Temat: gdzie można w Polsce zadać pytanie i dostać informację...
Jerzy B.:
Na rozgrzewkę taki - może prosty - problem. Dwa pasy ruchu w jedną stronę, dwa w drugą, rozdzielone torowiskiem. Zawracamy na małym skrzyżowaniu z podporządkowaną, dwukierunkową ulicą. Czy osoba włączająca (?) się do ruchu
osoba wjeżdzająca na jezdnie z drogi podporządkowanej nie jest "włączającą" się do ruchu.
z
podporządkowanej w główną ma pierwszeństwo przed zawracającym samochodem jadącym drogą główną? Może oba powinny zmieścić się na dwóch jezdniach głównej drogi?
pierwszeństwo przejazdu regulują ogólne zasady zapisane w ustawie "prawo o ruchu drogowym"- gdzie jasno stoi;) napisane ze pierwszeństwo przejazdu przez skrzyzowanie ustala się przed wjazdem na skrzyżowanie.
jeżeli chodzi o drogi oznakowane znakami drogowymi reguluje rozporządzenie ministra infra o znakach i sygnałach drogowych.
w opisanym przez Pana problemie (zaznaczam ze informacje podane przez Pana nie są kompletne i sytuacja może wygladać z goła inaczej w rzeczywistości) pierwszeństo przejazdu przez skrzyżowanie będzie miał pojazd jadący drogą z pierwszeństwem oznakowaną znakiem D-1 przed pojazdem jadącym drogą podporządkowaną oznakowaną znakiem A-7.
Co jeśli podporządkowana ma znak stopu?
jeśli podporządkowana ma znak B-20 "stop" to przypominam że ten znak ma dwa znaczenia
1. informuje nas ze mamy się zatrzymać przed drogą z pierwszeńtem przejazdu (nie zaleznie od tego czy "cos" tą drogą jedzie czy nie)
2. znak stop ma takie samo znaczenie jak znak A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu" (czyli jak wynika z poprzedniego pkt jest ustwiany przed drogą z pierwszeństem)
dodatkowo znak stop może być ustawiany łącznie z tablicą T-6a-d wtedy widzimy faktyczny układ drogi z pierwszeństwem z sytuacji gdy ta droga ma "łamane pierwszeństwo" - ale to inny temat.
pozdrawiam wszystkich którzy są głodni wiedzy - by jeździło się nam bezpieczniej:)