Paulina Mitrowska

Paulina Mitrowska Specjalista ds.
Zakupów

Temat: zniesienie współwłasności

Witam wszystkich.

Potrzebuje porady, byc moze ktos z Was znajdzie rozsądne rozwiązanie. sprawa przedstawia sie nastepująco:

Jest 2 wspołwłaścicieli majątku (3ha ziemi + budynek mieszkalny). Jednym współwłascicielem (w 1/2) jestem ja a drugim osoba mieszkająca od 30 lat w USA (posiadająca obywatelstwo polskie). Próbowałam skłonic tą osobę, aby zgodziła sie dobrowolnie na dokonanie podziału, jednak ona nie wyraziła zgody. W zwiazku z tym złożyłam wnisek o zniesienie współwłasności do sądu. Odbyła sie piewrsza sprawa, na sprawie pojawił sie pełnomocnik tamtej osoby i oznajmił, ze on w tej sprawie nic nie wie, nie kontatuje sie z nią i sam nie bedzie podejmował żadnej decyzji. Na tej podstawie sąd uznał, ze dalsze prowadzenie tej sprawy nie ma sensu, poniewaz sprawa moze ciągnąć sie latami, a mnie narazi na poważne koszty. Sąd rowniez powiedział mi, ze nie mają mozliwości zmuszenia tej drugiej strony do zajecia stanowiska w tej sprawie, a bez jej udzialu sąd nie może podjąc decyzji o zniesienie współwłasnosci. Czy rzeczywiscie tak jest? jesli tak, to czy jest jakies wyjscie z tej sytuacji? chcialabym sprzedac ta część ziemi, ktora mi sie nalezy, ale dopoki ona bedzie wspołwlasnością tej drugiej osoby nie będę mogła nic zrobic. Czy jest jakies rozwiązanie????

Temat: zniesienie współwłasności

Witam serdecznie,
rozumiem,ze istniejąca współwłasność nieruchomości jest współwłasnością w częściach ułamkowych (nie jest współwłasnością łączną). Jeśli tak jest do tego zagadnenia zastosowanie znajdują postanowienia działu IV Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 198 KC każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Czynności rozporządzenia udziałem obejmują zbycie udziału, jego obciążenie i zrzeczenie się udziału. Jeżeli więc zniesienie współwłasności nieruchomości jest niemożliwe z pewnych przyczyn (choć opisane przez Ciebie są dla mnie niezrozumiałe) może warto spróbować sprzedaży udziału ?

Temat: zniesienie współwłasności

to samo pytanie padło na forum "Bezpłatne porady prawne"
proponuję nie mnożyć wątków i ten wątek zamknąć.
Paulina Mitrowska

Paulina Mitrowska Specjalista ds.
Zakupów

Temat: zniesienie współwłasności

Witam Cie Małgosiu serdecznie,

Tak ja jestem wspołwłascicielem w 1/2 czesci i druga strona równiez. Chyba rzeczywiscie sprzedaż udziału jest jedynym mozliwym rozwiązaniem w tej sprawie. Ale nie wiem jakie prawa będzie miał potencjalny nabywca udziału. Czy będzie mógł ziemie np. podzielić na dzialki budowlane i sprzedać je, jezeli wspolwlasnosc nie bedzie zniesiona?

Nawiazujac do wypowiedzi Tomka, to samo pytanie zadalam na forum Bezplatne porady prawne, wiec gdybyś mogla to proszę o odpowiedz na wspomnianym forum.
Beata P.

Beata P. asystentka
notariusza (prawnik,
socjolog)

Temat: zniesienie współwłasności

Witam.
Jeśli sprzedaż swój udział w tej nieruchomości (choć to wątpliwe, czy ktoś zechce kupić udział w działce, zamiast wyodrębnionej działki z założoną odrębną księgą wieczystą), to nowy właściciel nie będzie mógł podzielić tej swojej nabytej części działki. Z Twojego opisu wynika, ze cala nieruchomość jest współwłasnością po 1/2 części dwóch osób, czyli każda z tych osób ma udział w całej nieruchomości. Dlatego nowy właściciel nie będzie mógł np. niczego na tej części zbudować bez zgody tamtego właściciela z USA, a tym bardziej nie podzieli swojej części działki, bo tego sie po prostu nie da, jeśli ta nabyta przez niego cześć działki nie będzie wydzielona geodezyjnie jako odrębna nieruchomość.
Myślę, ze powinnaś sie udać do jakiegoś notariusza i popytać o to, co w tej sprawie najlepiej zrobić.
Moim skromnym zdaniem Sąd poszedł na łatwiznę i gdyby Twoje interesy reprezentował prawnik z doświadczeniem w takich sprawach, to na pewno miałabyś sądowe zniesienie współwłasności w kieszeni już dawno.
Porady notariuszy sa bezpłatne. Może warto pójść i porozmawiać...
Pozdrawiam i życze powodzenia :)
Beata

Temat: zniesienie współwłasności

Beata P.:
Moim skromnym zdaniem Sąd poszedł na łatwiznę i gdyby Twoje interesy reprezentował prawnik z doświadczeniem w takich sprawach, to na pewno miałabyś sądowe zniesienie współwłasności w kieszeni już dawno.

Dokładnie, zwłaszcza, że współwłasność jest stanem powiedzmy niepożądanym przez prawo i zwykle sądy popierają dążenia do jej zniesienia
Janusz P.

Janusz P. [Rzadko na GL]
Prawnik (z
uprawnieniami
pedagogicznymi), ...

Temat: zniesienie współwłasności

Dzień dobry!

Zgadzam się z opiniami Pań.

Chociaż nie przyłączam się do narzekania na sąd. Nie zostało napisane, że sąd tak orzekł. Sędzia wyraził(a) swoje stanowisko - nieofijalnie i zapewne z czystą intencją.

Gdyby była zgoda, to do sądu sprawa by nie trafiła. Jeśli już trafiła, to stanowisko pozwanego, choć jest brane pod uwagę (np. w zakresie sposobu podziału), jednakże nie jest wiążące dla stron.

Proszę rozważyć, czy do tego podziału nie będą miały zastosowania przepisy o podziale gospodarstw rolnych.

W informacji wstępnej wskazano, iż drugi współwłaściciel przebywa od 30 lat za granicą. Dalszych danych nie ma. Biorąc pod uwagę możliwe stany rzeczy, być może (bardziej) zasadne byłoby wystąpienie do sądu o stwierdzenie zasiedzenia.

Chodzi o grunt, a więc o coć, co ma wartość, a po podziale będzie miało (zapewne) jeszcze wyższą. Zatem, darmowa porada w takiej sytuacji wydaje się mało zasadna. Prawnicy - ludzie w ogólności - po to (między innymi) się uczą, by zarabiać na siebie lub swoich bliskich. Kancelarii prawniczych jest sporo. Zatem proponuję skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej. Naprawdę profesjonalnej - to znaczy: nie wystarczy uprawnienie do noszenia togi adwokackiej lub radcowskiej.Janusz P. edytował(a) ten post dnia 05.08.08 o godzinie 18:19

konto usunięte

Temat: zniesienie współwłasności

troche mnie zaskoczyły informacje w wypowiedziach
i mam takie pytanie ; czy jesli jestem współwłaścicielką w 1/6 działki i domu (choc jeszcze nie przeprowadziłam sprawy spadkowej ) to czy osoba majaca 5/6 udziałów może bez mojej wiedzy zniesc współwłasnosc ?
Angela Kowalik

Angela Kowalik RECEPCJONISTKA,
Platinium

Temat: zniesienie współwłasności

Moja mama miala podobna sprawę. Też chciała znieść współwłasność i tez jedna z wlascicielek (jej siostra) przebywala za granica w Niemczech. Pomogla jej w tym kancelaria Legaleo http://legaleo.pl/. Sprawa troche trwala, jakies pare miesiecy. Byla dosc trudna, ale zakonczyła się pozytywnie

Następna dyskusja:

zniesienie współwłasności




Wyślij zaproszenie do