konto usunięte

Temat: Najnizsze wynagrodzenie - choroba i wyrównanie

Czy ktoś pracuje na wf-gang płace?
Chodzi mi o samo wynagrodzenie za czas przepracowany gdy w danym miesiacu wystapi choroba. Program mi wtedy wyrównuje do najniższego wynagrodzenia za czas przepracowany ale tylko wtedy gdy pracownik ma minimalne.
Może podam przykład: choroba od 19-31.lipca
Wynagr. 693 brutto 1/2 etatu
Wynagr. za chorobę 207, 30
Wynagr. zasad: 693:30x13=392,70
Wyrów. do najniższej 693:84=8,25x48 godz (przepracowane od 01-18.07)= 396-392,70=3,30 - tą kwotę mi wyrzuca jako wyrównanie do najnizszego wynagrodzenia i ja sie zastanawiam czy to jest ok. Czy przy naliczaniu listy płac też program wyrzuca wam takie wyrównanie?

konto usunięte

Temat: Najnizsze wynagrodzenie - choroba i wyrównanie

Ja pracuję na wf-gangu. Nie miałam takiej sytuacji - wyrównanie, jeśli sie pojawiało to tylko w sytuacji przeliczenia podstawy wymiaru (zmiana wysokości wynagrodzenia minimalnego w trakcie okresu zasiłkowego).

konto usunięte

Temat: Najnizsze wynagrodzenie - choroba i wyrównanie

No właśnie moze mam coś nie tak w konfiruracji programu. Szukałam w przepisach czy pracownikowi wogóle należy się takie wyrównanie i nic na ten temat nie znalazłam. Zastanawiam sie teraz czy wypłacać taki składnik czy jednak poprawiać listę płac bo takie sytuacje mam tylko przy wynagrodzeniu minimalnym.

konto usunięte

Temat: Najnizsze wynagrodzenie - choroba i wyrównanie

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wyrównanie wypłaca się w sytuacjach, w których pracownik otrzymuje niższe od minimalnego wynagrodzenie ze względu na różne terminy wypłat poszczególnych składników wynagrodzenia lub ze względu na rozkład czasu pracy, a nie ze względu na chorobę.
Znalazłam też taki artykuł. I tam właśnie - w przypadku wypłaty wynagrodzenia chorobowego - wynagrodzenia minimalnego nie wyrównujemy.Marta Bieniada-Zawadzka edytował(a) ten post dnia 21.09.11 o godzinie 16:56

konto usunięte

Temat: Najnizsze wynagrodzenie - choroba i wyrównanie

Dziękuję bardzo za pomoc. Zgłupiałam juz z tym wyrownaniem musze sprawdzić dlaczego program mi to wylicza przy zwolnieniu.
Małgorzata Danilewicz

Małgorzata Danilewicz referent księgowy,
Biuro podatkowe

Temat: Najnizsze wynagrodzenie - choroba i wyrównanie

dołączam się do tematu wyrównanie wynagrodzenia minimalnego przy chorobie, bo jak widać problem aktualny: dlaczego programy płacowe (np. Comarch, na którym pracuję ) automatycznie generuje wyrównanie do wynagrodzenia za czas przepracowany w m-c u kiedy jest l-4?
Z tego co ja wiem, a może się mylę, ustawa o wynagr. minimalnym mówi tylko o wyrównaniu w sytuacji, kiedy rozkład czasu pracy uniemożliwia wypracowanie minimalnej pensji. Z drugiej strony, wynagrodzenie za czas przepracowany oblicza się (wg rozp. min. Pracy) odnosząc do dni kalendarzowych a nie roboczych., stąd zawsze będzie różnica miedzy tymi dwoma sposobami liczenia wynagrodzenia za czas przepracowany.
Czy ktoś z Państwa może poprzeć ten tok rozumowania jakąś podstawą prawną, wyrokiem. sądu itp. (no chyba, że wyrównanie się należy?) . Pomoc zdalna Comarch uważa,że program działa dobrze; najlepsze jest to, że parametr wyrównania nie jest edytowalny i nie można go w w.w. przypadku wyłączyć.
Przemysław Jeżek

Przemysław Jeżek HR Kadry i Płace
Doradztwo Szkolenia

Temat: Najnizsze wynagrodzenie - choroba i wyrównanie

Pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, który ma zagwarantowane w umowie o pracę minimalne wynagrodzenie w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca kalendarzowego z przyczyn takich jak zwolnienie lekarskie, urlopy bądź inne nieobecności w pracy wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia nie przysługuje.
Zgodnie z art. 92 K.p. pracownikowi, który ze względu na niezdolność do pracy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80% ustalonej podstawy
(z pewnymi wyjątkami) łącznie z wynagrodzeniem za pracę nie osiągnie kwoty minimalnego wynagrodzenia. Nie ma natomiast podstaw prawnych do tego aby wynagrodzenie za pracę wyrównywać do kwoty minimalnego wynagrodzenia. To, że ustawodawca za okres niezdolności do pracy pomniejszył wynagrodzenie do 80% ustalonej podstawy nie ma wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia. Takiej przesłanki wyrównania pensji nie przewiduje ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawodawca z góry założył obniżenie wynagrodzenia w razie nieobecności pracownika z powodu choroby. Dlatego wysokość pensji wynikająca z tego obniżenia, wbrew pozorom, odpowiada poziomowi gwarantowanemu.

Temat: Najnizsze wynagrodzenie - choroba i wyrównanie

Witam, proszę o pomoc w następującej kwestii. Pracownik nma zasadnicze 2215, premie uznaniowa pomniejszana za czas choroby 20% zasadniczego oraz dodatek stażowy 14%. W miesiącu w którym wystąpi L4 pracownikowi zostanie pomniejszona premia, wtedy nie będzie osiągnięte minimalne wynagrodzenie. Czy w tym przypadku muszę wyrównać do minimalnego wynagrodzenia i dopieto od tej podstawy liczyć potrącenie? Czy wyrównanie następuje przy kolejnej wypłacie? Ten post został edytowany przez Autora dnia 20.06.20 o godzinie 16:25



Wyślij zaproszenie do