Temat: oddelegowanie pracownika na inne stanowisko art. 42 § 4 k.p.
Art. 42 par. 4 KP jest wyjątkiem od reguły zawartej w art 42 par. 1 KP, czyli od wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Wyjatkowośc polega na tym, że pracownik w okresie maksymalnie 3 miesięcy w roku kalendarzowym może zostać przeniesiony do wykonywania innej pracy. Wykonywanie innej pracy (niż w umowie o pracę) na tej podstawie będzie zgodna z prawem gdy ŁĄCZNIE SPEŁNIA NASTĘPUJĄCE WARUNKI:
1) wystepują po stronie pracodawcy określone potrzeby,
2) praca do której jest przeniesiony nie powoduje obniżenia wynagrodzenia,
3) odpowiada kawlifikacjom pracownika, tj. pracownik posiada potrzebe umiejętności i zdolności psychofizyczne, ma odpowiednie wykształcenie i kwalikacje do wykonywania pracy.
Przeniesienie do innej pracy może być wydane w formie USTNEGO POLECENIA i nie wymaga uzasadnienia.
Ale dla celów dowodowych (ad probationem) warto to polecnie wydać w formie pisemnej, w DWÓCH IDENTYCZNYCH EZGEMPLARZACH - dla pracodawcy (ad acta) i dla pracownika.
W pismie takim należy podać datę - od którego dnia wykonuje wskazaną inną pracę i datę zakończenia jej wykonywania - pamiętając o maksymalnym 3-MIESIĘCZNYM OKRESIE.
należy również podać stanowisko lub/i zakres obowiązków - pamiętając o tym,
że:
1) wykonywanie innej pracy - nie może mieć charakteru dyskryminacyjnego, lub przejawiać elementy zakazanego mobingu, (np. wykonywanie pracy sprzątaczki przez osobę zatrudnioną na stanowisku specjalisty lub kierowniczym)
2)wykonywanie innej pracy - nie może zagrażać zdrowiu pracownika,
3)jeśli wykonywanie innej związane jest z wykonywaniem pracy w innym miejscu - co do zasady nie może być to miejsce za daleko oddalone od stanowiska pracy zawartego w umowie o pracę, bo może to spowodować, zarzut obejścia przepisów art. 42 par.1 o wypowiedzeniu zmieniającym.
W piśmie warto również wskazać padstawę prawną art. 42 par. 4 KP oraz wspomnieć, że jest to polecenie wydane na piśmie (art. 100 par. 1 KP) wiążące dla procownika, i że wykonawnie innej pracy nie będzie miało wpływu na otrzymywane wynagrodzenie, czyli pozostanie bez zmian - (częstokroć wykonywanie innych obowiązków może powodować u pracownika subiektywne przekonanie, że otrzymał awans lub, że nie wykonuje należycie swoich obowiązków zawartych w umowie o pracę, traktując wykonywanie innej pracy za rodzaj kary, swoistej banicji - można w tym miejscu wskazać powody wydania takiego polecenia, aby pracownik nie był zdezorientowany lub zaniepokojony nową sytuacją). Można również napisać, że brak podporządkowania się temu poleceniu, spowoduje rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 52 par. 1 pkt 1 KP - rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenie z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 100 par. 1 KP w związku z art. 42 par. 4 KP).
Oczywiście na końcu warto zamieścić podpis bezpośrednio przełożonego lub pracodawcy wydającego to polecenie.
Warto również poniżej zapisać, kiedy pracownik otrzymał takie pismno z zawartym poleceniem - dlatego aby mieć dowód, że pracownik miał czas na zapoznanie się z nowymi obowiązkami pracowniczymi.
Michał Chmielnicki edytował(a) ten post dnia 13.08.10 o godzinie 11:09