konto usunięte

Temat: kwota wolna od potrąceń - komornik

Chciałabym się upewnić czy dobrze rozumuję wyliczenie kwoty wolnej od potrąceń na 2008 rok osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy przy zajęciu komorniczym ) oczywiście nie chodzi o alimenty). Pomniejszam brutto o składki społeczne (13,71%) i o zaliczkę na podatek dochodowy (przed pomniejszeniem o składkę zdrowotną)? I dodatkowo dopytuję od razu czy w przypadku np 3/4 etatu po prostu wyliczam z tej minimalnej kwoty 3/4?
Magdalena Gurdziołek

Magdalena Gurdziołek prawa ręka Lucyfera
od lewej roboty

Temat: kwota wolna od potrąceń - komornik

jeśli jest to pełny wymiar czasu pracy to potrącenie komornicze wylicza się z kwoty netto jako jego 50%, przy czym kwota 845,17 zł jest wolna od potrącenia

konto usunięte

Temat: kwota wolna od potrąceń - komornik

Kiedy właśnie nie jestem pewna czy netto z listy płac to to samo tzw "netto komornicze"... stąd moje pytanie... 845,17 powstaje po pomniejszeniu brutta o składki społeczne ,składkę zdrowotną odliczoną i nieodliczoną i o należny podatek ( ten już wpłacany do US).. Wydaje mi się , że kwotę wolną od potrąceń wylicza sie tak jak napisałam na wstępie tematu ale ponieważ pewności nie mam stąd ponawiam pytanie..
Anna G.

Anna G. Dyrektor

Temat: kwota wolna od potrąceń - komornik

1. Departament prawa pracy MPiPS. 19 października 2007 r. wyjaśnił, że obowiązkowe odliczenia, o których mowa w art. 87 k.p., obejmują nie tylko składkę na ubezpieczenie społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy, ale także składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 1,25 proc. podstawy wymiaru jest bezpośrednio finansowana przez pracownika i zmniejsza kwotę należnego wynagrodzenia. A zatem ustalając kwotę wolną od potrąceń, należy odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika, zaliczkę na podatek oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

2. W przypadku zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy kwoty wolne od potrąceń ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu. Stanowi o tym art. 871 par. 2 k.p. W piśmie z 11 czerwca 2008 r. (GPP-416-4560-327 /08/PE) główny inspektor pracy wyjaśnił, jak stosować ten przepis w praktyce. Licząc kwotę wolną dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu należy w pierwszej kolejności ustalić wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę stosownie do wymiaru czasu pracy pracownika. Dla celów ustalenia kwoty wolnej od potrąceń od tak uzyskanego wynagrodzenia minimalnego trzeba odliczyć obciążenia składkowo-podatkowe, a otrzymany wynik pomnożyć przez odpowiednią do rodzaju potrącenia stawkę procentową.

Mam nadzieję, że pomogłam :)
Pozdrawiam.Anna G. edytował(a) ten post dnia 10.12.08 o godzinie 10:12

konto usunięte

Temat: kwota wolna od potrąceń - komornik

Bardzo dziękuję za pomoc i wyjaśnienie. Już sobie znalazłam te wyjaśnienia departamentu prawa pracy MPiPS i Głównego Inspektoratu Pracy i wiem co robić. Jescze raz dziękuję ; )

Następna dyskusja:

kwota wolna od potrąceń




Wyślij zaproszenie do