszystkie urządzenia muszą być zasilane przez baterie i akumulatory.

Jak powiedziała kierowniczka jednego z domów starców: "Nauczką z tej przerwy w dostawie prądu jest to, że musimy kupić większą ilość latarek".
Przemysław Pilaszek

Przemysław Pilaszek live your life !

Temat: zagrożenia w energetyce

ŹRÓDŁO

Ostre mrozy utrudniają zaopatrzenie Europy w energię elektryczną. Jeszcze na początku lutego Niemcy byli w stanie eksportować nadwyżki prądu do Francji. Teraz sami mają niedobory energii elektrycznej. Żeby móc sprostać zapotrzebowaniu, operatorzy systemów przesyłowych musieli uruchomić rezerwowe siłownie i dokupić prąd w Austrii. Donoszą o tym Financial Times Deutschland i wychodzący w Düsseldorfie Handelsblatt.

W obliczu niskich temperatur popyt na energię utrzymuje się niezmiennie na wysokim poziomie. Zdaniem dziennikarzy "Handelsblatt" sytuacja na rynku energetycznym może w najbliższych dniach ulec dalszemu pogorszeniu. Niemcom grozi niedobór energii. W środę, w przeciwieństwie do poprzednich dni, energia wiatrowa jedynie w niewielkim stopniu przyczyniła się do poprawy zaopatrzenia w prąd.

Przyczyny niedoboru są różne. Po pierwsze, od przełomu w polityce energetycznej w Niemczech pracuje jeszcze tylko dziewięć siłowni jądrowych. Dlatego operatorzy systemów przesyłowych są w większym stopniu skazani na prąd pochodzący z kolektorów słonecznych i turbin wiatrowych.

Ponieważ jednak ilość prądu od dostawców energii wiatrowej waha się w zależności od warunków pogodowych, Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych wybrała w regionie Ren-Men-Neckar cztery stare, właściwie nierentowne siłownie, jako zimową rezerwę a także zarezerwowała dostawy prądu z sąsiedniej Austrii.

Zaskoczyła fala mrozów

Energia wiatrowa jest przyjazna dla środowiska, ale zależna od pogody.

Drugą przyczyną wąskiego gardła jest fala mrozów, jaka nawiedziła Europę. Popyt na energię i gaz bije rekordy. Na przykład rosyjski Gazprom czasowo redukował dostawy do Europy, żeby móc obsłużyć rodzimy rynek. Dlatego - jak pisze Handelsblatt - w tych dniach do południowych Niemiec dociera z przerwami o 30 procent mniej gazu.

W Niemczech, w zbiornikach rezerwowych, jest co prawda dosyć gazu - twierdzą eksperci. Ponieważ jednak zbiorniki te znajdują się w północnych Niemczech, transport gazu na południowy kraniec RFN może zająć nawet kilka dni.

W dodatku wskutek fali mrozów popyt na energię elektryczną wzrósł również we Francji, gdzie mieszkania ogrzewa się w dużej mierze prądem elektrycznym. Dlatego ten kraj skorzystał na początku tygodnia z prądu z Niemiec. Obecnie taka pomoc nie jest już możliwa.
Przemysław Pilaszek

Przemysław Pilaszek live your life !

Temat: zagrożenia w energetyce

ŹRÓDŁO

W związku z silnymi mrozami utrzymującymi się w Rumunii od kilku tygodni władze tego kraju rozważają ograniczenia dostaw energii do odbiorców przemysłowych i wstrzymanie eksportu elektryczności. Może do tego dojść już w czwartek.

- Przedsiębiorstwo dystrybucji energii elektrycznej Transelectrica zostało upoważnione do ograniczenia lub wstrzymania sprzedaży prądu na eksport i ograniczenia jego zużycia w krajowym systemie energetycznym w okresie od 16 lutego do 15 marca - poinformował we wtorek rząd w Bukareszcie.

- Chodzi o środki ostrożności, które zostaną zastosowane tylko wtedy, jeśli zajdzie taka potrzeba - powiedział premier Mihai Razvan Ungureanu. Redukcje dostaw prądu mają obowiązywać do czasu uzupełnienia zapasów paliwa w zakładach energetycznych i osiągnięcia równowagi pomiędzy zużyciem a produkcją energii.

W 2011 roku Rumunia wyeksportowała 2,4 mld KWh energii.

Ministerstwo gospodarki Rumunii tłumaczy decyzję o ograniczeniach poważnym wzrostem zużycia gazu i trudnościami w zapewnieniu dostaw węgla z uwagi na falę zimna i opady śniegu.

Rząd zapewnia, że ograniczeniami mogą być objęci jedynie eksporterzy prądu i najwięksi odbiorcy przemysłowi energii. W poniedziałek został zwolniony jeden z dyrektorów firmy Transelectrica, który dawał do zrozumienia, że ograniczenia w dostawach prądu mogą dotknąć także gospodarstwa domowe.

Prezydent Rumunii Traian Basescu zapewniał, że osoby prywatne nie będą pozbawione prądu.

W Rumunii od kilku tygodni panują syberyjskie mrozy; wystąpiły też obfite opady śniegu. Z tego powodu w kraju zmarły 74 osoby, poważnie jest utrudniony ruch drogowy i kolejowy.
Przemysław Pilaszek

Przemysław Pilaszek live your life !

Temat: zagrożenia w energetyce

Coraz gorsze warunki w Polsce, 100 tys. odbiorców bez prądu.

ŹRÓDŁO

Śnieg coraz bardziej daje się we znaki. Z powodu intensywnych opadów 100 tysięcy odbiorców na Mazowszu i Podlasiu jest pozbawionych prądu - informuje TVN 24.

Zimowa aura towarzyszy nam od początki świąt wielkanocnych. W wyniku intensywnych opadów śniegu doszło do licznych awarii sieci energetycznych. Śnieg zalegający na drzewach powoduje, że te często łamią się i powodują przy tym zerwania linii wysokiego napięcia.

Na Mazowszu i Podlasiu jest ponad 100 tys. odbiorców bez prądu. Awarie wystąpiły głównie w powiatach wyszkowskim, mińskim, legionowskim i białostockim.
Przemysław Pilaszek

Przemysław Pilaszek live your life !

Temat: zagrożenia w energetyce

ŹRÓDŁO

Podlasie: 36 tysięcy odbiorców bez prądu

Niemal 36 tys. odbiorców województwa podlaskiego jest obecnie pozbawionych prądu. Awaria została wywołana opadami ciężkiego śniegu z deszczem - poinformowało TVN24. Na miejscu pracują służby, a usterki powinny być usunięte w ciągu kilku godzin.

Przerwy w dostawie prądu odnotowano m.in. w Bielsku Podlaskim, Korycinie, Siemiatyczach, Dąbrowie Białostockiej i Białowieży.

Specjalistka ds. komunikacji w PGE Dystrybucja S.A. w Białymstoku Agnieszka Tyszkiewicz mówiła, że awarie dotyczą w większości terenów leśnych - linie energetyczne obciążają drzewa, na których zalega śnieg. Dodała, że trudno jest te miejsca zlokalizować oraz dojechać specjalistycznym sprzętem. Dlatego - jak powiedziała - liczba uszkodzonych linii ulega ciągłym zmianom, bo lokalizowane są kolejne miejsca.

- Mam zapewnienie, że awaria zostanie usunięta około godziny 12 i wtedy też do gospodarstw powróci zasilanie - poinformowała Monika Stanisławek z PGE Dystrybucja i dodała, że pozbawione prądu zostało 3 tys. gospodarstw w rejonie energetycznym Bielska Podlaskiego i 16 tys. w rejonie Białegostoku.

Przyczyną awarii są trwające całą noc opady śniegu z deszczem. W ich wyniku gałęzie i drzewa zrywały linie energetyczne.

Dyżurny podlaskiej straży pożarnej poinformował, że strażacy od rana mieli tylko kilka zgłoszeń o powalonych drzewach.
Przemysław Pilaszek

Przemysław Pilaszek live your life !

Temat: zagrożenia w energetyce

Wichury nad Polską: 238 tysięcy odbiorców bez prądu, 2400 interwencji straży pożarnej.

Polska już kolejny dzień zmaga się ze skutkami silnie wiejącego wiatru. Bez prądu pozostaje 238 tysięcy odbiorców, głównie w województwach północnych. Tylko do godziny 13 strażacy interweniowali prawie 2400 razy.

- Rannych zostało 12 osób, w tym dwóch strażaków - mówi starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Wichura zerwała ponad 300 dachów, w tym 250 na budynkach mieszkalnych.

Frątczak dodał, że strażacy najczęściej interweniowali w województwach północnych. Najwięcej działań odnotowano na terenie województw: pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko - mazurskiego, kujawsko - pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu tysięcy powalonych i połamanych drzew, które tarasowały wiele dróg i ulic. Służby zabezpieczały również elementy konstrukcyjne budynków i wolnostojące reklamy.

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poinformowała, że bez prądu pozostaje prawie ćwierć miliona odbiorców, choć sytuacja ulega poprawie. Najgorzej jest na Pomorzu, gdzie energii elektrycznej nie ma 96 tysięcy gospodarstw domowych. W województwie zachodniopomorskim prądu nie ma 38, a w wielkopolskim 16 tysięcy odbiorców.

Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak zaznacza, że prognozy nie są optymistyczne. Na dzisiejszy wieczór i jutrzejszy poranek synoptycy przewidują, że wiatr nie ucichnie. W paśmie województw północnych wiatr wieje z prędkością sięgającą w porywach 100 kilometrów na godzinę. Na pozostałym obszarze porywy do 80 kilometrów na godzinę. Jak informuje IMGW, najsilniej będzie wiało wysoko w górach. Na Kasprowym Wierchu prędkość wiatru przekroczy 120 kilometrów na godzinę.

Służby na bieżąco monitorują sytuację. Po południu w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyła się wideokonferencja ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego, szefa RCB generała Janusza Skulicha i Marianny Sasin z IMGW.



Wyślij zaproszenie do