Przemysław P.

Przemysław P. Kierownik
Projektów/Kierownik
Utrzymania

Temat: Powrót do pracy - pobyt w szpitalu, operacja, zwolnienie...

Witam Wszystkich serdecznie i prosiłbym o pomoc nakierowanie na rozwiązanie zagadnienia z którym mam się zamiar zmagać.
Moja Mama od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim podczas którego przebywała kilkakrotnie w szpitalu (te okresy się na siebie nakładają). Już niedługo nazbiera się tego tyle, że Mama powinna stawić się na komisji lekarskiej oceniającej jej zdolność do pracy. W tak zwanym międzyczasie Mama osiągnęła wiek emerytalny 60 lat. Mama prawdopodobnie będzie wymagała jeszcze leczenia do 3 miesięcy (zabieg kardiochirurgiczny tego wymaga)

Moje pytanie brzmi czy pracodawca może zwolnić takiego pracownika w związku z niezdolnością do pracy po 182 dniach? I w tym wypadku wysłać na emeryturę? Czy pracownik jest w jakiś dodatkowy sposób chroniony? Zakładam że Mama będzie nadal przebywała na zwolnieniu lekarskim do czasu odzyskania pełni sprawności pozwalającej na powrót do życia zawodowego.

Ważne jest dla mnie to czy zbieg tych 3 okoliczności , wiek emerytalny, operacja przez co czasowa niezdolność do pracy przebywanie na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 182 dni jednoznacznie kwalifikują pracownika do zwolnienia i odesłania na emeryturę? Zaznaczę, że na czas pobytu w szpitalu i hospitalizacji pracodawca zapewnił zastępstwo ale jak zaznaczył czeka na powrót pracownika (jedyna jego zdaniem przesłanka to możliwość otrzymania od komisji lekarskiej informacji o niezdolności do pracy po 182 dniach i wymaganie 3 miesięcznego okresu rekonwalescencji). Czy pracodawca wiedząc o sytuacji zdrowotnej i opinii lekarskiej może zatrzymać miejsce pracy dla takiego pracownika (pytanie od strony prawnej nie ludzkiej).

Z góry dziękuję za odpowiedź, jeśli sa potrzebne jakieś dodatkowe informacje chętnie uzupełnię wpis
Justyna Broniecka-Klim

Justyna Broniecka-Klim HR Manager/ Trener
Biznesu

Temat: Powrót do pracy - pobyt w szpitalu, operacja, zwolnienie...

Przemku - generlanie jeżeli pracownik przebywa 182 dni na zwolnieniu lekarskim i to zwolnienie się wydłuża to pracodawca ma prawo zwolnić pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Ale z drugiej strony pracownicy w wieku przedemerytalnym są chronieni przed zwolnieniem. Nie wiem jak ten przepis odnieść do osoby która osiągneła wiek emerytalny.

Piszę z doświadczenia "dziwnych przypadków" nie podpartych przepisami teraz.

- jeżeli pracodawca zwolni pracownika po 182 dniach to pewnie należałoby się wybrać na emeryturę
- jeżeli tego nie zrobi - to pracownik weźmie świadczenie rehabilitacyjne przez 3 miesiące (zabieg o jakim pisałeś) i pracownik wróci do pracy

To co bym radziła - pogadać z pracodawcą i szczerze powiedzieć jak sprawa wygląda oraz kiedy pracownik planuje wrócić do pracy. Sądze, że jak czekali pół roku to 3 miesiące nie dadzą jakiejś wielkiej różnicy.

To, że pracodawca ma prawo zwolnić pracownika po 182 dniach nieobecności nie oznacza, że musi z tego prawa skorzystać.
Więc może po ludzku da się dogadać.

Sądzę, że dobrej informacji i pełnej udzieliłby Ci prawnik dyżurujący w PIP. Będzie również wiedział jakimi przepisami się poprzeć oraz które przepisy w takiej sytuacji są nadrzędne.
Przemysław P.

Przemysław P. Kierownik
Projektów/Kierownik
Utrzymania

Temat: Powrót do pracy - pobyt w szpitalu, operacja, zwolnienie...

Justyno bardzo dziękuję Ci za odpowiedź

Następna dyskusja:

Zwolnienie lekarskie, pobyt...




Wyślij zaproszenie do